دلایل لرزش خودرو

تمامی خودرو ها در هنگام فعالیت کمی لرزش داشته که این لرزش بسیار طبیعی است و علت آن ‌هم چرخش مکرر گاردان، چرخ ‌دنده‌ های گیربکس و سایر بخش‌ های متحرک موتور است. پس از چند سال که از عمر خودرو می گذرد، ممکن است خودرو دچار ایرادات و مشکل‌ هایی شود که شما در هنگام نیم کلاج و شتاب ‌گیری متوجه لرزش شدید و غیر طبیعی خودرو می ‌شوید.دلایل لرزش خودرو میتواند ناشی از مشکلات داخلی و فرسودگی قطعات باشد.

اگر خودرو شما دارای مشکلات جدی در سیستم فرمان، تعلیق و یا سیستم محور خودرو و غیره باشند، در هنگام رانندگی لرزش خودرو را احساس خواهید کرد که باید به ‌سرعت به آن رسیدگی شود. در این مطلب به تمام دلایل احتمالی لرزش اتومبیل خواهیم پرداخت.

عوامل مؤثر در لرزش خودرو

عوامل و دلایل بسیاری سبب لرزش غیر طبیعی خودرو می ‌شوند وجود مشکل در هر کدام از  بخش های زیر در خودرو سبب لرزش آن می شود.

  • چرخ‌

یکی از شایع ‌ترین دلایل لرزش خودرو چرخ‌ ها هستند. آسیب به چرخ‌ ها و نامتعادل بودن آن ‌ها می تواند سبب لرزش بیش از حد خودرو شود. برای مثال خودرو از چاله‌ ای عمیق عبور کرده و در این هنگام لاستیک‌ ها به درون چاله می ‌افتند. در این مواقع ممکن است لاستیک‌ ها آسیب‌ ندیده ولی چرخ‌ ها از محور اصلی خود خارج شوند که در این‌ صورت برای تشخیص بهتر باید به تعمیرگاه مراجعه کرده و عیب را برطرف نمایید.

دیگر عامل موجود مربوط به انحراف چرخ ها است . در برخی مواقع چرخ ‌ها از چرخش دایره‌ ای خود خارج‌ شده و سبب لرزش غیر طبیعی خودرو می ‌شوند که برای رفع مشکل باید به تعمیرگاه مراجعه کرده و توسط یک دستگاه مخصوص انحراف چرخ ‌ها را پیدا و بر طرف نمایید.

فرسودگی بلبرینگ چرخ ‌ها از دیگر عاملان لرزش خودرو هستند. اگر راننده در هنگام رانندگی لرزش را در قسمت فرمان احساس کرد، باید بداند که مشکل در بلبرینگ ها و فرسودگی آن ‌ها است. به‌ طور معمول عمر بلبرینگ ها بسیار طولانی بوده ولی اگر به‌طور مداوم از خودرو استفاده شده و مسافت‌های طولانی را با آن رانندگی کرد، ممکن است فرسوده شوند که در این‌ صورت باید به تعمیرگاه مراجعه کرده و مشکل را برطرف نمایید.

  • لاستیک

بعد از چرخ‌ ها، ایراد در لاستیک ‌ها جزو رایج ‌ترین دلایل لرزش خودرو ها هستند.

گاهی اوقات به دلیل عدم تعادل در لاستیک‌ ها و بالانس نبودن آن ‌ها، در سرعت ‌های بالا لرزش خودرو احساس شده و در سرعت‌ های پایین لرزش متوقف می ‌شود. این ایراد در خارج شدن لاستیک ‌ها از حالت تعادل است. اگر عاج لاستیک ‌ها صاف شده و شیار نداشته باشند، لاستیک ‌ها بالانس نبوده و خودرو دچار لرزش می‌شود.

ایراد دیگر در لاستیک ‌ها که باعث لرزش ماشین می‌شود کم باد بودن آن‌ ها است. اگر عاج لاستیک را چک کرده و مشاهده کردید که صاف نیستند، باد آن ‌ها را هم بررسی نمایید. رانندگی با لاستیک‌ های کم باد در مدت طولانی علاوه‌ بر لرزش خودرو سبب ترکیدن آن ‌ها هم می ‌شود. در این‌ صورت به اولین تعمیرگاه مراجعه کرده و باد لاستیک ‌ها را تنظیم نمایید.

خم شدگی رینگ ‌ها در هنگام رانندگی‌ های نادرست و با سرعت رد شدن از دست‌ انداز ها و چاله ‌ها، سبب صدمه به لاستیک ‌ها شده و در نتیجه خودرو دچار لرزش می ‌شود. همچنین اگر لاستیک ‌ها از عمرشان گذشته و تسمه‌ های داخلی آن‌ها جدا شده و شکل و حالت اولیه خود را از دست بدهند، از دیگر دلایل لرزش خودرو در هنگام رانندگی است.

  • کلاچ

هنگامی‌ که خودرو را استارت زده و نیم کلاچ را میگیرید و دنده را به دنده ۱ تغییر داده و پای خود را به‌ آرامی از کلاچ بر می ‌دارید، ماشین به‌ صورت طبیعی دچار کمی لرزش خواهد شد. ولی اگر در هنگام ترمز و یا تعویض دنده، و پس‌ از برداشتن پا از روی کلاچ متوجه لرزش بیش‌ از حد خودرو شدید، به‌ احتمال زیاد دلیل لرزش مشکل در کلاچ است.

از شایع ‌ترین ایراداتی که ممکن است سبب لرزش خودرو شود، می ‌توان به ایراد در فنر های کلاچ، تمام شدن دیسک، فرسودگی فلایویل و یا تمام شدن صفحه کلاچ اشاره کرد که برای بررسی و عیب ‌یابی دقیق خودرو را به نزدیک‌ترین تعمیرگاه برده و مشکل را برطرف نمایید.

  • سیستم ترمز

از دیگر عاملان لرزش خودرو می ‌توان به ایراد در سیستم ترمز اشاره کرد.

اگر کولیس به دیسک ترمز چسبیده باشد، در سرعت ‌های بالای ۷۰ کیلومتر بر ساعت لرزش در غربیلک فرمان به‌ وجود آمده و ممکن است بعد از توقف بوی سوختگی به مشام برسد که در این‌ صورت با تعویض کولیس ترمز، مشکل برطرف خواهد شد.درام ترمز یکی از اجزای تشکیل‌ دهنده سیستم ترمز است که ممکن است گاهاً از حالت دایره ‌ای خود خارج شده که در این هنگام با فشار دادن پدال ترمز متوجه لرزش و صدای خراشیدگی خواهید شد. در این مواقع درام هم مانند کولیس ترمز باید تعویض شده تا ایراد برطرف گردد.

ایراد در دیسک ترمز یا روتور از دیگر علت ‌های لرزش خودرو است. اگر دیسک تاب برداشته باشد و از حالت اولیه خود خارج‌ شده و یا پاره و ساییده‌ شده باشد، زمانی‌ که پدال ترمز را فشار می‌ دهید، خودرو دچار لرزش می‌شود که در این‌ صورت دیسک ‌های ترمز باید تعویض شوند.

  • سیستم تعلیق

سیستم تعلیق به سیستم فرمان متصل بوده و اگر از چاله‌ های عمیق با سرعت بالا عبور کردید، ممکن است که سیستم تعلیق از حالت اولیه خود خارج‌ شده و خودرو دچار لرزش شود. همچنین ممکن است به دلیل شل شدگی بلبرینگ ها و یا سیستم تعلیق، زمانی‌ که دارای سرعت بخصوصی بوده و یا به‌ سرعت گیر ها نزدیک می ‌شوید، خودرو دچار لرزش شده و تا زمان توقف خودرو ادامه پیدا کند. سیستم تعلیق دارای اجزایی به نام بوش‌ های بازوی کنترل و سیبک ها می ‌باشد. اگر این اجزا با یکدیگر ساییدگی داشته باشند، در هنگام ترمز لرزش به‌ وجود آمده که در این‌ مواقع باید به تعمیرگاه مراجعه کرده و مشکل را برطرف نمایید.

  • فرمان

اگر در هنگام رانندگی در پیچ جاده، احساس کردید که غربیلک فرمان دچار لرزش شده و در هنگام رانندگی در جاده صاف این لرزش وجود نداشت، به‌ احتمال زیاد مشکل در انتهای تای راد فرمان و فرسودگی آن ‌ها باشد. همچنین این ایراد می‌تواند در خرابی فرمان هیدرولیک هم وجود داشته باشد که در این‌ صورت باید مایع هیدرولیک بررسی شده و مشکل برطرف گردد.

  • موتور خودرو

موتور از اجزای مختلف و گوناگونی تشکیل شده ‌است که ایراد در هر یک از این اجزا می‌تواند علت خرابی خودرو و یا لرزش آن باشد. ‌

یکی از این اجزاء شمع‌ ها هستند. فرسودگی و یا کثیفی در شمع ‌ها سبب می‌شود که در یک یا چند سیلندر دچار احتراق ناقص شده که در این صورت اگر خودرو سرعت بگیرد، ماشین دچار لرزش می‌شود.جریان سوخت در موتور به مقدار هوای ورودی وابسته است. از این ‌رو اگر فیلتر های هوا کثیف و یا مسدود باشند، اکسیژن برای حمل احتراق کافی نبوده و سوخت کاهش می‌یابد و این مشکل سبب لرزش خودرو می‌ شود.

شکستگی دسته موتور، جدا شدن شلنگ‌ های حامل سوخت و هوا، شل شدن شلنگ‌ های مایع خنک ‌کننده، موتور، رادیاتور و ایراد در تسمه تایم از دیگر عوامل لرزش خودرو هستند. که در صورت مشاهده هر یک از این ایرادات به نزدیک‌ ترین تعمیرگاه مراجعه کرده و ایراد را برطرف نمایید.

  • اکسل خودرو

رانندگی در مسیر های نا هموار و دارای چاله ‌های زیاد سبب آسیب ‌های فراوانی به خودرو شده که در طولانی ‌مدت این آسیب ‌ها بیشتر شده و ایرادات بسیاری را ایجاد خواهد کرد. یکی از این ایرادات ایجاد خمیدگی در اکسل و یا محور خودرو است. اگر در رانندگی با سرعت بالا و همچنین افزایش سرعت متوجه لرزش خودرو شدید، باید بدانید که ایراد در خمیدگی محور ها بوده که باید به‌ سرعت برطرف گردد. از دیگر ایرادات می‌ توان به فرسودگی مفصل ‌های محور و یا آسیب‌ دیدگی میل‌ لنگ ها اشاره کرد که در این‌ صورت میل‌ لنگ یا میل‌ گاردان باید تعویض شوند.

اگر در جاده مشهد متوجه لرزش خودرو شده و ادامه حرکت در مسیر برایتان ممکن نبود، می‌ توانید با شرکت امداد خودرو آزمون تماس گرفته و درخواست تعمیر کار نمایید. شرکت امداد آزمون جزو بزرگ‌ ترین و معتبرترین شرکت‌های امدادی در شهر مشهد بوده که خدمات خود را به‌ طور گسترده در سرتاسر مشهد توسط متخصصان و تکنسین ‌های ماهر خود به رانندگان ارائه داده و دارای سال‌ها سابقه کاری در این زمینه است.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *