بهترین زمان تعویض لاستیک خودرو

لاستیک یا تایر قسمتی از شاسی وسیله ‌های نقلیه مانند خودرو بوده که بر روی چرخ ‌ها سوار می شود و به‌ مانند حلقه‌ ای بر دور چرخ قرار می‌گیرد.لاستیک مانند هر قسمت مصرفی از خودرو پس از مدتی کارایی خود را از دست میدهد لذا بسیار مهم است که بهترین زمان تعویض لاستیک خودرو و راهکارهای افزایش طول عمر آن را دانست. لاستیک ‌ها تنها بخشی از خودرو ها هستند که در تماس مستقیم با زمین بوده و شدت ضربات ناشی از جاده و بار وارد شده به خودرو را کاهش می‌ دهند و حرکت خودرو و چرخ‌ ها را آسان می ‌کنند و از این ‌رو جنس آن‌ ها باید بسیار مقاوم و محکم باشد.

در این مطلب به معرفی آن و نکات کلیدی برای تعویض به موقع آن خواهیم پرداخت.

اجزای تشکیل‌ دهنده لاستیک خودرو

تایر از قسمت های مختلفی تشکیل شده‌ است و دارای برند داخلی و خارجی است.

لاستیک خودرو از اجزای مختلفی چون عاج، طوقه، بدنه، دیوار جانبی، تسمه و لایه‌ های اضافی پلی استر تشکیل شده‌ است.

 • عاج

دندانه لاستیک‌ یا همان عاج، به برآمدگی ها و الگو هایی گفته می‌ شود که جهت به وجود آوردن اصطکاک با زمین در هنگام برخورد تایر با آن ایجاد شده است. این لایه‌ ها ترکیبی از لایه‌های پلاستیک طبیعی و مصنوعی هستند. عاج لاستیک ‌ها به روش اکستروژن تولید شده و دارای الگوهای متفاوتی چون عرضی، رگه ‌ای و ترکیبی از رگه‌ای و عرضی است.

 • طوقه

طوقه به حلقه‌ هایی گفته می‌شود که از چند رشته از جنس فولاد تشکیل‌ شده و دارای استحکام بالایی می‌باشند و به روی پوششی از لاستیک قرار می‌گیرند. وظیفه طوقه ها در تایر ماشین، هم‌ مرکز کردن رینگ و تایر، موقعیت دهی و جذب نیروهای وارد شده توسط رینگ به لاستیک است.

 • بدنه

بدنه لاستیک‌ ها از چند لایه نخ از جنس پلی استر که بهم تنیده شده ‌اند تشکیل‌ شده و رادیال این نخ‌ ها به‌ صورت عمود بر عاج ‌ها می ‌باشد و میزان مقاومت لایه ‌های بدنه در استحکام تایر ها نقش بسزایی دارد.

 • دیواره جانبی

دیواره جانبی در تایرها نقش حفظ هوای درون تایر، محافظت جانبی از لاستیک‌ها و حفظ استحکام جانبی آن ها و همچنین مراقبت از سایر لایه‌ های لاستیک‌ها را به‌ عهده دارد.

 • تسمه

تسمه در زیر عاج قرار گرفته و متشکل از لایه ‌هایی از جنس فولاد است. وظیفه تسمه حفظ سطح صاف هنگام تماس لاستیک با زمین و همچنین بالا بردن مقاومت لاستیک ‌ها در مقابل پنچری است.

 • لایه‌های اضافی پلی استر

در اکثر لاستیک ‌های دارای سرعت بالا، یک یا دو لایه اضافی پلی استر در ساخت آن‌ ها تعبیه می‌شود که این لایه‌ های اضافی سبب می‌ شود که دیگر لایه‌ ها با استحکام بیشتری در کنار یکدیگر قرار بگیرند.

بهترین زمان تعویض لاستیک‌ خودرو

توجه به یک سری نکات جهت تشخیص بهترین زمان تعویض لاستیک خودرو از اهمیت ویژه ای برخوردار است، از جمله این نکات عبارتند از:

 • دقت به برآمدگی های سطح لاستیک ‌ها

اگر بر روی لاستیک های خودرو نا همواری ‌ها و برآمدگی‌ های غیر طبیعی را مشاهده کردید، این بهترین زمان برای تعویض لاستیک‌ ها بوده و عوض کردن آن ها در این زمان، سبب جلوگیری از حوادث ناگوار می‌ شود. زیرا در صورت تعویض نکردن، این برآمدگی ها باعث ترکیدن لاستیک و ایجاد حادثه می‌شود.

 • تاریخ تولید و انقضا لاستیک‌ ها

هر لاستیک دارای نوشته نشان شرکت تولیدی، نوع لاستیک و تاریخ تولید و انقضا آن بر روی بدنه خود است.

تایر ماشین‌ ها هم مانند سایر لوازم و قطعات خودرو، پس‌ از مدتی استفاده و گذشت از تاریخ تولید و نزدیک شدن به تاریخ انقضا آن ها باید تعویض شوند. به‌ طور کلی میتوان گفت که تاریخ انقضای تایر ها در صورت عدم استفاده به مدت ۱۰ سال بوده که در ششمین سال باید آن ‌ها را تعویض نمود و این زمان بهترین زمان تعویض لاستیک خودرو می ‌باشد.

 • مشاهده ترک در لاستیک‌ ها

وجود ترک در تایرها در قسمت‌های مختلف آن مانند اطراف، بدنه و قسمت‌های کناری، یکی از نشانه‌هایی است که به رانندگان هشدار می‌دهد که زمان تعویض لاستیک‌ها فرا رسیده‌ است. هنگام مشاهده ترک بر روی لاستیک اتومبیل خود، به‌ سرعت آن‌ را تعویض کرده تا از بروز خطرات جدی جلوگیری کنید.

 • شاخص نواری در لاستیک‌ های قدیمی

بر روی سطح اکثر لاستیک‌های تولیدی اتومبیل‌ها، خط و نواری وجود دارد که این نوارها در لاستیک‌های نو قابل‌ مشاهده نبوده و یا به‌ ندرت دیده‌ میشود. ولی در لاستیک‌های قدیمی و فرسوده این نوار کم‌کم خود را نشان داده و خبر از تعویض لاستیک می‌دهد. درصورتیکه یک یا دو نوار بر روی سطح لاستیک اتومبیل‌ خود مشاهده کردید، این زمان بهترین موقع برای تعویض آن‌ می ‌باشد.

 • لرزش ‌شدید خودرو

وجود تکان‌ ها و لرزش ‌های غیر عادی و شدید در هنگام حرکت خودرو، یکی از نشانه‌های زمان تعویض لاستیک‌ها است. علت ‌های گوناگونی سبب بروز لرزش در خودروها می‌شود که یکی از علت‌ها، فرسوده بودن لاستیک ‌ها و وجود فرو رفتگی و یا برآمدگی بر روی آن‌ها میباشد. ایجاد لرزش های ناگهانی در اتومبیل ها، بهترین زمان برای تعویض تایر ها و جلوگیری از حوادث است.

 • دقت به عاج تایر

آخرین علامتی که نشان ‌دهنده تعویض به موقع لاستیک‌ ها است، دقت به میزان عاج لاستیک‌ ها می‌ باشد. همان‌ طور که گفته شد عاج ها در کنترل لاستیک‌ ها و اصطکاک آن‌ ها با سطح زمین نقش بسزایی دارد. اگر این عاج ‌ها از میزان اندازه استاندارد خود کمی کمتر شده و ساییده‌ شده باشند، به‌ طوری‌ که سطح لاستیک ‌ها صاف باشد، بهترین زمان برای تعویض آن و جلوگیری از بروز حوادث ناگوار است.

در صورت تعویض نکردن لاستیک‌های بدون عاج، رانندگی در جاده ‌های لغزنده و سرعت بالا سخت بوده و سبب می‌ شود که ماشین در این جاده‌ ها سر خورده و هنگام ترمز به چپ و راست کشیده شود و خطراتی چون واژگونی اتومبیل را در پی داشته باشد.

راهکار افزایش طول عمر لاستیک‌ خودرو

جهت افزایش طول عمر تایر خودروها، باید باد لاستیک ‌ها و تنظیم بودن آن‌ ها را در فصل‌ های متفاوت بررسی و چک کرده و از سلامت فیزیکی و ظاهری تایرها به‌ طور مداوم مطمئن شد.

نحوه رانندگی ایمن و درست، رانندگی در جاده‌ های استاندارد، تراز بودن چرخ ها، جابه‌جایی به‌ موقع تایر های جلو و عقب و تعویض لاستیک ها در هنگام نزدیک شدن عمر آن‌ها به تاریخ انقضایشان از دیگر راه‌های افزایش طول عمر آن‌ ها می‌باشد.

عوامل مؤثر در فرسایش لاستیک ‌های خودرو

عوامل زیادی سبب فرسودگی زود رس و خرابی تایرهای خودرو می ‌شود که یکی از این عوامل، رانندگی در جاده‌ های نا مناسب است. وجود جاده‌ های خاکی، پر شیب، ناهمواری ‌ها و پیچ ‌های تند سبب فرسایش زودرس لاستیک‌ ها و از بین رفتن عاج های آن میشود.

یکی دیگر از این عوامل، رانندگی غلط است. ترمز و گاز های ناگهانی، شتاب لاستیک‌ ها و نگه‌ داشتن ترمز به مدت طولانی باعث خرابی زود رس لاستیک‌ ها میشود.

از دیگر عوامل میتوان به حمل بار بیشتر از حد توان خودرو، تنظیم نبودن باد لاستیک‌ها، تعویض نکردن تایر های جلو با عقب در طول مدت ‌ها استفاده، تراز نبودن لاستیک‌ های جلو و عقب و داشتن سرعت بسیار بالا و افزایش دمای لاستیک ‌ها و ایجاد فرسایش در آن‌ ها اشاره کرد.

اگر در جاده های مشهد بودید و لاستیک های خودروی شما دچار نقص و یا هر گونه ایراد مانند پنچری و کم بادی شد و احتیاج به تعویض لاستیک‌ ها داشته و دسترسی به هیچ پنچرگیری را نداشتید، نگران نباشید.

امداد خودرو آزمون در مشهد، از مراکز معتبر و بزرگ امداد رسانی به خودروها بوده و یکی از خدمات این مجموعه پنچرگیری سیار در مشهد می باشد که در کوتاه‌ ترین زمان ممکن در هر ساعتی از شبانه‌ روز، تعمیر کاران و تکنسین های حاذق و توانمند خود را به امداد اتومبیل شما خواهد رساند.

در صورت درخواست امداد از مجموعه امدادی آزمون، می‌توانید با این امداد خودرو تماس گرفته و پس‌ از ارائه اطلاعاتی از خودرو و محل خود، تکنسین ‌ها در زمانی کوتاه در محل شما حاضر شده و اقدام به رفع مشکل می ‌نمایند.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *