اقدامات صحیح پس‌ از تصادف یا نقص فنی

تصادفات جاده‌ ای، یکی از اصلی ‌ترین انواع آسیب ‌ها به اتومبیل بوده و همان طور که ممکن است بدانید به دلایل گوناگون آمار تصادفات در جاده‌ ها بسیار بالا است.

پیداش هرگونه ایراد در اتومبیل‌ ها، موجب نقص فنی و یا فیزیکی به آن ‌ها شده که سبب در راه‌ ماندگی ماشین و نیاز به امداد خودروهای جاده ‌ای می ‌شود. نقص ‌هایی که در خودروها می ‌توانند سبب بروز حادثه شوند شامل نقص در ترمز، نقص در لاستیک ‌ها، نقص در سیستم انتقال نیرو، نقص در سیستم سوخت ‌رسانی خودرو و غیره است.

به عبارت دیگر می ‌توان گفت که هر گونه تغییر در در وضعیت فنی و ظاهری خودرو که باعث کاهش میزان ایمنی رانندگی و یا بالا رفتن میزان گازها و تولید آلودگی هوا و آلودگی صوتی شود را نقص فنی خودرو می ‌گویند.

به‌ طور کلی نقص فنی خودرو شامل ۲ دسته نقص فنی مستمر و نقص فنی حادث می ‌شود که در ادامه به بررسی هر یک از آن‌ ها خواهیم پرداخت.

نقص فنی مستمر چیست؟

نقص فنی مستمر به نقصی گفته می ‌شود که به مرور و با گذشت زمان در خودرو ایجاد شده و راننده از وجود این نقص در خودروی خود مطلع است و به دلیل بی‌توجهی و رفع ایرادات خودرو، به‌ صورت آگاهانه و یا نا آگاهانه  به رانندگی با خودروی خود ادامه داده و سبب پیشروی نقص فنی در خودرو می ‌شود. در این‌ صورت اگر خودرو در حین حرکت در جاده دچار حادثه شود، مانند پنچری لاستیک ‌های فرسوده در حین رانندگی، راننده خود مسئول حادثه است‌. زیرا به این نقص فنی توجه نکرده و هیچگونه اقدامی براجهتی رفع آن انجام نداده‌ است.

نقص فنی حادث چیست؟

نقص فنی حادث به نقص ‌هایی گفته می‌ شود که خودرو در هنگام رانندگی به‌ صورت آنی و در یک لحظه دچار آسیب و یا نقض شود و می ‌توان گفت که راننده از بروز این نقص اطلاع نداشته و قابل‌ پیش بینی نبوده‌ است. این نوع نقص ‌ها، نقص فنی حادث نامیده می ‌شوند که ترکیدن ناگهانی لاستیک‌ در هنگام عبور از چاله‌ و یا در صورت برخورد با اشیاء تیز جزء این نقص می ‌باشد.

پس ‌از وقوع نقص فنی و یا تصادفات در جاده، اقداماتی وجود دارند که اطلاع از آن ‌ها سبب ایجاد خسارت‌ ها و آسیب ‌های کمتر به راننده و خودرو و سایر اتومبیل ‌ها شده و دانستن این اقدامات بسیار حیاتی و ضروری است. در ادامه با اقدامات صحیح پس‌ از تصادف یا نقص فنی خودرو آشنا خواهیم شد.

اقدامات اولیه پس‌ از تصادف و یا نقص فنی خودرو

از جمله اقدامات صحیح پس‌ از تصادف یا نقص فنی خودرو می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • حفظ خونسردی

حفظ خونسردی پس‌ از وقوع تصادف و یا هر گونه نقص فنی در خودرو، یکی از حیاتی ‌ترین اقداماتی است که راننده پس‌ از حادثه باید بتواند آن را حفظ کرده و در شرایطی آرام کنترل اوضاع را بدست بگیرد و بدون در نظر گرفتن مقصر و جهت بهبود وضعیت، از بروز شرایط وخیم‌ تر جلوگیری کند.

 • اطلاع دادن به پلیس

دومین قدم، زنگ زدن به پلیس و تماس با شماره ۱۱۰ است. زمانیکه راننده با پلیس تماس می‌ گیرد، موقعیت خود و چگونگی تصادف و بروز نقص فنی را به پلیس اعلام کرده و نیروهای راهنمایی و رانندگی از نزدیک ‌ترین واحد به محل وقوع حادثه فرستاده خواهند شد تا تمامی وقایع را ثبت و بررسی نمایند.

 • خارج کردن خودرو از جاده

یکی از مهم‌ترین اقدامات پس‌ از وقوع حادثه، خارج کردن خودرو از جاده است. زمانی که در جاده و یا خیابان تصادف کردید و ماشین شما دچار نقص فنی شد، خودرو را در وسط خیابان و جاده به حال خود رها نکرده و سعی کنید تا جایی که می ‌توانید خودرو را به حاشیه سمت راست و گوشه جاده کشانده و در آن‌ جا پارک کنید. زیرا خودروی خاموش شده در وسط جاده و خیابان به دلیل تردد مداوم خودروها، سبب بروز حادثه و سوانح بیشتری شده و علاوه ‌بر درگیر کردن خودروهای دیگر، سبب مسدود شدن جاده و خیابان نیز می ‌شود.

 • فرار نکردن از صحنه تصادف

در هنگام تصادف با خودروهای دیگر، صحنه‌ی تصادف و حادثه را ترک کنید. زیرا این عمل علاوه ‌بر کند شدن روند پرونده، بسیار ناجوانمردانه و غیراخلاقی است. اگر خودرویی که پارک است و با وسیله نقلیه شما دچار نقصی مانند شکستگی چراغ‌ های جلویی شده‌ است، اقدام اصولی این است که در محل صبر کرده تا راننده خودرو پارک ‌شده آمده و خسارت را پرداخت کنید و یا شماره‌ تلفن خود را گذاشته و راننده را از بروز خسارت آگاه کنید.

 • حفظ جزئیات

پس‌ از وقوع تصادف، تمامی جزئیات حادثه را به خاطر سپرده و از صحنه تصادف عکس بگیرید تا پس‌ از کشاندن ماشین به گوشه جاده و بر هم خوردن صحنه تصادف، عکس ‌ها و جزئیات دقیق حادثه را به پلیس اطلاع داده تا اقدامات لازم توسط آن ‌ها صورت گیرد.

 • سپردن ماشین به افراد متخصص

اگر در جاده خودروی شما دچار حادثه و یا هر گونه نقص فنی شد و اطلاعات و تجارب کافی در مورد نقص‌ های فنی خودرو را نداشتید، به‌ هیچ‌ عنوان اقدام به برطرف کردن ایراد و رفع نقص ننمایید.

زیرا نداشتن مهارت و تخصص کافی در رفع نقص ‌های ماشین آسیب ‌دیده، می‌ تواند علاوه ‌بر برطرف نکردن آسیب، سبب حادثه‌ ناگوار دیگری شود. از این ‌رو نقص ‌هایی مانند پنچری در جاده، روشن نشدن اتومبیل، جوش آوردن، استارت نخوردن خودرو و غیره را به افراد متخصص و کاربلد در این حرفه بسپارید.

 • تماس با نزدیک‌ترین امداد خودرو

پس‌ از وقوع نقص فنی در خودرو و یا تصادفات در جاده ‌ها، خودروی خود را به حاشیه سمت راست جاده کشیده و با نزدیک‌ ترین امداد خودروی معتبر به محل خود تماس گرفته و درخواست امداد نمایید. امداد خودرو موردنظر پس‌ از ثبت درخواست شما، در سریع‌ ترین زمان تکنسین ‌های خود را با تجهیزات کامل متناسب با نوع ماشین صدمه‌ دیده و میزان خسارت به آن به محل خودرو فرستاده و تعمیرکاران و تکنسین ‌ها پس‌ از بررسی کامل خودرو اقدام به رفع آن می‌ نمایند.

 • مراجعه به بیمه

از آخرین اقدامات لازم پس‌ از وقوع تصادف و یا نقص فنی برای خودرو، مراجعه به بیمه و درخواست خسارت است. در صحنه تصادف، راننده‌ای که مقصر نیست می‌ تواند تا حداکثر ۵ روز پس‌ از وقوع حادثه در صورت داشتن بیمه ماشین، به شرکت بیمه مراجعه نموده و با ارائه برخی مدارک خسارت خودرو را از بیمه دریافت کند.

اقدامات لازم قبل‌ از بروز حادثه برای خودرو

از اقدامات لازم پیش‌ از بروز نقص فنی و یا حادثه و تصادف برای خودرو می ‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • رعایت تمام اصول و قوانین راهنمایی رانندگی و دریافت معاینه فنی خودرو
 • عدم استفاده از داروهای خواب ‌آور و احتیاط در رانندگی
 • چکاب و سرویس دوره ‌ای خودرو جهت جلوگیری از بروز نقص فنی (چک لیست دوره ای خودرو را اینجا بخوانید.)
 • رانندگی با سرعت مطمئنه و اطمینان از سالم بودن سیستم گاز و ترمز
 • همراه داشتن تجهیزات اضطراری و کافی همچون لاستیک زاپاس، تابلو شب نما، چراغ‌ قوه، جعبه‌ ابزار و غیره
 • عدم خوردن تنقلات و نوشیدنی در هنگام رانندگی و عدم حواس پرتی در راننده

در این مقاله تلاش شد اقدامات صحیح پس‌ از تصادف یا نقص فنی خودرو ارائه شوند در صورت بروز حادثه سردرگم نشده و بدانید که باید چه کنید.

یکی از امداد خودرو های معتبر در ایران بدون شک مجموعه امداد خودرو آزمون در مشهد است که این امداد خودرو خدمات خود را به‌طور گسترده در تمامی نقاط مشهد به هموطنان خود ارائه داده و دارای تکنسین‌ها و تعمیرکاران ماهر و متخصص است. در صورت بروز هرگونه نقص فنی و یا تصادفات جاده‌ای در مشهد، می‌توانید توسط شماره 09152239514 با شرکت امداد آزمون تماس حاصل نموده و این تیم پس‌ از تماس راننده، تعمیرکاران حاذق خود را به محل وقوع حادثه می‌فرستد. تعمیرکاران در صورت امکان تعمیر در محل، خودرو را تعمیر کرده و اگر امکان تعمیر در محل وجود نداشت، توسط ماشین ‌های مخصوص حمل خودرو اتومبیل آسیب‌ دیده را تا نزدیکترین تعمیرگاه حمل و جابجا می‌کنند.

خدمات شرکت امداد آزمون در مشهد

یکی از مهم‌ترین خدمات شرکت امداد آزمون در مشهد، حمل و جابجایی ماشین‌ های آسیب‌دیده با کفی خودرو بر در مشهد و همچنین یدک‌کش خودرو در مشهد است.

از دیگر خدمات این شرکت می‌توان به مکانیک سیار، پنچرگیری سیار، امداد باتری، امداد سوئیچ و قفل، سوخت‌رسانی سیار و تعمیرات تخصصی ماشین اشاره کرد.

تعمیرکاران شرکت آزمون در سریع‌ترین زمان ممکن به محل خودرو آمده و پس‌ از انجام تعمیرات تخصصی، فاکتور را به رانندگان تحویل و در صورت استفاده از قطعه جدید ضمانت‌ نامه محصول را به رانندگان تحویل داده و  تمامی توصیه ‌های لازم جهت حفظ سلامت بیشتر خودرو را به رانندگان متذکر می ‌شوند.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *