تراز چرخ خودرو

ایجاد تراز و برقراری تعادل چرخ‌ های اتومبیل، یکی از مهم‌ ترین کار هایی است که دارندگان وسایل نقلیه باید به طور مرتب جهت بهبود عملکرد خودروی خود انجام دهند. زیرا در صورت نادیده گرفتن این عمل توسط صاحبان وسایل نقلیه، سلامت لاستیک‌ ها و به‌ ویژه سیستم تعلیق خودرو دچار مشکل شده و بنابراین در عملکرد صحیح خودرو تأثیرگذار خواهد بود. جالب است بدانید که تراز چرخ خودرو، یک تنظیم مکانیکی سیستم تعلیق وسایل نقلیه است و انجام آن به‌ صورت اصولی، سبب قرارگیری چرخ‌ های خودرو در جایگاه صحیح خود شده و از این‌ رو ایمنی لازم را برای خودرو و سرنشینان در حین رانندگی ایجاد می‌ نماید.

تراز چرخ خودرو چیست؟

تراز چرخ خودرو، در واقع همان تنظیم سیستم تعلیق خودرو است تا زاویه بین سیستم تعلیق و چرخ‌ ها به‌ درستی انجام شود. در واقع می‌ توان گفت که تراز چرخ خودرو، تنظیم زوایای چرخ‌ های وسایل نقلیه نسبت‌ به یکدیگر و بدنه خودرو است و مکانیک کاران حرفه‌ ای با انجام تراز اصولی چرخ‌ ها، آن‌ ها را در زوایای بهینه‌ ای برای برقراری ایمنی و عملکرد صحیح خودرو قرار می‌ دهند. به‌ بیان‌ دیگر تراز چرخ‌ های خودرو، تضمین می‌ کند که هر ۴ چرخ به‌ صورت موازی با یکدیگر و عمود بر سطح زمین قرار داشته باشند و علاوه‌ بر بهبود عملکرد خودرو، طول عمر لاستیک ها را نیز افزایش دهند.

در تراز چرخ خودرو، ۳ چیز مورد بررسی قرار می‌ گیرد که در این‌ قسمت به‌ معنای هر یک از آن‌ ها می‌ پردازیم:

کمبر

کمبر در واقع به زوایای داخلی یا خارجی لاستیک‌ ها در هنگام مشاهده از قسمت جلویی خودرو اشاره دارد. شیب بیش‌ از حد لاستیک‌ ها به داخل و یا خمیدگی بیش‌ از حد آن‌ ها به بیرون، نشانه این است که تراز چرخ ها دچار مشکل شده و باید سریعاً تنظیم شود. فرسودگی اتصالات، یاتاقان، ایراد در قطعات تعلیق، فرسودگی بوش‌ ها و غیره از جمله عواملی هستند که می‌ توانند سبب ایجاد ناهماهنگی در زوایای چرخ‌ ها شوند. این نوع خمیدگی نیز می‌ تواند سبب فرسودگی سریع لاستیک‌ ها در بخش لبه ها شده و حتی در هنگام رانندگی نیز وسایل نقلیه به یک سمت کشیده می‌ شود.

انگشت پا

در این نوع تراز چرخ‌ های خودرو، لاستیک‌ های ماشین از قسمت بالای خودرو مورد بررسی قرار گرفته و زوایای داخلی و خارجی لاستیک‌ ها نسبت‌ به بدنه خودرو، مورد مشاهده قرار می‌ گیرد. در صورت عدم تراز لاستیک ها در این مورد، چرخ‌ های خودرو می‌ توانند در هنگام گذر از پیچ های تیز و یا چرخش و همچنین پایداری وسایل نقلیه در حین رانندگی و در سرعت بسیار بالا مشکل‌ زا شوند.

کستر

کستر در واقع به زاویه بالا به پایین محور عمودی چرخ‌ های خودرو گفته می‌ شود و زمانی‌ که کستر ۰ و یا خنثی باشد، مرکز چرخ‌ ها مستقیماً زیر تعلیق قرار داشته و زمانی‌ که کستر مثبت باشد، مرکز چرخ‌ ها در جلوی ناحیه تعلیق و دور از راننده قرار می‌ گیرد. کستر منفی نیز زمانی است که مرکز چرخ در پشت تعلیق و نزدیک‌ تر به راننده قرار می‌ گیرد. کستر مثبت نسبت‌ به کستر منفی و ۰ بسیار مطلوب‌ تر است و می‌ تواند پایداری خط مستقیم را در سرعت و هندلینگ خودرو بهبود بخشد.

امداد خودرو در مشهد

عوامل مؤثر بر عدم تراز چرخ خودرو

استفاده از خودرو در طولانی‌ مدت، می‌ تواند سبب خارج شدن چرخ‌ ها از حالت تراز شود و به‌ دلیل اتفاق افتادن آن به‌ صورت تدریجی، اکثر رانندگان متوجه آن نمی‌ شوند. عدم تراز چرخ‌ های خودرو، می‌ تواند در حین رانندگی خطرات بسیار بی‌ شماری را در پی داشته و علاوه‌ بر تأثیر در عملکرد صحیح خودرو، ایمنی سرنشینان و وسایل نقلیه را نیز به حد چشمگیری کاهش دهد. عوامل بسیار متعددی نیز سبب خارج شدن چرخ‌ های خودرو از حالت تراز می شوند و می‌ توانند آن ها را از حالت تعادل خارج کنند. رانندگی در جاده‌ های ناهموار، وجود دست‌انداز ها و چاله‌ ها، گذر از پیچ‌ های تند با سرعت بالا، ترمز های ناگهانی، نصب غیر اصولی لاستیک‌ ها و غیره از جمله مهم‌ ترین عواملی هستند که می‌ توانند سبب عدم تعادل در تراز چرخ‌ های خودرو شوند.

چه زمانی نیاز به تراز چرخ خودرو است؟

خارج شدن چرخ‌ های خودرو از حالت تراز و تعادل نیز همانند وجود ایراد و مشکل در سایر تجهیزات و قطعات خودرو، دارای نشانه‌ ها و علائمی است که با مشاهده آن‌ ها، می‌ توانید متوجه شوید که وقت تراز چرخ‌ های خودرو رسیده است. از جمله مهم‌ ترین این نشانه‌ ها نیز می‌ توان به چند مورد زیر اشاره نمود:

  • کشیده شدن انتهای جلویی خودرو به یک طرف در حین رانندگی در جاده
  • حرکت سرگردان خودرو در حین رانندگی در یک خط مستقیم
  • وجود لرزش و یا تکان های شدید در قسمت جلویی خودرو در هنگام برخورد با دست‌ انداز و چاله ها
  • عدم تنظیم بودن و صاف بودن فرمان در زمان قرار داشتن چرخ‌ ها به سمت جلو
  • وجود فرسودگی و ناهمواری بر روی لاستیک‌ ها
  • وجود لرزش در فرمان خودرو در حین رانندگی

در پایان

امداد خودرو آزمون در مشهد، از جمله معتبر ترین و شناخته‌ شده‌ ترین مراکز امداد خودرو در مشهد است و انواع خدمات امدادی همچون پنچرگیری سیار، خدمات باتری به باتری، ارسال سوخت در محل، تعمیر خودرو در محل، امداد خودرو سمند، امداد خودروی ام وی ام و غیره را با توجه به نرخ مصوب اتحادیه و در کوتاه‌ ترین زمان به رانندگان ارائه می‌ دهد. رانندگان عزیز می‌ توانید جهت بهره‌مندی از خدمات امدادی این مجموعه و همچنین استفاده از یدک‌ کش مشهد و کفی خودروبر مشهد، با امداد آزمون تماس حاصل نموده و با کارشناسان ما در ارتباط باشید.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *