دود سفید اگزوز

خروج دود سفید از اگزوز، می‌ تواند نشان‌ دهنده خرابی در موتور خودرو باشد. مشاهده خارج شدن دود سفید از اگزوز خودرو، برای بسیاری از مالکان وسایل نقلیه و همچنین رانندگان، امری بسیار متداول و رایج است. خارج شدن دود سفید از اگزوز در روز های سرد و زمستانی، بسیار طبیعی است اما با این‌ حال این دود می‌ تواند نشان‌ دهنده‌ وجود مشکلی در موتور دیزل خودرو باشد که بنابراین حتماً باید خودرو را به یک تعمیرگاه معتبر نشان دهید.

در این قسمت از مشکلات خودرو، قصد داریم تا با دلایل خروج دود سفید از اگزوز آشنا شده و هر کدام از آن‌ ها را مورد بررسی قرار دهیم. پس در ادامه با ما همراه باشید.

خروج دود سفید از اگزوز به چه معناست؟

پس از روشن کردن خودرو در یک صبح سرد و زمستانی، خارج شدن مقدار کمی دود سفید از اگزوز خودرو، ممکن است به‌ سادگی بخار بوده و کاملاً طبیعی باشد. اما به‌ طور معمول توجه رانندگان به میزان خروجی دود از اگزوز و این‌ که چه زمانی باید به تعمیرگاه مراجعه کنند، بسیار حائز اهمیت است. به‌ طور کلی اگر تمامی تجهیزات و قطعات خودرو به‌ درستی عمل کنند، نباید دود زیاد و رنگی از خودرو خارج شود. در زمانی‌ که تراکم بیش‌ از حد در سیستم اگزوز خودرو ایجاد شود، سبب خارج شدن دود سفید از خودرو خواهد شد. مشاهده دود نسبتاً رقیق از خودرو، احتمالاً نشان‌ دهنده‌ مشکل بزرگی در ماشین نبوده اما اگر خروج دود غلیظ و سفید رنگ را از اگزوز مشاهده کردید، می‌ توانید متوجه مشکل بزرگی در عملکرد موتور خودرو شوید.

یکی از بزرگ‌ ترین دلایل دود غلیظ سفید از اگزوز نیز، نشت مایع خنک‌ کننده موتور است. زمانی‌ که این مایع در موتور نشتی داشته باشد، در هنگام راه‌اندازی و حرکت خودرو، این مشکل در خودرو نمایان می‌ شود. پس در صورت مشاهده هرگونه دود رنگی از اگزوز خودروی خود، به‌ سرعت یک تعمیرگاه مجاز مراجعه کرده و سریعاً مشکل را برطرف نمایید.

دلایل خروج دود سفید از اگزوز

دلایل بسیار متعددی سبب خروج دود سفید از اگزوز خودرو می‌ شوند که از مهم‌ ترین آن‌ ها می‌ توان به موارد زیر اشاره نمود:

تراکم دود

یکی از اصلی‌ ترین این دلایل، تراکم دود است. وجود هوای سرد در روز های زمستانی و همچنین خواب بودن ماشین در مدت طولانی، می‌ تواند از دلایل آن باشد. عامل دیگری نیز که ممکن است در ایجاد دود سفید نقش داشته باشد، زمانی است که از یک منطقه گرم به یک منطقه سرد رانندگی می نمایید. تراکم دود نیز زمانی اتفاق می‌ افتد که گاز های خروجی گرم با هوای سرد بیرونی برخورد کرده و سبب ایجاد بخار به رنگ سفید رنگ می شوند. این نوع دود سفید رنگ نیاز به نگرانی نداشته و پس‌ از چند دقیقه از رانندگی از بین خواهد رفت.

امداد خودرو در مشهد

نشت مایع خنک کننده

نشتی مایع خنک‌ کننده، یکی دیگر از مهم‌ ترین دلایل پیش آمدن این مشکل است. عوامل متعددی همچون ترک خوردگی سرسیلندر می‌ تواند سبب نشت مایع خنک کننده شود و زمانی‌ که این اتفاق می‌ افتد، دود غلیظ و شیری رنگی از اگزوز خارج شده و به‌ طور معمول نیز با بوی شیرینی همراه است.

شکستگی پمپ تزریق سوخت

انژکتور سوخت در خودرو، وظیفه افزودن سوخت به محفظه‌ی احتراق را برعهده دارد. بنابراین زمانی‌ که انژکتور سوخت معیوب شده و دچار شکستگی باشد، مقدار نامناسبی از سوخت اضافه شده و سبب ایجاد دود سفید از اگزوز می‌ شود.

نشت روغن موتور

نشت روغن موتور از سوپاپ یا رینگ پیستون به محفظه احتراق داخلی، می‌ تواند با سوخت خودرو ترکیب شده و بنابراین سبب خارج شدن دود سفید و یا حتی دود آبی از لوله اگزوز شود. در صورت دلیل نشتی روغن، توصیه می‌ شود در اسرع وقت نشتی را برطرف کرده و از بروز هرگونه مشکل و یا آسیب جدی‌ تری جلوگیری نمایید.

آسیب دیدگی مخزن خنک‌ کننده

زمانی‌ که مخزن خنک‌ کننده دچار ترک‌ خوردگی و یا هرگونه آسیب دیدگی شود، در هنگام رانندگی با ماشین، دود سفید از اگزوز خارج خواهد شد. امکان شکستگی مخزن خنک‌کننده در مقایسه با نشت مایع خنک کننده بسیار کم‌ تر است اما به‌ عنوان یکی از دلایل خروج دود سفید محسوب می‌ شود.

داغ شدن بیش‌ از حد موتور

هنگامی که موتور خودرو بیش‌ از حد داغ شود، مایع خنک‌ کننده قبل‌ از گردش به‌ سرعت تبخیر شده و این عامل می‌ تواند از دیگر دلایل این مسئله باشد.

خطای واحد کنترل موتور

وجود هرگونه ایراد و مشکل در واحد کنترل موتور نیز می‌ تواند باعث خروج دود سفید از اگزوز شود. وظیفه اصلی واحد کنترل موتور، از بین بردن زمان‌ بندی انژکتور ها است و در صورت عدم عملکرد صحیح، می‌ تواند سبب ایجاد این مشکل از خودرو شود.

در پایان

امداد خودرو آزمون، یکی از معتبرترین و بهترین شرکت‌ های امداد خودرو در مشهد است و انواع خدمات امدادی را با همکاری تعمیرکاران و تکنسین های بسیار ماهر و با تجربه در سرتاسر مشهد به رانندگان ارائه می‌ دهد. شما می‌ توانید برای بهره‌مندی از خدمات امدادی این مجموعه، در هر ساعتی از شبانه‌ روز با شرکت امداد خودرو آزمون در مشهد تماس حاصل نموده و با کارشناسان ما در ارتباط باشید.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *