بهترین زمان تعویض روغن گیربکس

به‌ طور کلی گیربکس در خودرو دارای اجزای متفاوتی همچون دنده، کلاچ، سیستم هیدرولیک ، مبدل گشتاور و و غیره بوده و جهت عملکرد مناسب تجهیزات خود و عدم وجود اصطکاک و سایش، دارای روغن مخصوصی نیز می‌ باشد. وجود روغن در گیربکس و عملکرد صحیح قطعات گیربکس در حین فعالیت خودرو، از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است و به‌ همین جهت نیز استفاده از روغن های بسیار با کیفیت و تعویض به‌موقع آن نیز بسیار مهم می‌ باشد. بهترین زمان تعویض روغن گیربکس نیز به عوامل متفاوتی همچون نوع رانندگی، نوع خودرو، کیفیت روغن، نوع گیربکس دنده ای یا اتوماتیک و غیره متفاوت می‌باشد. 

عوامل تأثیرگذار در زمان تعویض روغن گیربکس 

از جمله عوامل تأثیرگذار در تعویض روغن گیربکس می‌ توان به موارد زیر اشاره نمود: 

نوع گیربکس 

زمان تعویض روغن گیربکس در گیربکس‌ های دنده‌ای و اتوماتیک با یکدیگر متفاوت می‌ باشد. در گیربکس‌ های دنده‌ای، پس‌ از مدتی استفاده از خودرو، روغن دچار آلودگی شده و در اثر فرسایش دنده و ایجاد ذرات فلزی در روغن، زودتر از گیربکس‌ های اتوماتیک نیاز به تعویض خواهد داشت. 

در گیربکس‌ های اتوماتیک نیز به دلیل ایجاد حرارت بالا نسبت‌ به گیربکس‌های دنده‌ای، دما سبب افت کیفیت روغن شده و از این‌ رو نیاز به تعویض خواهند داشت. 

نوع عملکرد خودرو 

یکی دیگر از عوامل تأثیرگذار در زمان تعویض روغن گیربکس، نوع کارکرد خودرو می‌ باشد. رانندگانی که به‌ طور دائم در مسیر های نا مناسب و پر ترافیک رانندگی می کنند و نسبت‌ به سایر خودرو ها دارای بیشترین تعویض دنده هستند، عمر مفید روغن گیربکس در خودروی آن‌ ها نیز به‌ سرعت کاهش یافته و نیاز به تعویض خواهد داشت. 

نوع خودرو 

به‌ طور کلی در خودرو های با کیفیت، از قطعات و تجهیزات بسیار مرغوب‌ تری نیز استفاده‌ شده و در نتیجه روغن گیربکس‌ های این خودرو ها نیز دارای طول عمر بیشتری خواهند بود. 

علایم نشان‌ دهنده تعویض روغن گیربکس 

روغن گیربکس در خودرو نیز همانند سایر روغن‌ های خودرو، دارای علایم و نشانه‌ هایی است که نشان‌ دهنده تعویض آن می‌ باشد. از جمله این نشانه‌ ها نیز می‌ توان به چند مورد زیر اشاره نمود: 

  • عدم تعویض دنده در خودرو های اتوماتیک 
  • به گوش رسیدن صدا های ناهنجار در هنگام تعویض دنده 
  • مشکل در تعویض دنده در خودرو های معمولی 

مناسب‌ ترین زمان تعویض روغن گیربکس 

تمامی خودرو های معمولی و اتوماتیک در فواصل زمانی معین نیاز به تعویض روغن گیربکس خواهند داشت. همچنین شرکت‌ های داخلی و خارجی تولید کننده خودرو ها نیز بهترین زمان تعویض روغن گیربکس را بر روی دفترچه راهنمای خودرو ثبت کرده و شما می‌ توانید با مراجعه به آن، از زمان مناسب آن مطلع شوید. به‌ طور کلی بهترین زمان تعویض روغن گیربکس در تمامی خودرو های دستی و اتوماتیک، بین ۳۰ تا ۱۰۰ هزار کیلومتر می باشد.

بهترین زمان تعویض روغن گیربکس اتوماتیک 

همان‌ طور که در ابتدای مقاله به آن اشاره شد، گیربکس‌ های اتوماتیک نسبت‌ به نوع دستی، حرارت بسیار بیشتری را تولید کرده و افزایش دما سبب افت کیفیت روغن خواهد شد. همچنین زمان مناسب تعویض روغن گیربکس بر روی بسته‌ بندی روغن‌ ها به طور کامل درج شده اما به‌ طور دقیق‌ تر می‌ توان گفت که بهترین زمان تعویض روغن گیربکس اتومات بین ۱۰۰ هزار تا ۱۵۰ هزار کیلومتر می‌ باشد. 

بهترین زمان تعویض روغن گیربکس دستی 

روغن گیربکس‌ های دستی بر خلاف روغن گیربکس‌ های اتوماتیک، به دلیل ایجاد ذرات فلزی در روغن، در زمان کوتاه‌ تری آلوده شده و با ایجاد اختلال در عملکرد صحیح آن، نیاز به تعویض زودتر آن می‌ باشد. زمان تعویض روغن گیربکس های دستی نیز بسیار وابسته به نحوه و شرایط رانندگی خواهد داشت. به‌ عنوان مثال خودرو هایی که به‌ طور مداوم در جاده‌ های نامناسب و شرایط بسیار سخت در حال رفت‌ و آمد هستند، هر ۲۵ هزار کیلومتر نیاز به تعویض روغن و گیربکس خواهند داشت. به‌ طور کلی نیز زمان مناسب برای تعویض روغن گیربکس دستی، بین ۵۰ تا ۱۰۰ هزار کیلومتر بوده و در صورت تعویض دنده زیاد نیز این مقدار کاهش می‌ یابد.

هزینه تعویض روغن گیربکس 

هزینه تعویض روغن گیربکس بر اساس عوامل و فاکتور های گوناگونی متفاوت می‌ باشد. از جمله این عوامل نیز می‌ توان به نوع روغن گیربکس، شرکت سازنده، کیفیت محصول، نوع خودرو و غیره اشاره نمود. شما نیز می‌ توانید جهت اطلاع بیشتر در رابطه با هزینه تعویض روغن گیربکس، با امداد خودرو آزمون در مشهد تماس گرفته و اطلاعات لازم را دریافت نمایید. 


اینجا بخوانید: نحوه ارائه خدمات امداد خودرو در محل

در پایان

شرکت امداد خودرو آزمون در مشهد، تمامی خدمات امدادی و جاده‌ای را به خودرو های در راه مانده ارائه داده و دارای تیم و بسیار تخصصی و حرفه‌ای می‌ باشد. از جمله خدمات این مجموعه در مشهد نیز می‌ توان به پنچرگیری سیار، سوخت‌ رسانی سیار، جا به جایی خودرو با استفاده از یدک‌ کش و کفی خودرو بر، خدمات باطری به باطری، تعمیر گیربکس اتومات و غیره اشاره نمود. 

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *