توصیه های مراقبت از باتری

همان‌ طور که می‌ دانید، باتری یکی از مهم‌ ترین و اصلی‌ ترین قطعات موجود در خودرو است و در واقع عامل اصلی استارت و به حرکت در آمدن وسایل نقلیه می‌ باشد. باتری نیز همانند سایر قطعات موجود در خودرو، از تجهیزات و قسمت‌ های متفاوتی تشکیل شده و همکاری هر کدام از تجهیزات با یکدیگر، بر روی عملکرد صحیح باتری تأثیرگذار خواهد بود. شرکت امداد خودرو آزمون در مشهد، علاوه‌ بر ارائه خدمات امدادی همچون پنچرگیری سیار، تعمیر خودرو در محل، سوخت رسانی سیار و غیره، تعمیر گیربکس اتومات و خدمات باتری به باتری، تعویض باتری و غیره را نیز به رانندگان ارائه می‌ دهد. کارشناسان و تکنسین‌ های این مجموعه، نکات بسیار گوناگونی را در مراقبت و نگهداری از باتری خودرو به شما عزیزان ارائه می‌ دهند که با رعایت این نکات، می‌ توانید احتمال خرابی و مشکل در باتری خودروی خود را به حداقل رسانده و از خاموش شدن ناگهانی ماشین در جاده و همچنین دشارژ شدن باتری جلوگیری نمایید. در ادامه مقاله به بررسی توصیه های مراقبت از باتری خودرو پرداخته و هر کدام را به‌ طور مجزا مورد مطالعه قرار خواهیم داد. پس در ادامه با ما همراه باشید.

مهم‌ ترین توصیه های مراقبت از باتری خودرو

از جمله توصیه‌ های مراقبت از باتری خودرو، می‌ توان به موارد زیر اشاره نمود:

بررسی منظم باتری خودرو

باتری خودروی خود را جهت جلوگیری از آسیب به خودرو و همچنین خالی شدن ناگهانی شارژ آن به‌ طور منظم مورد بررسی و بازرسی قرار دهید. در حین بررسی ظاهری باتری، به‌ دنبال علائم خوردگی بر روی پایانه‌ ها و کابل ها بوده و اگر متوجه هرگونه پودر و یا تجمع مواد سفید بر روی بدنه باتری شدید، برای جلوگیری از گسترش پوسیدگی و خوردگی اقدامات لازم را انجام دهید.

تمیز کردن کابل‌ ها و پایانه‌ های باتری خودرو

کابل ها و پایانه‌ های باتری خودروی خود را توسط مخلوطی از آب و جوش شیرین به طور مداوم تمیز کنید. در این روش از یک برس سیمی برای حذف هرگونه خوردگی استفاده کرده و آن را به‌ آرامی بر روی کابل ها و پایانه ها بکشید.

امداد خودرو مشهد

تعویض به‌ موقع باتری خودرو

به‌ طور کلی تمامی باتری‌ های استفاده‌ شده در خودرو، دارای میانگین طول عمر بین ۳ تا ۴ سال هستند. بنابراین جهت عملکرد بهتر باتری خودرو، بهتر است قبل‌ از تمام شدن عمر باتری، اقدامات لازم را برای تعویض آن انجام دهید.

بررسی سطح آب مقطر باتری

اگر دارای باتری‌ های سرب اسیدی معمولی در خودرو هستید، به‌ طور مداوم سطح الکترولیت آن‌ ها را بررسی کنید. به‌ طور معمول باتری‌ های سرب اسیدی دارای درپوش های قابل جابجایی هستند و با برداشتن آن‌ ها مطمئن شوید که صفحات باتری در محلول الکترولیت غوطه‌ ور هستند. در صورت پایین بودن سطح نیز، بهتر است به آن آب مقطر اضافه کنید.

بررسی ولتاژ باتری خودرو

از یک مولتی متر دیجیتال جهت تست ولتاژ باتری به‌ طور منظم استفاده نمایید. یک باتری سالم و کاملاً شارژ شده باید حدود ۱۲٫۶ ولت را نشان دهد. اگر ولتاژ باتری ماشین شما به میزان قابل‌ توجهی کم‌ تر باشد، نشان‌ دهنده ضعیف بودن و یا تمام شدن شارژ باتری است که باید به‌ طور حتم مورد بررسی قرار گیرد.

استارت منظم باتری خودرو

یکی دیگر از توصیه‌ های مراقبت از باتری خودرو، استارت منظم خودرو جهت شارژ نگه‌ داشتن باتری است. استارت ها و رانندگی‌ های منظم با ماشین، از تخلیه بیش‌ از حد باتری جلوگیری می کند و در مقابل زمانی‌ که خودرو برای مدت طولانی در پارکینگ بوده و روشن نمی‌ شود، می‌ تواند سبب دشارژ شدن باتری خودرو شود.

توجه به نشانگر وضعیت شارژ باتری

باتری‌ های خودرو دارای نشانگری جهت ارائه اطلاعات کافی در رابطه با شارژ باتری به رانندگان هستند. بنابراین با توجه به این نشانگر، می‌ توانید از وضعیت باتری خودروی خود اطلاعات کافی را کسب کرده و در صورت خالی شدن شارژ آن، اقدامات لازم را انجام دهید.

دیگر نکات نیز شامل شرح زیر است:

  • در روز های سرد زمستانی، از پارک کردن خودرو در فضای باز و بسیار سرد جلوگیری نمایید.
  • در هنگام عمل باتری به باتری و یا بررسی سطحی باتری خودرو، قطب‌ های مثبت و منفی آن را به طور کاملاً درست در جای خود قرار دهید.
  • به‌ هیچ‌ عنوان از مواد شیمیایی برای تمیز کردن باتری و بدنه آن استفاده نکنید.
  • از شارژ کردن بیش‌ از حد توان باتری خودروی خود جلوگیری نمایید.
  • روزنه و سوراخ درپوش باتری را جهت باز بودن آن بررسی کنید.
  • از وارد آمدن ضربه به بدنه باتری و قطعات آن جلوگیری نمایید.

در پایان

شرکت امداد خودرو آزمون در مشهد، تمامی خدمات امدادی را به خودرو های در راه مانده ارائه داده و دارای سال‌ ها تجربه و سابقه در این حرفه است. امداد خودرو مشهد دارای تیم تعمیراتی و تکنیسین‌ های بسیار ماهر و باتجربه در این حرفه است و رانندگان عزیز می‌ توانند در سرتاسر شهر مشهد، از خدمات امدادی این مجموعه استفاده نمایند. شما عزیزان می‌ توانید جهت بهره‌مندی از خدماتی چون یدک کش مشهد و کفی خودروبر مشهد، خدمات باتری و غیره با امداد خودرو آزمون تماس حاصل نموده و با کارشناسان ما در ارتباط باشید.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *