دلایل روشن‌ شدن چراغ چک خودرو

دلایل بسیاری ممکن است سبب خراب شدن و ایراد در قطعات و اجزای اتومبیل ‌ها شوند که برخی از این ایرادات توسط چراغی در آمپر اتومبیل ‌ها نمایان شده و راننده را از خراب شدن آن ‌ها آگاه می ‌کنند.

به چراغ موجود در آمپر خودرو چراغ چک گفته می ‌شود که روشن‌ شدن آن‌ نشان از یک یا چند مشکل اساسی در اتومبیل را بیان می ‌کند. این چراغ اغلب به رنگ ‌های قرمز، نارنجی و زرد بوده که شکل آن شبیه به موتور ماشین است و جهت اطلاع ‌رسانی راننده از وضعیت ماشین تعبیه شده ‌است. روشن‌ شدن این چراغ می ‌تواند علت ‌ها و دلایل گوناگونی داشته باشد و وظیفه رانندگان در این مواقع توجه به‌ روشن شدن آن و رفع سریع مشکل است.

در ادامه این مقاله قصد داریم دلایل روشن‌ شدن چراغ چک خودرو را بیان کرده و هر یک از آن ‌ها را مورد بررسی قرار دهیم. پس در ادامه مطالب با ما همراه باشید.

12 دلیل روشن‌ شدن چراغ چک خودرو

از جمله رایج ترین دلایل روشن شدن چراغ چک خودرو عبارتند از:

 1. خرابی درپوش باک بنزین

یکی از دلایل روشن‌ شدن چراغ چک خودرو، شل شدگی و ایراد در درپوش باک بنزین است. درپوش بنزین خودرو، علاوه ‌بر جلوگیری از بخار شدن بنزین در مخزن، یکی از بخش ‌های مهم در تحویل سوخت اتومبیل بوده و به حفظ فشار کامل سیستم کمک می‌ کند. در صورت روشن‌ شدن چراغ چک خودرو پس‌ از پر شدن باک بنزین، درپوش باک را به‌ دقت بررسی کرده و از سفت شدن کامل آن اطمینان حاصل کنید. در صورت شل بودن درب باک به‌ سرعت آن را عوض کرده تا چراغ چک خاموش شود.

 1. ایراد در سنسور اکسیژن

سنسور اکسیژن میزان اکسیژن نسوز در اگزوز خودرو را اندازه‌گیری کرده و اطلاعات آن را به کامپیوتر خودرو ارسال می ‌کند که از این داده جهت تنظیم نمودن مخلوط هوا و سوخت داخل سیلندر ها استفاده می‌ شود.

یکی از رایج‌ترین دلایل روشن شدن چراغ چک خودرو، خرابی در سنسور اکسیژن است. ایراد در سنسور اکسیژن سبب افزایش مصرف سوخت در خودرو، ایجاد اختلال در اطلاعات ورودی به ای سی یو شده و همچنین خرابی آن می ‌تواند سبب ایراد قطعه گران‌ قیمتی به نام کاتالیزور شود.

 1. ایراد در انژکتور

انژکتور در اتومبیل ‌ها وظیفه پاشش سوخت را به‌ عهده داشته و دلایلی چون عادت بد رانندگی، خالی بودن باک بنزین به مدت طولانی، نوع بنزین مصرفی، عدم تعویض طولانی ‌مدت فیلتر بنزین و فیلتر هوا و یا فیلتر روغن سبب خرابی آن‌ ها می‌ شود. در صورت خرابی انژکتور ها و روشن‌ شدن چراغ چک خودرو، سوزن‌ های انژکتور ها را به ‌طور کامل تمیز کرده و یا انژکتور را تعویض نمایید.

 1. سنسور جریان هوا

سنسور هوا بین دریچه گاز و فیلتر هوا قرار گرفته و وظیفه آن کنترل مقدار ورود هوا به داخل موتور و ارسال اطلاعات به ای سی یو می ‌باشد. سنسور ها نقش بسیار مهمی را در نحوه عملکرد موتور برعهده داشته و در صورت هرگونه ایراد در این قطعه، موتور خودرو قادر به عملکرد درستی نخواهد بود. در صورت مشاهده کاهش شتاب اتومبیل و یا خارج شدن دود سیاه‌ رنگ از اگزوز در زمان گاز دادن، می ‌توانید متوجه شوید که سنسور جریان هوا دچار ایراد شده و می ‌تواند دلیل روشن‌ شدن چراغ چک خودرو باشد.

 1. خرابی در شمع و وایر

شمع ‌ها در خودرو با جرقه زدن خود سبب سوختن بنزین و حرکت اتومبیل ‌ها می ‌شوند. وظیفه وایر ها انتقال نیروی برق تولید شده توسط باتری به شمع است. اگر وایر ها پوسیده‌ شده و انتقال جریان الکتریسیته دچار اختلال شود و یا شمع ‌ها پس‌ از مدتی دچار ایراد شده و بر روی آن ‌ها چربی و یا دوده قرار بگیرد، عملکرد آن ‌ها دچار مشکل شده و می ‌تواند یکی از دلایل مهم روشن‌ شدن چراغ چک خودرو باشد.

 1. ایراد در سیستم چرخشی گاز

سیستم چرخش گاز در اتومبیل‌ ها، گاز های داغ اگزوز را به داخل محفظه احتراق هدایت کرده و سبب سوختن راحت تر بنزین می ‌شود. همچنین این سیستم مقدار اکسید نیتروژن حاصل از موتور را کاهش داده و سبب عملکرد بهتر موتور می ‌شود. علاوه ‌بر این مزایا این سیستم سبب کاهش تولید گاز های گلخانه‌ ای می ‌شود. اگر منافذ این سیستم بسته‌ شده و یا دریچه آن به‌ طور کامل خراب شود، دیگر عملکرد مثبتی نخواهد داشت و می ‌تواند باعث روشن‌ شدن چراغ چک خودرو باشد که باید سریعاً این دریچه تعمیر و یا تعویض گردد.

 1. ایراد در باتری خودرو

از دلایل دیگر روشن‌ شدن چراغ چک خودرو، خالی شدن باتری ماشین است. زمانی‌ که باتری ماشین به ‌طور کامل خالی ‌شده باشد، ماشین استارت نخورده و روشن نمی ‌شود. در این زمان می‌ توانید در آمپر ماشین روشن‌ شدن چراغ چک را مشاهده نمایید. در صورت شارژ باتری و یا تعویض آن چراغ چک خاموش شده و می ‌توانید خودرو را روشن کرده و به مسیر خود ادامه دهید.

 1. ایراد در ترموستات

ترموستات یک قطعه بسیار ساده در داخل خودرو بوده و وظیفه آن انتقال جریان سرد به موتور و تنظیم دمای آن است. مایع خنک‌ کننده ‌ای که داخل ترموستات وجود دارد باید به‌ موقع عوض شود. زیرا این مایع با گذشت زمان گرد و غبار را به خود جذب کرده و کارایی اولیه خود را از دست می ‌دهد. خرابی در ترموستات سبب روشن‌ شدن چراغ چک شده که این ایراد باید به‌ سرعت برطرف شده تا چراغ‌ خاموش شود.

 1. نشتی خلاء

همه ماشین ‌ها دارای سیستم خلأ بوده که وظیفه آن کمک به تقویت ترمز و همچنین کاهش آلودگی هوا است. شلنگ‌ های موجود در سیستم خلأ به‌ مرور زمان و با قرارگیری در معرض گرما و سرما دچار فرسودگی و نشت شده و می‌ تواند سبب روشن‌ شدن چراغ چک خودرو شود.

 1. ایراد در مبدل کاتالیزور

وظیفه مبدل کاتالیزور تبدیل منو اکسید کربن به وجود آمده از احتراق و تبدیل آن به دی اکسید کربن است. محل قرارگیری این مبدل در بین گاز های خروجی و اگزوز بوده و دارای عمر محدودی هستند که در زمان ‌های مناسب باید تعویض شوند. تعویض روغن در زمان مناسب و همچنین سرویس به‌ موقع خودرو از عوامل افزایش طول عمر مبدل کاتالیزور بوده و هرگونه ایراد در آن سبب روشن‌ شدن چراغ چک می ‌شود.

 1. خرابی در سیستم دزدگیر

نصب غیر اصولی دزدگیر ماشین می ‌تواند سبب خالی شدن باتری و یا باعث جلوگیری از روشن‌ شدن آن شود. در صورت خرابی دزدگیر و روشن‌ شدن چراغ چک خودرو، به یک مرکز معتبر مراجعه کرده و اقدام به رفع مشکل دزدگیر نمایید.

 1. خرابی در کوئل و سیم ‌پیچ

کوئل و یا سیم‌ پیچ ‌های احتراق، برق مورد نیاز شمع‌ ها را جهت مخلوط هوا در سیلندر ها و احتراق سوخت فراهم کرده و اختلال در عملکرد هر یک از این سیم‌ پیچ‌ ها، فرسودگی کوئل ها و خرابی شمع ‌ها می ‌تواند سبب روشن‌ شدن چراغ چک خودرو و یا خاموشی ناگهانی خودرو شود.

در پایان

تمامی موارد گفته ‌شده از رایج ترین دلایل روشن‌ شدن چراغ چک خودرو بوده و می‌ تواند به‌ مرور زمان سبب آسیب به موتور خودرو شود.

اگر سرویس‌های دوره‌ای و چکاپ خودرو در زمان‌ های تعیین‌ شده صورت گیرد و به‌ صورت اصولی با خودرو رانندگی شود، هیچکدام از قطعات ماشین دچار آسیب نشده و چراغ چک هرگز روشن نمی ‌شود. در صورت مشاهده چراغ چک به نزدیک ‌ترین تعمیرگاه معتبر رفته و سریعاً مشکل را برطرف کنید تا صدمه ‌ای جدی به خودرو و موتور آن وارد نشود. چک لست دوره ای خودرو را اینجا بخوانید.

شرکت امداد خودرو آزمون، تمامی خدمات مربوط به خودرو را انجام داده و دارای بهترین و متخصص‌ ترین تکنسین ‌ها و تعمیرکاران در مجموعه خود می ‌باشد. در صورت مشاهده هر گونه خرابی در خودرو خود، تنها کافیست با کارشناسان امداد خودرو در مشهد آزمون تماس حاصل نموده و درخواست خود را ثبت نمایید.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *