انواع فیلتر در خودرو و زمان تعویض آن

خودرو از قطعات و اجزای بسیار گوناگونی تشکیل شده و یکی از اجزای اصلی آن را، فیلتر های خودرو تشکیل می ‌دهند. زمانی‌ که یکی از فیلتر های خودرو مسدود و دچار گرفتگی شود، می ‌تواند مشکلات بسیار زیادی را در عملکرد خودرو ایجاد کرده و تأثیرات منفی روی آن اعمال کند. فیلتر های خودرو نیز مانند سایر اجزای خودرو، نیاز به تعمیر و نگهداری داشته و در دوره‌ های منظم باید تعویض شوند. اگر در خودروی خود متوجه کاهش قدرت عملکرد موتور، انتشار دود کثیف و یا حتی مشاهده خرابی در موتور شده‌ اید، باید سریعاً به تعویض فیلتر های خودرو بپردازید. هر نوع وسیله نقلیه دارای ۴ فیلتر اصلی به نام فیلتر روغن، فیلتر هوا، فیلتر کابین و فیلتر بنزین است که عملکرد تمامی این فیلتر ها، جذب ناخالصی‌ ها برای فعالیت صحیح خودرو می ‌باشد. در این مقاله برای آشنایی با انواع فیلتر در خودرو و زمان تعویض آن با ما همراه باشید.

اهمیت سلامت فیلتر های خودرو

همانطور که گفته شد، عملکرد اصلی تمامی فیلتر ها در خودرو جذب ناخالصی‌ ها، گرد و غبار و همچنین آلاینده‌ های موجود در هوا، ناخالصی‌ های موجود در سوخت و همچنین کثیفی موجود در روغن موتور است. اگر فیلتر های خودرو به‌ موقع تعویض نشود، در عملکرد صحیح خودرو اختلال ایجاد کرده و ممکن است خودرو به‌ درستی عمل نکرده و در نهایت و بر روی عملکرد مکانیکی آن تأثیر منفی بگذارد. با تعویض فیلتر ها در مواقع معین، خودروی شما کارایی بیشتری داشته و عملکرد بهتری را از خود نشان می ‌دهد.

در این مقاله قصد داریم تا با انواع فیلتر در خودرو و زمان تعویض آن آشنا شده و همچنین علایم کثیفی آن ها را مورد بررسی قرار دهیم. پس در ادامه مطالب با ما همراه باشید.

انواع فیلتر در خودرو

انواع فیلتر در خودرو عبارتند از:

  • فیلتر کابین

وظیفه اصلی فیلتر کابین، تمیز نمودن هوای وارد شده به داخل خودرو از طریق گرمایش و همچنین تهویه مطبوع است. وجود هوای تمیز در داخل ماشین از اهمیت بسیار بالایی برخوردار بوده و فیلتر کابین با جذب گرد و غبار و تمامی ذرات معلق در هوا، هوای موجود در داخل کابین را فیلتر کرده و اگر فیلتر کابین شما دارای کربن فعال است، می ‌تواند تمامی بو ها و گاز های خارجی را جذب و آن ها را از بین ببرد. فیلتر کابین، به شکل یک قطعه مستطیل‌ شکل است و بخشی از سیستم تهویه را شامل می ‌شود و زمانی‌ که شما A/C وسیله نقلیه را روشن می ‌کنید، هوا از طریق این فیلتر وارد کابین شده و تمامی گرد و غبار و کثیفی ها را از هوا گرفته و هوای خالصی را به داخل کابین منتقل می ‌کند.

  • فیلتر هوا

همانطور که انسان‌ ها برای تنفس نیاز به اکسیژن دارند، خودرو ها نیز برای فرآیند احتراق به اکسیژن نیاز خواهند داشت. وجود فیلتر هوا در خودرو از رسیدن هر گونه گرد و غبار، ذرات، زباله و همچنین ورود حشرات به داخل موتور جلوگیری کرده و ترکیب مناسبی از سوخت و هوا را جهت پشتیبانی از عملکرد صحیح خودرو حاصل می ‌نماید. فیلتر های هوا از مواد اولیه‌ ای چون کاغذ مصنوعی، پنبه و یا فوم ساخته‌ شده و به شکل‌ پانل‌ های دایره ‌ای و یا استوانه ‌ای که به‌ صورت چیندار هستند به بازار عرضه می ‌شوند.

فیلتر هوای خودرو، جزء مهم ترین فیلتر های موجود در خودرو بوده و با جذب آلاینده‌ های موجود در هوا و عدم ورود آن ها به موتور، سبب عملکرد بهتر خودرو می ‌شود.

  • فیلتر روغن

فیلتر روغن نیز در خودرو جریان مداوم روغن را در حین عملکرد خودرو حفظ کرده و تمامی کثیفی‌ ها، روغن های اکسید شده و ذرات فلزی را که ممکن است به دلیل فرسودگی موتور در روغن موتور ظاهر شوند را حذف می ‌کند. فیلتر روغن در موتور، می ‌تواند به حد کافی ظرفیت نگهداری آلاینده‌ ها را داشته و تا زمان تعویض، بتواند به‌ راحتی در عملکرد خودرو تأثیر مثبتی داشته باشد. همانطور که ممکن است بدانید، بدون وجود روغن در موتور، اجزای آن پس‌ از حرکت خودرو بیش‌ از حد داغ شده و ممکن است قطعات آن دچار فرسودگی و ایراد شوند. با گردش روغن در داخل موتور، از اصطکاک قطعات آن به یکدیگر جلوگیری کرده و سبب عدم فرسودگی آن ها می ‌شود. بنابراین هر بار که روغن در موتور گردش می ‌کند ممکن است دچار آلودگی‌ هایی شود.

وجود فیلتر روغن در خودرو می‌ تواند تمامی کثیفی ها و زباله‌ ها را از روغن دور نگه‌ داشته و در طول عمر موتور و همچنین مصرف بهینه سوخت بسیار تأثیر گذار باشد. در هنگام تعویض روغن خودرو نیز بهتر است فیلتر روغن را نیز تعویض کرده تا سبب عملکرد بهتر خودرو شوید.

  • فیلتر بنزین

وظیفه اصلی فیلتر بنزین، حذف ناخالصی‌ هایی مانند گرد و غبار، زنگ زدگی ها و وجود شن در سوخت می ‌باشد. فیلتر بنزین از انژکتور های سوخت خودرو محافظت کرده و نقش اصلی در حفظ عملکرد و طول عمر موتور خودرو را ایفا می ‌کند. زمانی‌ که متوجه می ‌شوید خودروی شما کند تر از حد معمول عمل می‌ کند، باید متوجه شوید که زمان تعویض فیلتر بنزین آن فرا رسیده است.

اطلاع از زمان تعویض فیلتر بنزین در عملکرد ایده ‌آل خودرو بسیار تأثیر داشته و بهتر است در زمان‌ های مشخص، اقدام به تعویض آن ها نمایید.


اینجا بخوانید: عواقب رانندگی با باک خالی خودرو

هر ۴ فیلتر معرفی شده سبب می ‌شوند که خودروی شما به‌ خوبی عمل کرده و بتوانید بدون نگرانی و به‌ صورت کاملاً ایمن به رانندگی خود ادامه دهید.

پس از آشنایی با فیلتر هوای خودرو زمان تعویض آن ها را پس از کثیف شدن فیلتر های هوا با علائم زیر تشخیص دهید.

علایم کثیفی فیلتر های خودرو

از جمله علائمی که می توان به کثیفی فیلتر های خودرو پی برد عبارت است از:

  • روشن شدن چراغ موتور

روشن شدن چراغ چک موتور علایم بسیار زیادی داشته و یکی از این علایم، می‌ تواند کثیفی فیلتر های خودرو باشد. زمانی‌ که فیلتر هوا دچار کثیفی می ‌شود، مسدود شده و کمبود جریان هوا منجر به تجمع رسوبات کربن می ‌شود و به‌ همین دلیل نیز چراغ چک موتور روشن شده و بهتر است که جهت تعویض فیلتر اقدام نمایید.

  • وجود صدا های غیر طبیعی در خودرو

یکی از بهترین راه‌ های تشخیص وجود مشکلات در خودرو، گوش دادن به صدا های ماشین در حال حرکت است. شما می ‌توانید با شناخت صدا های ماشین خود، بهتر بتوانید تشخیص دهید که چه صدا هایی مربوط به عملکرد طبیعی خودرو و چه صدا هایی بیانگر وجود مشکل در خودرو است. زمانی‌ که فیلتر های خودرو دچار مشکل می ‌شوند، صدا های غیر عادی از خودرو شنیده شده که این صدا ها مانند صدای سرفه و یا صدا های شبیه به ترکیدن هستند.

  • خروج دود سیاه از اگزوز

خروج دود سیاه از اگزوز نیز می ‌تواند از ترکیب غیر طبیعی سوخت با هوا باشد که نشان‌ دهنده گرفتگی فیلتر سوخت است‌.

  • وجود بوی نا مطبوع در داخل خودرو

اگر فیلتر هوای کابین خودروی خود را به‌ طور مرتب و در زمان‌ های تعیین‌ شده تعویض نکنید، ممکن است متوجه بوی بسیار نا مطبوعی در داخل خودرو شوید. همچنین زمانی که فیلتر کابین مسدود می ‌شود، ممکن است تا حدی جریان هوای ورودی به خودرو مسدود شده و می ‌تواند سبب ایجاد مشکلات بسیار زیادی شود. جهت افزایش طول عمر سیستم گرمایشی و ایجاد تهویه مطبوع در خودرو نیز بهتر است فیلتر های کابین را به‌ طور مرتب تعویض نمایید.

از دیگر علایم کثیفی فیلتر های خودرو نیز می ‌توان به ایجاد رسوب بر روی شمع‌ های خودرو، خروج دود از اگزوز، استشمام بوی بنزین در خودرو، لرزش موتور و غیره اشاره نمود.

بهترین زمان تعویض فیلتر های خودرو

فیلتر های موجود در خودرو به‌ خصوص فیلتر های هوا، بهتر است در شهر های آلوده و با وجود جاده‌ های پر گرد و خاک به‌ سرعت تعویض شوند. اما به‌ طور میانگین تعویض فیلتر های خودرو در هر ۵ هزار کیلومتر تعیین‌ شده و بهتر است که پس‌ از تعویض روغن در هر ۳ هزار تا ۴ هزار کیلومتر، فیلتر های هوا و نیز تعویض شوند.

بعد از آشنایی با فیلتر هوای خودرو و زمان تعویض آن امداد خودروی معتبر و قابل اطمینان در مشهد را در ادامه بشناسید.

در پایان

شرکت امداد خودرو آزمون، تمامی خدمات امدادی را به خودرو های در راه مانده در مشهد ارائه داده و دارای تکنسین‌ ها و تعمیرکاران بسیار ماهر و مجرب است. از جمله خدمات مهم این مجموعه می ‌توان به جابجایی خودرو های لوکس و خودرو های در راه مانده توسط یدک‌کش‌ ها و کفی بر خودرو ،  سوخت‌ رسانی سیار، تعمیر خودرو در محل، پنچر گیری سیار ، تعویض انواع فیلتر های خودرو، تعویض روغن، خدمات برقی و تعویض باتری و غیره اشاره نمود. در صورت استفاده از خدمات شرکت آزمون و درخواست تعمیرکار می ‌توانید با شماره‌ 05136084400 با این مجموعه تماس گرفته و از اپراتور های ما درخواست امداد نمایید.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *