دلایل خاموش شدن ناگهانی خودرو

استارت خودرو و شروع به حرکت آن نتیجه عملکرد های بسیار مختلف از قطعات پیچیده موجود در خودرو است. وجود کوچک‌ ترین ایراد و خرابی در این قطعات، می ‌تواند سبب متوقف شدن کل سیستم شود. متوقف شدن سیستم به‌ معنای خاموش شدن خودرو بوده و بد ترین سناریوی ممکن این است که خودرو در حین رانندگی خاموش و متوقف شود. با خاموش شدن ناگهانی خودرو در وسط جاده، امکان دسترسی همیشگی به امداد های خودرویی وجود نداشته و بهتر است که رانندگان در رابطه با دلایل متفاوت خاموش شدن خودرو آگاهی داشته باشند.

همچنین آگاهی از چگونگی عیب‌ یابی و راه‌ حل آن‌ ها نیز می ‌تواند مشکلات بسیار زیادی را برطرف نماید.

به‌ همین دلیل ما در این مقاله سعی داریم تا مهم‌ ترین دلایل خاموش شدن ناگهانی خودرو را به شما معرفی کرده و راه‌ حل‌ های آن‌ ها را نیز بررسی نماییم. پس در ادامه مطالب با ما همراه باشید.

مهم‌ ترین دلایل خاموش شدن ناگهانی خودرو

از مهم ترین دلایل خاموش شدن ناگهانی خودرو می توان به موارد زیر اشاره نمود:

 • اتمام سوخت

اگر وسیله نقلیه شما سوخت کافی جهت ادامه‌ حرکت را نداشته باشد، خودرو هنگام رانندگی خاموش خواهد شد.

راه حل

به‌ همین دلیل در هنگام توقف و خاموش شدن خودرو، بهتر است که به‌ جای بررسی خرابی‌ های مکانیکی، ابتدا سوخت را مورد بررسی قرار دهید. موارد بسیار زیادی وجود دارند که نشانگر سوخت شما را به به‌ درستی نشان نداده و سطح واقعی سوخت را در باک نمایان نمی ‌کنند.


اینجا بخوانید: عواقب رانندگی با باک خالی خودرو

 • ایراد در باتری

باتری ماشین یکی از مهم‌ ترین قطعات به‌ کار رفته در خودرو است که پس‌ از سوخت خودرو، قطعه اصلی برای روشن کردن وسیله نقلیه است. باتری قطعه‌ ای است که سبب راه‌ اندازی خودرو شده و علاوه‌ بر تأمین برق خودرو جهت استارت، برق سایر اجزای ماشین را نیز فراهم می ‌کند. در زمانی‌ که باتری به‌ درستی شارژ نشود، ماشین بلافاصله خاموش شده و باید به‌ سرعت به بررسی باتری بپردازید. در زمانی‌ که دینام از کار بیفتد، باتری ماشین نیز از کار افتاده و خودرو یا روشن نشده و یا در حین رانندگی به‌ طور ناگهانی متوقف می ‌شود.

راه حل

شما می‌ توانید با استفاده از یک مولتی متر، وضعیت باتری خودرو را چک کنید. زمانی‌ که باتری کمتر از ۱۱٫۷ ولت باشد، باید به‌ طور حتم باتری را تعویض کرده و زمانی‌ که کمتر از ۱۲٫۶ ولت باشد، مشخص است که باتری شارژ کامل نمی ‌شود.

 • مشکل در دینام

دینام قطعه ‌ای است که وظیفه اجرای عملکرد های درست قطعات مختلف خودرو را برعهده دارد. در اصل می ‌توان گفت که دینام، نیروگاه وسیله نقلیه بوده و اگر به‌ درستی عمل نکند، ماشین متوقف شده و خاموش می ‌شود. زمانی‌ که دینام از کار بیفتد، باتری نیز جهت مدیریت تأمین برق شارژ نشده و ماشین در حین رانندگی خاموش می ‌شود.

راه‌ حل

دینام قطعه ‌ای است که به‌ ندرت از کار می ‌افتد و مشکلاتی که در آن به وجود می ‌آید، سبب از دست رفتن قدرت موتور می شود. بنابراین قبل‌ از این‌ که شروع به رانندگی نمایید، بهتر است که دینام و باتری خودرو را چک کرده و مشکل را شناسایی کنید. همچنین به این نکته نیز توجه داشته باشید که زمانی‌ که دینام دچار مشکل شود، باتری می ‌تواند تا حدی برق خودرو را تأمین کرده اما مدت زمان آن بسیار کوتاه بوده و خودرو در نهایت پس‌ از توقف خاموش می ‌شود.

 • ایراد در پمپ سوخت

جهت به حرکت درآمدن خودرو، موتور باید توانایی سوخت‌ رسانی ثابتی را داشته باشد. در صورت ایجاد هر گونه مشکل و ایرادی در سوخت، خودرو در هنگام رانندگی خاموش شده و متوقف می ‌شود. اگر پمپ بنزین خودرو معیوب شده و دچار هر گونه مشکل شود، می‌ تواند بر توان پیوسته ‌ای که سوخت موتور تأمین می ‌شود تأثیر گذاشته و سبب مشکلات بیشتری در خودرو شود.

راه ‌حل

زمانی‌ که پمپ بنزین دچار مشکل می ‌شود، گاهی نیز ممکن است به دلیل فیلتر بنزین باشد که به‌ همین دلیل بهتر است جهت جلوگیری از این مشکل، سیستم سوخت رسانی خودروی خود را به یک متخصص نشان داده و ایراد آن را تشخیص دهید.

 • ایراد در کابل برق

یکی دیگر از مهم‌ ترین علت هایی که می‌ تواند سبب متوقف شدن خودرو در حین رانندگی شود، وجود مشکل در کابل برق است‌‌. وجود ایراد و مشکل در قطعاتی چون دینام و شمع‌ ها نیز می‌ تواند منجر به خرابی در کابل برق شود. همانطور که ممکن است بدانید کابل‌ های برق، جزء مهمی از خودرو هستند که سبب تولید برق کافی برای ماشین شده و وجود هر گونه ایراد در آن‌ ها، سبب از دست رفتن برق خودرو شده و بنابراین خودرو در حین رانندگی متوقف و خاموش می ‌شود.

راه‌ حل

از جمله علائمی که نشان‌ دهنده ایراد در کابل‌ های برقی هستند می ‌توان به کاهش عملکرد موتور و همچنین عدم شتاب مناسب اشاره کرد. بنابراین بهتر است با مشاهده این علایم و جلوگیری از خاموش شدن ناگهانی خودرو، خودروی خود را به یک متخصص نشان داده و مشکلات آن را از بین ببرید.

 • ایراد در سیستم جرقه زنی

اشکال در سیستم جرقه زنی نیز از جمله دلایل خاموش شدن خودرو در حین رانندگی است. سیستم جرقه زنی جهت تأمین برق خودرو بسیار مهم بوده و وجود هر گونه ایراد در آن می ‌تواند منجر به ایجاد مشکلاتی از جمله استارت زدن شود. هر گونه ایراد در سیستم جرقه زنی، می ‌تواند احتراق بسیار ضعیفی را ایجاد کرده و به‌ دنبال آن سبب خاموشی ماشین در حین رانندگی شود.

راه‌ حل

علت‌ ها و دلایل بسیار زیادی مانند فرسوده شدن سوئیچ احتراق و یا خرابی رله احتراق می ‌تواند منجر به مشکل در سیستم جرقه زنی شوند. بنابراین با مشاهده این ایرادات، باید به‌ سرعت مشکل آن‌ ها را برطرف کرده و سبب عدم خاموشی ناگهانی خودرو شوید.

 • ایراد در واحد کنترل موتور

یکی از مهم‌ ترین اجزا در خودرو ECU است که اکثر عملیات‌ های ماشین را کنترل کرده و یک جعبه کامپیوتری بسیار کوچک است. وظیفه قطعه ECU در خودرو، کنترل بر نحوه عملکرد صحیح قطعات و همچنین شناسایی هر گونه مشکل در عملکرد خودرو است. زمانی‌ که این قطعه به‌ درستی عمل نکند، قدرت موتور خودرو کاهش یافته و ممکن است در حال رانندگی ماشین متوقف شود.

راه‌ حل

زمانی‌ که خودرو به‌ صورت ناگهانی متوقف و خاموش شده و به سمت عقب برمی ‌گردد، می ‌توانید متوجه شوید که مشکل پیش‌ آمده در قطعه ECU بوده و در مصرف سوخت و قدرت موتور نیز تأثیر گذار است. بنابراین با مشاهدات این ایرادات، سعی کنید از تعمیر کاران متخصص جهت رفع مشکل درخواست امداد نمایید.

از دیگر مشکلات رایج در خاموش شدن ناگهانی خودرو نیز می ‌توان به دلایل زیر اشاره نمود:

 • پاره شدن تسمه دینام
 • ایراد در واشر مپ سنسور
 • ایراد در استپر موتور
 • مشکل در سنسور اکسیژن
 • وجود خرابی در سوکت بنزین و همچنین سوکت برق پمپ بنزین
 • ایراد در فیوز های مرتبط با سوخت

و… .

راه‌ حل‌ های ممکن هنگام خاموش شدن خودرو در حین رانندگی

دلایل بسیار زیادی می‌ توانند سبب خاموش شدن ناگهانی خودرو در حین رانندگی شوند و راه‌ هایی وجود دارند که به شما امکان می‌ دهند تا بسته به نوع خرابی، راه‌ حل مناسب را پیدا کنید. از جمله این راه‌ حل‌ ها می‌ توان به موارد زیر اشاره نمود:

 • تمامی کابل‌ های برق را بررسی و سفت نمایید
 • بررسی پمپ سوخت و تعویض آن
 • تمیز کردن دینام و یا تعویض آن
 • بررسی ECU و یا کامپیوتر خودرو
 • توجه به میزان سوخت خودرو و پر کردن باک بنزین

در پایان

در صورت هر گونه مشکل در خودروی خود و خاموش شدن ناگهانی آن در جاده، می ‌توانید با شرکت امداد خودرو آزمون واقع در مشهد تماس گرفته و درخواست امداد نمایید.

شرکت امداد خودرو آزمون، دارای تعمیر کاران و تکنسین‌ های بسیار با تجربه و آموزش‌ دیده است و از مجهز ترین ابزار آلات برای خدمات رسانی خود به مشتریان استفاده می ‌کند. از جمله خدمات مهم این مجموعه می ‌توان به کفی خودروبر مشهد ، پنچرگیری سیار ، تعویض باتری، جابجایی خودرو به نزدیک‌ ترین تعمیرگاه، استفاده از قطعات اصل و اورجینال، بررسی مشکلات برقی خودرو و غیره اشاره نمود. شما مشتریان عزیز می ‌توانید جهت درخواست امداد از این مجموعه، با شماره‌ تلفن 05136084400 تماس گرفته و با کارشناسان ما در ارتباط باشید.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *