روش صحیح بکسل ماشین

راهکار بکسل کردن خودرو هنگامی که با مشکل فنی روبروست و روشن نمی شود و یا دچار حادثه شده است، استفاده می شود. برای بکسل کردن ماشین روش های مختلفی وجود دارند که با توجه به شرایط خودرو می توان از یکی از این روش ها استفاده کرد. در ادامه این مطلب قصد داریم روش صحیح بکسل ماشین را آموزش دهیم. لطفا با ما همراه باشید.

بکسل کردن ماشین چیست؟

اگر خودرو به دلیل مشکلات فنی یا تصادف امکان حرکت کردن نداشته باشد، باید از خودروی دیگری برای حمل آن استفاده کرد و در واقع ماشین را بکسل کرد. خودرویی که برای بکسل کردن ماشین استفاده می شود باید قدرت کافی برای کشیدن خودرو را داشته باشد در غیر این صورت باعث آسیب رسانی به شاسی خودرو خواهد شد همچنین برای بکسل کردن خودرو علاوه بر استفاده از خودروبر، از روش های دیگری هم کمک گرفته می شود که با توجه به شرایط و مکان، از این روش ها می توان استفاده کرد.

روش‌های های صحیح بکسل کردن ماشین

بکسل کردن ماشین را می توان با استفاده از زنجیر، خودروی یدک کش، خودرو بر و… انجام داد که هر کدام مزایا و معایبی دارند:

بکسل کردن خودرو با استفاده از طناب، زنجیر یا تسمه ‌بکسل

یک روش ساده و ارزان برای بکسل کردن ماشین، استفاده از طناب، زنجیر یا تسمه بکسل است. در این روش، سپر عقب خودروی سالم با استفاده از طناب، زنجیر یا تسمه بکسل، به سپر جلوی خودروی آسیب دیده وصل می شود و سپس کشیده می شود.

بکسل کردن خودرو با استفاده از زنجیر و طناب برای مسیر های کوتاه و کم تردد مناسب است زیرا ایمنی خیلی بالایی ندارد.

بکسل ماشین با خودروی یدک‌ کش

یکی دیگر از انواع روش صحیح بکسل ماشین، کمک گرفتن از خودروی یدک کش است که معمولاٌ نیسان یا وانت می باشد. خودروی یدک کش از بالابر، قلاب، چرخ گیر، سیم بکسل و یا زنجیر تشکیل شده است که قلاب و سیم بکسل برای متصل کردن خودروی آسیب دیده به یدک کش کاربرد دارند.

از چرخ گیر ها نیز برای نگه داشتن چرخ های جلو یا عقب خودروی آسیب دیده استفاده می شود. تایر های خودرو بعد از قرار گرفتن در چرخ گیر ها محکم می شوند و با کمک بالابر، از سطح زمین بلند می شوند.

بعد از این مراحل، خودرو با یدک کش شروع به حرکت می کند تا به تعمیرگاه یا محل مورد نظر انتقال یابد. چرخ گیر در این روش بکسل کردن خودرو کمک می کند که چرخ های جلوی خودرو بالاتر از سطح زمین قرار بگیرند و دچار ساییدگی تایر نشوند.

بکسل ماشین با استفاده از خودروبر

برای جابجا کردن خودرو های گران قیمت معمولاٌ از روش بکسل خودرو بر استفاده می شود همچنین در صورت تصادف نیز، خودروبر یا جرثقیل برای حمل خودرو کاربرد دارد زیرا در صورت آسیب دیدگی زیاد خودرو و مشکل وارد شدن به سیستم ترمز و فرمان، امکان جابجایی آن با یدک کش وجود نخواهد داشت.

خودروبر از یک کفی تشکیل شده است که خودروی آسیب دیده روی این کفی قرار داده می شود. همچنین برای ثابت ماندن خودرو در زمان حرکت، چرخ ها با استفاده از زنجیر به کفی خودروبر متصل می شوند تا احتمال حادثه حین حمل و نقل به حداقل برسد.

زمان های نیاز خودرو به بکسل کردن

در صورت مواجه شدن با مشکلات زیر خودروی شما باید بکسل شود:

 • زمانی که خودرو با استارت زدن روشن نمی شود و یا استارت خودرو عمل می کند اما باز هم روشن نمی شود
 • هنگامی که تسمه تایمینگ پاره شده است
 • زمانی که پلوس چرخ ها شکسته است
 • زمانی که موتور خودرو خراب شده است
 • در صورت خراب شدن سیستم برقی خودرو

و…


اینجا بخوانید: اگر خودرو در جاده خراب شود چه کنیم؟

نکات بکسل کردن خودرو

از جمله نکات بکسل کردن خودرو می توان به موارد زیر اشاره نمود:

 • قبل از بکسل کردن ماشین حتماٌ از سالم بودن سیستم فرمان خودرو مطمئن شوید.
 • سیستم ترمز هیدرولیک خودرو حتماٌ مورد بررسی قرار بگیرد تا سالم باشد.
 • محل اتصالات را چک کنید.
 • برای حمل خودرو مسیر خلوت تر و ایمن را انتخاب کنید.
 • ترمز دستی خودرو را کشیده و دنده را در حالت خلاص قرار دهید.
 • هنگام حرکت خودرو ترمز را رها کنید تا باعث کشیدگی سیم بکسل نشود.
 • هنگامی که خودرو در سراشیبی قرار می گیرد و یا یدک کش سرعت خود را کم می کند، ترمز را به آرامی فشار دهید.
 • برای بکسل کردن ماشین خود از خودروی مناسب استفاده کنید و قدرت کافی داشته باشد.
 • برای بکسل کردن ماشین با طناب، بهتر است از طناب نایلونی یا پلی استری استفاده شود زیرا در طناب زنجیری ممکن است زنجیر کشیده نشود و یا حلقه های زنجیر آن هنگام حرکت خودرو از یکدیگر جدا شوند.
 • پیش از حرکت دادن خودرو مطمئن شوید که طناب بکسل به درستی وصل شده است.
 • برای بکسل کردن خودرو از طناب و زنجیر کهنه استفاده نکنید زیرا به راحتی زیر فشار بکسل پاره می شود.
 • هنگام پیچیدن حتماٌ به راننده ماشین بکسل شده علامت دهید و به طور ناگهانی نپیچید.
 • برای مانع شدن از انحراف ناگهانی در سیم بکسل، از کلاچ استفاده کنید تا بتوانید خودرو را کاملاٌ آهسته به کنار بکشید. انحراف ناگهانی سیم بکسل می تواند باعث پاره شدن آن شود.
 • برای تغییر مسیر احتیاط داشته باشید و از چرخش های تند خودداری نمایید. ابتدا چراغ راهنما را فعال کنید و بعد از بررسی آینه ها، اگر خطری وجود نداشت می توانید مسیر را به آرامی تغییر دهید.
 • توصیه می شود برای بکسل کردن ماشین های سنگین از قلاب روی سپر استفاده نشود زیرا به سیستم تعلیق خودرو فشار وارد می شود و ممکن است باعث آسیب دیدگی قطعات شود.

خراب شدن و خاموش شدن ناگهانی خودرو ممکن است برای تمامی رانندگان رخ دهد اما می توانید با شناخت روش صحیح بکسل ماشین از آسیب دیدن خودروی خود جلوگیری کنید.

در پایان

اگر ساکن مشهد هستید، می توانید از خدمات بکسل کردن ماشین مرکز امداد خودرو آزمون استفاده کنید. این مرکز با بیش از یک دهه ارائه خدمات امداد جاده ای، به صورت 24 ساعته و در تمامی ایام هفته فعالیت می کند و خدمات آن شامل تعمیر در محل، جابجایی انواع خودرو به صورت خودروبر و یدک کش مشهد و کفی خودروبر، ارسال مکانیک سیار در مشهد، امداد باتری، پمپ بنزین سیار و پنچرگیری سیار برای انواع خودرو همچون پژو، سمند، ام وی ام، برلیانس، هیوندا، کیا، جک و… می باشد.

کیفیت خدمات امداد خودرو آزمون تضمینی است و قیمت ها بر اساس نرخ مصوب اتحادیه می باشد. می توانید از طریق شماره های تماس قرار داده شده در سایت با مرکز ارتباط برقرار نمایید و درخواست خدمات امدادی جاده ای داشته باشید.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *