دلایل کار نکردن کولر خودرو

تمامی خودرو ها جهت عملکرد صحیح و ارائه امکانات و رفاه مناسب برای رانندگان و سرنشینان، از قطعات و تجهیزات بسیار گوناگونی تشکیل شده ‌اند. یکی از مهم‌ ترین این تجهیزات کولر و تهویه داخلی خودرو می‌ باشد. کولر وظیفه خنک کردن هوای داخلی خودرو و ایجاد یک تهویه مطبوع را داشته و هر گونه مشکل در این قطعه در عملکرد صحیح آن تأثیر مستقیم داشته و می‌ تواند سبب ناراحتی راننده و همچنین سایر سرنشینان در روز های بسیار گرم و آفتابی شود. دلایل بسیار گوناگونی سبب کار نکردن کولر خودرو می‌ شوند که در ادامه به بررسی این دلایل خواهیم پرداخت. پس در ادامه مطالب با ما همراه باشید.

نحوه عملکرد کولر خودرو

کولر خودرو سیستمی است که سبب ایجاد و تهویه، هوای مطبوع و سرد در محیط داخلی خودرو شده و تنها عملکرد صحیح آن در محیط‌ های بسته همچون کابین داخلی خودرو می‌ باشد. چگونگی عملکرد این سیستم نیز همانند یخچال فریزر ها بوده و دارای تکنولوژی‌ های به‌ کار رفته این در آن‌ ها می‌ باشد. این سیستم دارای تجهیزاتی چون اواپراتور، کندانسور ، کمپرسور، سیر انبساط و غیره بوده و وجود هرگونه مشکل در هر یک از اجزای آن، می‌ تواند در عملکرد صحیح کولر خودرو تأثیر مستقیم داشته باشد.

دلایل کار نکردن کولر خودرو

سیستم تهویه مطبوع خودروی شما، نقش بسیار اساسی را در راحتی رانندگی‌ های کوتاه‌ مدت و یا سفر های طولانی داشته و زمانی‌ که AC خودرو به‌ درستی عمل نمی ‌کند، همگی سرنشینان به‌ ویژه رانندگان از گرمای بیش‌ از حد در روز های تابستانی کلافه خواهند شد. دلایل بسیار گوناگونی سبب کار نکردن کولر خودرو می‌ شود که از جمله این دلایل می‌ توان به موارد زیر اشاره نمود:

  • مسدود شدن دریچه کولر

زمانی‌ که کولر خودرو به مدت بسیار طولانی روشن نگه داشته شود، میکرو ذرات بسیار کوچکی می‌ توانند دریچه را مسدود نمایند. این ذرات به‌ همراه زباله‌ های بسیار کوچک و گرد و خاک‌ ها، می‌ تواند دریچه را مسدود کرده و بر روند صحیح خنک‌ سازی خودرو تأثیر بگذارند. در چنین زمانی‌ که این اتفاق می‌ افتد، مشکل به راحتی برطرف نخواهد شد، زیرا دریچه‌ ها به‌ درستی کار نکرده و هوای خنک را به داخل خودرو وارد نکرده و به‌ همین دلیل فضای داخلی کابین خنک نمی ‌شود. جهت جلوگیری از این مشکل مشکل، بهتر است که خودروی خود را هر ۶ ماه یک‌ بار برای سرویس‌ های دوره‌ ای برده و مشکلات موجود در کولر خودرو را بر طرف نمایید.

  • مشکلات برقی

یکی دیگر از دلایل کار نکردن کولر خودرو، مشکلات برقی است که اتصالات کوتاه پیش آمده در سیستم الکتریکی می‌ تواند سبب از کار افتادن کولر خودر شود. وجود مشکلات برقی یکی از رایج‌ ترین دلایل کار نکردن کولر خودرو های داخلی و خارجی بوده و در دمای بالا تر از ۴۰ درجه در محیط بیرونی، ممکن است سیم‌ های موجود در سیستم برقی بیش از حد استاندارد داغ شده و سبب مشکلات الکتریکی در سیم‌ کشی‌ های داخلی کولر شوند.


اینجا بخوانید: سیستم برق خودرو و اجزای آن را بهتر بشناسید

  • سطح پایین مایع خنک کننده

نشتی کولر نیز ممکن است سبب عدم عملکرد درست کولر خودرو شما شود. در واقع می‌ توان گفت که قطعه اصلی در خنک نگه‌ داشتن کابین داخلی خودرو، مبرد کولر بوده و نشتی در آن یکی از علت های خرابی کولر ماشین است. به‌ عنوان مثال زمانی‌ که خودرو شما تصادف می کند، این مشکلات برای کولر خودرو ایجاد می‌ شود. شیلنگ کولر از اتصالات خود نشتی کرده و تشخیص محل نشتی نیز برای افراد غیر متخصص بسیار سخت است. در چنین مواقعی مشخصه‌ ای برای شناسایی محل آسیب وجود دارد که آن‌ هم جمع شدن روغنی در اطراف شلنگ است که نشان‌ دهنده نشتی در مبرد می‌ باشد. جهت برطرف نمودن چنین مشکلی در کولر خودرو خود، بهتر است از تعمیر و درست نمودن آن خودداری کرده و جهت از بین بردن مشکل، خودرو خود را به یک مکانیک معتبر برده و آسیب را برطرف نمایید.

  • شکستگی یا مسدود شدن کندانسور

شکستگی کندانسور نیز از دیگر دلایل اصلی از کار افتادن کولر خودرو می‌ باشد. کندانسور در کولر خودرو نقش بسیار مهمی را ایفا کرده و وظیفه آن در ماشین این است که مبرد را خنک نگه‌ داشته و هوای گرم را به هوای بسیار مطبوع و خنک تبدیل و از طریق دمنده آن را به جریان می‌ اندازد. این هوا نیز از طریق دریچه‌ های کولر به داخل خودرو وارد شده و در واقع هوایی است که شما پس‌ از روشن نمودن کولر آن را تنفس می‌ نمایید. زمانی‌ که هر گونه انسداد و یا مقداری گرد و غبار در محل قرار گیری مشبک یافت شود، ممکن است که خودرو بیش‌ از حد داغ شده و این هوای بسیار گرم از دریچه ها به داخل وسیله نقلیه وارد شود. همچنین در هنگام رسیدگی نکردن به موقع به چنین مشکلی، ممکن است به کندانسور آسیب برساند. چنین مشکلاتی می‌ توانند فشار وارده بر روی موتور کولر خودرو را نیز افزایش داده و در نهایت بر روی خنک‌ کننده هوا وسیله نقلیه نیز تأثیر منفی بگذارند.

  • ایراد در کمپرسور

قطعه کمپرسور در داخل سیستم کولر وسیله نقلیه، جریان متناوب را نگه‌ داشته و هر گونه ایراد در آن، سبب می شود که قطعات آن به‌ درستی گردش نکند. دلیل عدم عملکرد صحیح کمپرسور در کولر نیز می‌ تواند به‌ سبب وجود مشکلات الکتریکی، پایین بودن سطح گاز کولر و یا همچنین حرارت بیش‌ از حد موتور باشد که در صورت برطرف نمودن ایرادات آن می‌ توانید خودرو خود را به تعمیرکاران و متخصصین مربوطه در این حرفه نشان دهید.

  • سوختن فیوز

سوختن فیوز نیز یکی دیگر از دلایل عدم عملکرد کولر خودرو بوده و جهت تشخیص این مشکل، فیوز کولر باید تعویض شود. سوختگی فیوز علاوه بر از کار افتادگی کمپرسور، هوای گرم را در داخل خودرو پس‌ از روشن نمودن کولر منتشر می‌ نماید. همچنین سوختن یک فیوز در خودرو، می‌ تواند به دلیل نصب شدن آن در مدار کلی خودرو، تمامی تجهیزات دیگر خودرو را نیز تحت تأثیر قرار داده و تعویض آن نیز کار بسیار دشواری نبوده و نیاز به مهارت و تخصص نخواهد داشت.

  • ایراد در دمنده کولر

ایراد در دریچه‌ های دمنده کولر نیز یکی از دلایل خنک نکردن کولر ها بوده و شما می‌ توانید جهت تشخیص عملکرد صحیح آن، دستان خود را بر روی دریچه‌ های کولر قرار دهید. اگر در پس‌ از روشن نمودن کولر سرعت جریان مناسبی از هوا را احساس کردید، بنابراین کولر دارای عملکرد مناسبی بوده و اگر بلعکس دمنده دچار مشکل شده باشد، سرعت لازم برای چرخش را نداشته و هوای خنک را بر روی انگشتان دست خود احساس نخواهید کرد.

  • ایراد در تسمه کمپرسور

قطعه کمپرسور جهت عملکرد صحیح به نیروی بسیار زیادی نیاز داشته و اگر کمپرسور در اثر استفاده مکرر، دچار فرسودگی و یا هر گونه مشکلی شود، سطح انرژی در آن به شدت کاهش یافته و منجر به عدم عملکرد صحیح کولر خواهد شد. کار کرد مناسب تسمه‌ های کمپرسور در خودرو شما، نقش بسیار مهمی را در فعالیت خودرو بر عهده داشته و زمانی‌ که دچار مشکل شوند، کولر آن‌ به درستی کار نخواهد کرد. بنابراین بهتر است جهت تعویض به موقع تسمه های کمپرسور خودرو خود، توجه ویژه نمایید.

از دیگر دلایل کار نکردن کولر خودرو نیز می‌ توان به مشکلات موجود در ترموستات، مشکل در اواپراتور کولر، رانندگی با دور موتور بالا و غیره اشاره نمود.

در پایان

شرکت امداد خودرو آزمون در مشهد ، دارای سال‌ ها تجربه در زمینه امداد رسانی به انواع خودرو های داخلی و خارجی بوده و دارای تکنسین‌ ها و تعمیرکاران بسیار ماهر، متخصص و مجرب است. از جمله خدمات این مجموعه نیز می‌ توان به خودروبر و یدک کش مشهد ، پنچر گیری سیار، سوخت‌ رسانی سیار، خدمات باتری، تعمیر خودرو در محل، جا به‌ جایی خودرو های آسیب‌ دیده، خودرو های لوکس و غیره توسط کفی خودرو بر و غیره اشاره نمود. در صورت استفاده از خدمات این مجموعه می‌ توانید با شماره‌ تلفن 05136084400 تماس گرفته و درخواست خود را ثبت نمایید.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *