انواع یدک کش

در برخی از مواقع، وسایل نقلیه ممکن است در زمان‌ های بسیار حساس و در موقعیت‌ های بسیار نامناسب دچار تصادف و یا نقص فنی شده که دیگر قادر به ادامه حرکت و یا استارت نخواهند بود. در چنین شرایطی رانندگان خودرو به مجموعه‌ ها و شرکت‌ های نیاز خواهند داشت که تحت عنوان امداد خودرو و ارائه خدمات امدادی مشغول به فعالیت هستند. این شرکت‌ ها خدمات امداد رسانی به خودرو های در راه‌ مانده را همچون سوخت‌ رسانی سیار، پنچرگیری سیار، خدمات باتری به باتری، تعمیر خودرو در محل و همچنین وظیفه حمل خودروی آسیب‌ دیده تا نزدیک‌ ترین تعمیرگاه را خواهند داشت. در این زمینه نیز شرکت‌ های امداد خودرویی از ماشین‌ هایی چون وانت، نیسان، خاور و غیره استفاده نموده و خودرو را تا نزدیک‌ ترین محل جهت تعمیر حمل می‌ کنند. در این مقاله نیز قصد داریم تا با یدک کش خودرو و انواع آن آشنا شده و هر کدام از آن‌ ها را به‌ طور مجزا بررسی نماییم. جهت آشنایی با انواع یدک کش خودرو، می‌ توانید در ادامه مقاله با ما همراه باشید.

یدک کش چیست؟

یدک‌ کش‌ ها در واقع وسیله‌ هایی هستند که در شرکت‌ های امداد خودرویی جهت حمل خودروهای آسیب‌ دیده و تصادفی مورد استفاده قرار می‌گیرند و برای حمل انواع خودرو نیز بسیار مجهز می‌ باشند. این نوع از خودروهای مجهز برای حمل ماشین‌‌های آسیب‌ دیده، از وزن و تحمل بار بسیار بالاتری برخوردار هستند و هر کدام از آن‌‌ها دارای وزن تقریبی ۲ تن می‌ باشند. تمامی خودروهای یدک کش استفاده‌ شده در شرکت‌ های امداد خودرویی، دارای قابلیت امدادرسانی در تمامی شرایط آب‌ و هوایی به‌ ویژه شرایط برف و کولاک هستند و به‌ طور معمول نیز جهت حمل خودروهای آسیب‌ دیده در فواصل بسیار کوتاه و کم‌ تر از ۱۰ کیلومتر مورد استفاده قرار می‌ گیرند. از جمله انواع خودرو های استفاده‌ شده به‌ عنوان یدک کش نیز می‌ توان به انواع وانت، نیسان، خاور و غیره اشاره نمود.


اینجا بخوانید: انواع روش های حمل خودرو و بهترین آنها

انواع یدک کش

جهت معرفی انواع یدک کش، می‌ توان به موارد زیر اشاره نمود:

یدک‌ کش‌ های کامیونی

یدک‌ کش‌ های کامیونی، یکی از رایج‌ ترین و پرکاربردترین یدک‌ کش‌ ها در شرکت‌ های امداد خودرویی هستند و برای حمل و جا‌به‌جایی انواع خودرو مورد استفاده قرار می‌گیرند. این نوع از یدک‌ کش‌‌ها مجهز به یک کفی جدا کننده هستند که در قسمت پشتی آن‌ ها قرار گرفته است. با قرار دادن کفی جداکننده در زیر چهار چرخ ماشین آسیب‌ دیده، کفی توسط بازوان هیدرولیکی ماشین را از سطح زمین بلند نموده و آن را تا نزدیک‌ ترین تعمیرگاه حمل می‌ نماید. کامیون‌ های یدک‌کش از کاربرد و سطح ایمنی بسیار بالاتری نسبت‌ به سایر یدک کش ها برخوردار هستند و علاوه بر حمل خودرو های آسیب‌ دیده و تصادفی، جهت جا به جایی خودرو های لوکس نیز مورد استفاده قرار می‌ گیرند.

یدک‌ کش نیسان چرخگیر

این نوع از یدک‌ کش‌ ها تحت عنوان یدک‌ کش‌ های خودرو بر نیز شناخته شده و دارای دو بازوی کشنده در قسمت پشتی خود هستند. نیسان‌ های چرخ گیر، گزینه بسیار مناسبی برای حمل خودرو های آسیب‌ دیده تا مسافت‌های بسیار کوتاه هستند و جهت حمل خودرو نیز بازو های کشنده خود را به چرخ‌ های خودروی آسیب‌ دیده متصل نموده و بدون هیچ‌ گونه آسیب و صدمه‌ ای به بدنه خودرو، آن را تا نزدیک‌ ترین تعمیرگاه جا به جا می‌ نمایند. یدک‌ کش‌ های خودرو بر نیز همانند یدک‌ کش‌ های کامیونی، از کاربرد و سطح ایمنی بسیار بالایی برخوردار هستند.


اینجا بخوانید: ویژگی های یک وسیله نقلیه برای یدک کشی

یدک کش زنجیری

این نوع از یدک‌ کش ها یکی از قدیمی‌ ترین یدک‌ کش‌ های استفاده‌ شده در شرکت‌ های امداد خودرویی هستند و در حال‌ حاضر نیز دارای کاربرد برای حمل خودرو می باشند. این نوع از دستگاه‌ های یدک کش دارای یک سیم و یا کابل بسیار فشرده و قوی برای حمل خودرو در قسمت پشتی خود هستند و با متصل کردن آن به قسمت جلویی خودروی آسیب‌ دیده، آن را تا نزدیک‌ ترین تعمیرگاه حمل می‌ نمایند. این روش تحت عنوان بکسل خودرو نیز شناخته شده و راننده جهت هدایت ماشین باید در خودروی خود باقی بماند. در یدک‌ کش زنجیری امکان آسیب به قسمت جلوی خودرو آسیب‌ دیده وجود داشته و لازم به ذکر است که این روش از حمل خودرو، مختص برای خودرو هایی است که چرخ‌ های آن‌ ها قادر به حرکت هستند و خودرو هایی که در حین تصادفات به‌ شدت آسیب دیده‌اند، مناسب برای حمل در این روش نمی‌باشند.

نیسان دکل شاهین

در این نوع از یدک‌ کش‌ ها از نیسان هایی که مجهز به دکل در قسمت پشتی خود هستند استفاده می‌ شود. این یدک‌ کش‌ ها تحت عنوان نیسان دکل شاهین شناخته می‌ شوند و دکل آهنی آن‌ ها توسط زنجیر به قسمت زیرین سپر خودروی آسیب‌ دیده متصل شده و خودرو را از سطح زمین جدا کرده و تا نزدیک‌ ترین تعمیرگاه حمل می‌ کند. این نوع از یدک‌ کش‌ ها مناسب برای خودرو هایی هستند که چرخ‌ های جلویی آن‌ ها دچار آسیب‌ های جدی شده و قادر به حرکت نخواهند بود.

یدک‌ کش بلند کننده چرخ

یدک‌ کش‌ های بلند کننده چرخ، یکی دیگر از رایج‌ ترین و پرکاربردترین یدک‌ کش‌ های امروزی جهت حمل انواع خودرو های آسیب‌ دیده می‌ باشند. در این روش دستگاه‌ های یدک کش دارای یک اهرم هستند و با قرار دادن اهرم خود در زیر چرخ‌ های جلویی، خودرو را از سطح زمین جدا نموده و آن را تا نزدیک‌ ترین تعمیرگاه حمل می‌ کنند.

در پایان

شرکت امداد خودرو آزمون در مشهد، یکی از معتبر ترین و شناخته‌ شده‌ ترین شرکت‌ های امداد خودرویی در شهر مشهد است و دارای بیش‌ از یک دهه تجربه در این حرفه می‌ باشد. این شرکت علاوه‌ بر ارائه خدمات یدک کش و کفی خودروبر، خدمات دیگری نیز همچون باتری به باتری، تعمیر خودرو در محل، پنچرگیری سیار، سوخت‌ رسانی سیار، امداد خودرو های ام وی ام، سمند و غیره را به مشتریان خود ارائه داده و شما می‌ توانید جهت استفاده از خدمات این مجموعه، با شماره ۰۵۱۳۶۰۸۴۴۰۰ تماس حاصل کرده و از کارشناسان این مجموعه درخواست تعمیرکار نمایید.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *