سنسور اینرسی

 در حال حاضر در تولید خودرو های امروزی، از سیستم‌ ها و سنسور های بسیار مجهزی جهت افزایش ایمنی خودرو و راننده به‌ کار برده می‌ شود که یکی از مهم‌ ترین آن‌ ها سنسور اینرسی خودرو است. سنسور های اینرسی در خودرو، با توجه به نوع خودرو در قسمت‌ های متفاوتی جای‌ گذاری می‌ شوند و از فناوری بسیار پیشرفته‌ ای به ویژه در خودرو های مدل بالاتر برخوردار می‌ باشند. این سنسور ها دارای حسگر های بسیار دقیقی جهت ایجاد ایمنی برای خودرو در شرایط غیر پیش‌ بینی‌ شده هستند و در کمترین زمان ممکن فعال شده و عمل می‌ کنند. در ادامه این مقاله قصد داریم تا با سنسور اینرسی بیشتر آشنا شده و کاربرد های آن را در انواع خودرو مورد بررسی قرار دهیم. پس در ادامه با ما همراه باشید.

معرفی سنسور اینرسی در خودرو

سنسور های اینرسی، یکی از سنسور های بسیار مهم و حیاتی در انواع خودرو هستند و از وظیفه بسیار حساسی در خودرو برای جلوگیری از آسیب‌ های جبران‌ ناپذیر برخوردار می‌ باشند. این قطعه در خودرو، دارای حسگر های بسیار دقیقی است و وظیفه اصلی آن، قطع جریان بنزین خودرو در مواقع اضطراری همچون تصادفات و برخورد های شدید به خودرو است. با عملکرد این حسگر در خودرو، سوخت رسانی به موتور قطع شده و با خاموش شدن موتور، از بسیاری از خطرات جبران‌ ناپذیر همچون انفجار جلوگیری می‌ کند. سنسور های اینرسی، نقش بسیار مهمی را در ایجاد ایمنی وسایل نقلیه ایفا می‌ کنند و با قطع کردن مدار پمپ بنزین، از خودرو و سرنشینان آن محافظت می‌ نمایند.

مکان قرارگیری سنسور اینرسی در خودرو

سنسور های اینرسی در انواع خودرو، دارای مکان مشخصی برای نصب نبوده و در خودرو های داخلی و خارجی، در بخش‌ های متفاوتی از خودرو نصب می‌ شوند. این قطعه به‌ طور معمول در بخش‌ های کم ارتعاش و کم لرزش موجود در خودرو نصب می‌ شود و در حالت عادی نیز غیرفعال بوده و در زمان برخورد شدید خودرو، فعال شده و سبب قطع جریان بنزین به موتور می‌ شود. از جمله معمول‌ ترین مکان‌ هایی که سنسور های اینرسی در آن‌ جا نصب می‌ شوند، می‌ توان به موارد زیر اشاره نمود:

  • کنار انژکتور در قسمت جلویی خودرو
  • محل نزدیک به گلگیر جلو چپ یا راست
  • انتهای راست یا چپ موتور و زیر کاپوت
  • در زیر درپوش بغل درب خودرو
  • نزدیک به جعبه فیوز
  • نزدیک به پمپ بنزین خودرو

امداد باتری مشهد

کاربرد سنسور اینرسی در خودرو

همان‌ طور که در ابتدای مقاله به آن اشاره شد، یکی از مهم‌ ترین کاربرد های سنسور اینرسی در خودرو، قطع جریان بنزین به موتور در شرایط پیش‌ بینی‌ نشده همچون تصادفات و برخورد های شدید خودرو است. این سنسور در خودرو، در مواقع واژگونی وسایل نقلیه، برخورد با خودرو های دیگر، برخورد با جسم سخت، چپ کردن وسیله نقلیه و غیره به‌ سرعت فعال شده و در کمترین زمان ممکن، مدار بنزین به موتور خودرو را قطع کرده و از وقوع حوادثی چون انفجار خودرو جلوگیری می‌ کند. این سنسور ها دارای فناوری بسیار پیشرفته‌ ای هستند و با حسگر های بسیار حساس خود، به‌ منظور جلوگیری از احتراق خودرو در زمان تصادفات، می‌ توانند برق اتومبیل را قطع کنند.

علائم خرابی در سنسور اینرسی

سنسور های اینرسی در خودرو، در حین آسیب‌ ها و صدمات وارده شدید به وسایل نقلیه، ممکن است دچار آسیب هایی شوند و در عملکرد صحیح آن‌ ها اختلال ایجاد شود. همچنین در برخی مواقع نیز حتی در صورت عدم آسیب به خودرو، ممکن است سنسور های اینرسی در حین تعمیرات خودرو و اشتباهات تعمیرکاران، دچار مشکل شده که در این‌ صورت نیاز به بررسی خواهند داشت.

از جمله علائم وجود مشکل و خرابی در سنسور های اینرسی نیز می‌ توان به موارد زیر اشاره نمود:

  • عدم روشن شدن خودرو پس‌ از استارت
  • خاموش شدن ناگهانی خودرو در حین رانندگی
  • خاموش شدن خودرو در حین عبور از دست‌ انداز های شدید
  • هشدار در کامپیوتر خودرو

در پایان

شرکت امداد خودرو آزمون در مشهد، تمامی خدمات امدادرسانی به خودرو های در راه‌ مانده را به مشتریان خود ارائه داده و دارای تیم تعمیراتی و تکنیسین‌ های بسیار ماهر و باتجربه است. از جمله خدمات این مجموعه در مشهد، می‌ توان به سوخت‌ رسانی سیار، تعمیر خودرو در محل، ارسال کفی خودروبر مشهد، امداد باتری مشهد، پنچرگیری سیار و غیره اشاره نمود. رانندگان عزیز می‌ توانید جهت بهره‌ مندی از خدمات امدادی این مجموعه در مشهد، با شرکت امداد خودروی آزمون تماس حاصل نموده و از کارشناسان این مجموعه درخواست تعمیرکار نمایید.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *