روشن شدن چراغ آمپر آب خودرو

 وجود هرگونه ایراد و مشکل در بخش‌ ها و قطعات متفاوت خودرو، دارای علائم و نشانه‌ هایی است که به رانندگان از وجود خرابی در داخل خودرو اطلاع می‌ دهند. برخی از این علائم و نشانه‌ ها نیز در چراغ چک خودرو و پشت آمپر قابل‌ مشاهده هستند و روشن شدن هر یک از آن‌ ها، نشان‌ دهنده یک نوع مشکل خاص در داخل خودرو است. شناخت و اطلاع دقیق در رابطه با هر یک از چراغ‌ های آمپر و چراغ چک خودرو، می‌ تواند اطلاعات درستی را در رابطه با خودرو در اختیار رانندگان قرار داده و بنابراین آن‌ ها می‌ توانند به‌ سرعت اقدامات لازم را برای رفع مشکل انجام دهند. در این مقاله قصد داریم تا با چراغ آمپر آب خودرو آشنا شده و دلایل روشن شدن آن را مورد بررسی قرار دهیم. پس در ادامه مطالب با ما همراه باشید.

چراغ چک آمپر آب چیست؟

چراغ چک آمپر آب، نشان‌ دهنده وضعیت آب و مایع خنک‌ کننده در داخل رادیاتور و موتور است و هر کدام از رنگ‌ های آن وضعیت متفاوتی را از سطح آب در داخل خودرو نشان می‌ دهند. رنگ سبز چراغ آمپر آب، نشان‌ دهنده وضعیت مناسب آب در داخل رادیاتور، رنگ زرد و یا نارنجی نشان‌ دهنده وجود مشکل و رنگ قرمز نشان‌ دهنده وجود خطرات و مشکلات جدی در وضعیت آب خودرو و حرارت بیش‌ از حد موتور است.

چرا چراغ آمپر خودرو روشن می‌ شود؟

روشن شدن چراغ آمپر خودرو به رنگ‌ های زرد یا نارنجی و همچنین قرمز، نشان‌ دهنده کاهش سطح آب در رادیاتور به دلایل گوناگون است که باید سریعا مورد بررسی قرار گیرد. در واقع روشن شدن چراغ آمپر خودرو، به این معنی است که خودروی شما با کمبود آب و مایع خنک‌ کننده موتور مواجه بوده و موتور ممکن است در معرض خطر داغ شدن بیش‌ از حد قرار گیرد. علت سطح پایین مایع خنک‌ کننده نیز به‌ طور معمول به‌ دلیل وجود نشتی و یا مشکل در فن‌ های خنک‌ کننده، رادیاتور، ECU و غیره است. همچنین زمانی‌ که چراغ آمپر خودرو چشمک می‌ زند، به این معنی است که یک نقص در سیستم خنک‌ کننده وجود داشته و این نقص می‌ تواند از وجود مشکل جدی در سنسور و یا مشکل در گردش مایع خنک‌ کننده در اطراف موتور باشد.

از دیگر دلایل روشن شدن چراغ آمپر آب خودرو نیز می‌ توان به موارد زیر اشاره نمود:

ایراد در ترموستات

ترموستات در خودرو، وظیفه تنظیم جریان مایع خنک‌ کننده در موتور را برعهده داشته و وجود هرگونه مشکل در ترموستات، می‌ تواند سبب تولید گرمای بیش‌ از حد در موتور و در نهایت روشن شدن چراغ آمپر آب خودرو شود.

امداد خودرو آزمون

مشکل در فن رادیاتور

فن رادیاتور در خودرو به گردش هوا در رادیاتور و خنک کردن موتور کمک کرده و وجود هرگونه مشکل و خرابی در این قطعه، سبب گرم شدن بیش‌ از حد موتور و روشن شدن چراغ آمپر آب خودرو خواهد شد.

مشکل در پمپ آب

پمپ آب در خودرو وظیفه گردش مایع خنک‌ کننده در موتور را بر عهده داشته و وجود هر گونه مشکل و خرابی در آن، سبب ایجاد گرمای بیش‌ از حد در موتور و روشن شدن چراغ آب خواهد شد.

مشکل در فشنگی

وجود هرگونه ایراد و مشکل در فشنگی سبب ایجاد اختلال در عملکرد صحیح آن شده و در نهایت اطلاعات نادرستی را به ECU ارسال و سبب روشن شدن چراغ چک آمپر خودرو خواهد شد.

مشکل در کامپیوتر خودرو

وجود برخی مشکلات در کامپیوتر و یا ECU خودرو نیز می‌ تواند سبب روشن شدن چراغ آمپر آب خودرو شود.

کاهش چشمگیر سطح آب رادیاتور

کاهش سطح آب در رادیاتور می‌ تواند یکی دیگر از دلایل روشن شدن چراغ آمپر آب خودرو شود. جهت رفع این مشکل نیز بهتر است پس‌ از خاموش کردن خودرو و سرد شدن موتور، درب رادیاتور را باز کرده و در صورت کم بودن آب، از ضدیخ و یا ضد جوش استفاده نمایید.

در صورت روشن شدن چراغ آمپر آب خودرو و شناخت کافی از تجهیزات و قطعات آن، بهتر است تمامی دلایل ذکر شده را برای خاموش شدن آمپر آب خودرو بررسی نموده و در صورت عدم رفع آن، با امداد خودرو های معتبر در این حرفه تماس حاصل نموده و درخواست تکنسین نمایید.


اینجا بخوانید: دلایل روشن شدن چراغ چک خودرو

در پایان

شرکت امداد خودرو آزمون، با بهره‌ مندی از ماهرترین و متخصص‌ ترین تکنسین‌ ها و تعمیرکاران خود، انواع خدمات امدادی را به رانندگان عزیز در سرتاسر مشهد ارائه داده و دارای سال‌ ها سابقه و تجربه  در این حرفه است. این مجموعه علاوه‌ بر خدمات امدادی چون پنچرگیری سیار، باتری به باتری، تعمیر خودرو در محل، تعمیر گیربکس اتومات جا به جایی خودرو توسط یدک کش مشهد و کفی خودرو بر و غیره، تمامی مشکلات برقی و جزئی خودرو را نیز توسط تعمیرکاران خود برطرف نموده و رانندگان عزیز می‌ توانید جهت استفاده از خدمات این مجموعه در مشهد، با امداد خودرو آزمون تماس حاصل نموده و درخواست خود را جهت اعزام تعمیرکار ثبت نمایید.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *