دینام خودرو

تمامی وسایل نقلیه از قطعات و اجزای ساده و بسیار پیچیده‌ ای تشکیل‌ شده‌ اند. اتومبیل ‌ها نیز به ‌عنوان مهمترین وسایل نقلیه دارای قطعات مهمی چون باتری، گیربکس، موتور و قطعه مهمی به نام دینام تشکیل شده ‌است. طرز کار دینام خودرو و علائم خرابی آن موضوعی است که در این مقاله به آن پرداخته ایم.

دینام یا ژنراتور قطعه ‌ای است که برق خودرو را تامین می‌ کند. شاید این سوال مطرح شود که وظیفه برق خودرو به‌ عهده باتری است یا خیر؟ در پاسخ به این سوال باید گفت که در واقع دینام وظیفه شارژ باتری را برعهده داشته و زمانی‌ که دینام دچار خرابی و ایراد شود، باتری نیز برق‌ رسانی نداشته و اتومبیل روشن نمی‌ شود.

دینام خودرو چیست؟

دینام قطعه ‌ای بسیار مهم در خودرو بوده که وظیفه آن برق‌ رسانی به اجزای دیگر خودرو می ‌باشد. دینام یک قطعه الکترونیکی بوده و زمانی‌ که موتور ماشین روشن می‌ شود، توسط آرمیچر داخلی که دربردارنده سیم‌ پیچ میدان است، توسط میدان مغناطیسی ایجاد شده، برق مورد نیاز را تأمین می ‌کند. در اصل هدف نهایی دینام یا ژنراتور تولید جریان مستقیم برای شارژ باتری و تامین نیرو و انرژی مورد نیاز خودرو است.

جایگاه نصب دینام در خودروها در قسمت جلویی موتور ماشین بوده و به واسطه تسمه دینام و پولی، انرژی محرک را از موتور دریافت می‌ کند. یکی از نکات بسیار مهم در رابطه با باتری و دینام خودرو در این است که باتری خودرو تنها در زمان استارت ماشین وظیفه تامین برق را برعهده داشته ولی قطعه دینام برق‌ رسانی به سایر قطعات ماشین را انجام می ‌دهد. همچنین باید به این نکته نیز متمرکز شد که اگر دینام در اتومبیل‌ ها وجود نداشت، باتری ماشین پس‌ از برق‌ رسانی جهت روشن‌ شدن خودرو و برق‌ رسانی به اجزای دیگر، شارژ آن تمام‌ شده و عملاً ماشین ازکارافتاده و دیگر عملکرد نخواهد داشت. به‌ همین دلیل برای استفاده قطعاتی همچون کولر، چراغ‌ ها و بخاری، انرژی این اجزا از انرژی ذخیره ‌شده در باتری تهیه شده و دینام وظیفه تامین انرژی باتری را داشته و از تمام شدن انرژی آن جلوگیری می ‌کند.

اجزای تشکیل‌ دهنده دینام خودرو

دینام خودرو از اجزایی چون قطعات زیر تشکیل‌ شده است که در ادامه به بررسی هر یک از آنها خواهیم پرداخت.

 • پولی و پره‌ های خنک ‌کننده

حرکت مداوم روتور در داخل دینام سبب ایجاد حرارت و گرمای بسیار زیادی می ‌شود. به‌ همین دلیل وجود قطعه ‌ای جهت تهویه هوا در داخل دینام الزامی می ‌باشد. در داخل دینام های آلترناتور، بر روی قسمتی از روتور، یک پولی و یک پره خنک‌ کننده قرار می ‌گیرد که این قطعه سبب خنک شدن هوا در داخل دینام و اجزای آن می ‌شود.

 • زغال یا جا زغالی

جاروبک ها یا زغال ها نقش جمع ‌آوری الکترون‌ ها را در داخل دینام ایفا می ‌کنند و به دلیل قابلیت تعویض این قطعه و جا زغالی، زمانی‌ که احساس بوی سوختگی در خودروی خود داشته‌اید، باید بدانید که بوی سوختگی از زغال ها بوده و حتما باید تعویض شوند.

 • قرقره و بلبرینگ

نقش بلبرینگ کمک به چرخش شفت روتور در دینام بوده و قرقره بخشی از اتصال به سیستم تسمه محرک و شفت روتور بوده که با چرخش خود در داخل دینام سبب ایجاد فرایند شارژ می شود.

 • آفتامات

آفتامات در داخل دینام وظیفه کنترل جریان برق ورودی به آرمیچر و یا روتور را داشته و با کنترل و نظارت جریان ورودی، در توان خروجی دینام نیز تأثیرگذار است.

 • روتور

قسمتی از داخل دینام که به‌ صورت چرخان و محرک است، آرمیچر و یا روتور می ‌نامند. وظیفه روتور ایجاد میدان مغناطیسی برای استاتور است. روتور در داخل دینام دارای یک میله آهنی و یا محور بوده که به کمک نیروی مکانیکی موتور امکان چرخش آن فراهم می ‌شود.

 • استاتور

استاتور شامل مجموعه ‌ای از هسته و سیم‌ پیچ بوده و جریان برق در این قطعه اتفاق می‌ افتد. نحوه تولید جریان برق در داخل استاتور به این صورت است که سیم‌ پیچ‌ های ثابت استاتور در داخل میدان مغناطیسی که به وسیله روتور چرخان ایجاد شده ‌است قرار گرفته و سبب می‌شود که الکترون در این سیم‌ پیچ‌ ها به حرکت درآمده و تولید جریان برق نمایند.

از یکی از تفاوت‌ های دینام ها با یکدیگر می ‌توان به تعداد سیم‌ پیچ‌ های استاتور و تفاوت آنها در جنس، قطر و تعداد دورهایشان در استاتور اشاره کرد.

 • دیود

دیود یکی از اجزای دینام بوده که جریان برق متناوب را به جریان برق مستقیم تبدیل می ‌کند. تعداد پل‌ های دیود در داخل دینام های مختلف، متفاوت بوده ولی هر دیود حداقل دارای یک پل دیودی که شامل ۴ دیود می ‌شود را دارد. در واقع عملکرد دیود ها عبور  جریان الکتریکی از یک سمت خود بوده و نقش بسیار مهمی را در دینام برعهده دارد.

نحوه عملکرد دینام خودرو

همان ‌طور که گفته شد، دینام قطعه ‌ای از خودرو بوده که وظیفه آن شارژ بانری و تامین انرژی مورد نیاز سایر قطعات می ‌باشد. دینام از یک روتور چرخان در میدان مغناطیسی تشکیل‌ شده و نیروی مورد نیاز خود را توسط تسمه دینام از موتور ماشین دریافت می ‌کند. در صورت استفاده از آپشن‌ های خودرو مانند کولر، ضبط، برف‌ پاک‌ کن، شیشه‌ ها و غیره، دینام جهت تامین انرژی مورد نیاز این قطعات دارای فعالیت بیشتری می شود.

همچنین اگر دینام ولتاژ بیش ‌از اندازه کم و یا زیاد را تولید کند، چراغ هشداردهنده خودرو روشن می ‌شود. به‌ طور کلی خروجی برق دینام اتومبیل‌ها بین 13 تا 14.5 ولت بوده و این قطعه به‌ نحوی ساخته‌ شده است که این انرژی را در حد ثابتی نگه دارد.

به دلیل وابسته بودن قطعات خودرو به یکدیگر و عملکرد آنها به‌ عنوان یک سیستم، سبب می ‌شود که وجود ایراد در قطعاتی مانند تسمه ها و موتور، در عملکرد درست دینام تاثیر داشته و از این‌ رو برای یافتن علت خرابی دینام باید به سایر قطعات خودرو نیز توجه بسیار داشت.

علائم خرابی دینام خودرو

تعمیرکاران ماهر پس‌ از بررسی برخی ایرادات و خرابی‌ ها در خودرو پی به ایراد در قطعه دینام ماشین برده و از این‌ رو متوجه خرابی دینام و عملکرد نادرست آن می ‌شوند. ازجمله علائم مهم خرابی دینام عبارتنداز:

 • چراغ هشدار دینام یا باتری

چراغی در پنل نشانگرهای خودرو وجود دارد که شبیه به باتری بوده و به کامپیوتری متصل است و میزان ولتاژ خروجی از دینام را چک می ‌کند. با روشن‌ شدن این چراغ، راننده متوجه ایراد و مشکل در دینام و عدم تولید نیروی الکتریکی توسط آن شده و مشکل را برطرف می ‌نماید.

 • اتصالات قطع‌ شده

در صورت وجود خرابی در سیم پیچ ‌ها و اتصالات دینام، برق تولید شده از دینام به سایر قطعات منتقل نشده و یا جریان برق کم می‌ شود. در برخی مواقع پرنور شدن چراغ‌ های خودرو خبر از وجود ایراد در اتصالات دینام داشته که در این هنگام به دلیل تولید بیشتر برق توسط دینام، بوی سوختگی سیم به مشام می ‌رسد. همچنین گاهی اوقات با اصطکاک تسمه و فولی به یکدیگر، تسمه داغ‌ شده و این امر موجب داغ شدن دینام در اثر تولید ولتاژ بالا و آسیب به سایر قطعات می ‌شود.

 • کم ‌نور شدن چراغ‌ ها

یکی دیگر از نشانه ‌های خرابی دینام، کم ‌نور و یا پرنور شدن چراغ‌ های اتومبیل است. به دلیل تامین برق مورد نیاز قطعات خودرو توسط دینام، زمانی‌ که دینام به درستی عمل نکند، قطعاتی مانند چراغ‌ ها و آمپر کم ‌نور و یا پرنور شده که نشان ‌دهنده عملکرد نادرست دینام می ‌باشد.

 • از کار افتادن باتری

در مواقعی که دینام خراب باشد، باتری ماشین مجبور می ‌شود تا جریان برق بیشتری را از دینام کشیده تا ضعف آن را جبران کند. به‌ همین دلیل باتری دچار مشکل شده و خراب می ‌شود. زمانی‌ که سوئیچ خودرو  را چرخانده و صدای تلق تلق به گوشتان خورد، باید بدانید که باتری به‌ اصطلاح خوابیده و باید شارژ شده و یا تعویض شود.

در صورت مشاهده هر یک از این نشانه‌ ها و پی بردن به خرابی دینام خودرو در مشهد، اگر به تعمیرگاه دسترسی نداشتید نگران نباشید.

امداد خودرو آزمون با سال‌ ها تجربه در زمینه امداد خودرو مشهد، به محل شما آمده و در کوتاه ‌ترین زمان پس‌ از درخواست، به محل خودرو رسیده و ایراد پیش‌ آمده را برطرف می‌ کند. تعمیرکاران مشغول به کار در امداد خودرو آزمون همگی آموزش‌ دیده و ماهر بوده و در کار خود بسیار حرفه ‌ای هستند. خدمات مکانیک سیار این مجموعه به‌ طور گسترده در سرتاسر مشهد به مشتریان ارائه‌ شده و به دلیل کیفیت بالا در خدمات و در کوتاه ترین زمان، به‌ عنوان معتبرترین شرکت ‌های امدادرسانی شناخته می‌ شود. در صورت درخواست امداد از شرکت امداد خودرو آزمون، می‌توانید توسط شماره های موجود دروب سایت با این شرکت تماس گرفته و درخواست خود را ثبت نمایید.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *