سیستم اتو هلد

علم و تکنولوژی در ساخت وسایل نقلیه امروزی بسیار پیشرفت کرده و خصوصیات و ویژگی‌ های آن‌ ها نسبت‌ به مدل‌ های قدیمی خود، بسیار متفاوت‌ تر است. یکی از آپشن هایی که در بسیاری از خودرو های امروزی استفاده می‌ شوند، سیستم اتو هلد است که جهت راحتی و آسانی افراد در رانندگی طراحی شده اند. وجود اتو هولد در خودرو های امروزی، یک نوآوری بسیار جدید در صنعت خودرو سازی بوده و عملکرد اصلی آن ثابت نگه‌ داشتن خودکار خودرو می باشد.

اوتو هولد چیست؟

عملکرد ترمز دستی خودکار و یا اتومات در وسایل نقلیه امروزی بسیار رایج بوده و تولید کنندگان خودرو به‌ جای ساخت ترمز دستی های دستی، از نوع برقی و اتوماتیک آن استفاده می‌ کنند. وجود سیستم اتو هلد در خودرو به‌ ویژه در ترافیک‌ های سنگین، به شما این امکان را می‌ دهد که به پای خود استراحت داده و دیگر نگران کشیدن ترمز دستی در هنگام توقف و یا دنده عقب رفتن خودرو نباشید. عملکرد ترمز خودکار جزئی از سیستم ESP و یا ABS است و پس‌ از فعال کردن آن و با فشار دادن دکمه اتو هولد، به‌ طور خودکار فشار بر روی ترمز خودرو نگه‌ داشته می‌ شود. با استفاده از این آپشن، شما می‌ توانید از ترمز و کلاج های مکرر در ترافیک‌ های گوناگون و همچنین تکان‌ های غیر عادی خودرو در هنگام رانندگی در مسیر های سر پایینی و یا سر بالایی راحت شوید.

وجود سیستم اتو هولد در ابتدا در خودرو های بسیار لوکس همچون برند های بنز و بی‌ ام‌ و وجود داشته، اما این ویژگی اکنون در بسیاری از خودرو های دیگر نیز طراحی شده و از آن‌ ها در خودرو های دنده اتومات استفاده می‌ شود. در تعریف کلی اتو هولد می‌ توان گفت که عملکردی است که خودروی شما را در حالت توقف نگه‌ داشته و حتی اگر شما پای خود را از روی پدال ترمز بردارید، نیروی ترمز توسط اتو هولد به‌ طور خودکار حفظ می‌ شود. این عمل اتو هولد سبب می‌ شود که شما مجبور نباشید به‌ طور مداوم پدال ترمز را در پشت چراغ قرمز و یا ترافیک‌ های سنگین نگه‌ داشته و سبب رفع خستگی در پاها می‌ شود.

سیستم اتو هولد چگونه عمل می‌ کند؟

همانطور که گفته شد سیستم اتو هولد جهت نگه‌ داشتن خودکار خودرو، از واحد هیدرولیک ESP که برنامه پایداری الکترونیکی است و همچنین ABS که سیستم ترمز ضد قفل می‌ باشد استفاده می‌ کند. زمانی‌ که پای خود را بر روی پدال ترمز جهت متوقف کردن خودرو فشار می‌ دهید، سنسور های سرعت موجود بر روی چرخ‌ ها که توسط ABS استفاده می‌ شوند، تعیین می‌ کنند که خودرو در حال توقف بوده و سپس واحد هیدرولیک به نام ESP هر ۴ ترمز هیدرولیک را به طور خودکار اعمال می‌ کند. حسگر های موجود، فشار ترمزی را که جهت توقف خودرو ایجاد نموده‌ اید را تعیین کرده و برای ثابت نگه‌ داشتن خودرو و توقف آن، نگه‌ داشتن خودکار فشار ترمز را اعمال می‌ کنند. همچنین اگر هر حرکتی توسط سنسور های سرعت چرخ ABS تشخیص داده شود،ESP  نیروی ترمز هیدرولیک بیشتری را جهت جلوگیری از حرکت خودرو اعمال می‌ کند. زمانی‌ که می‌ خواهید مطمئن شوید که آپشن اتو هولد به‌ خوبی عمل می‌ کند، می‌ توانید پای خود را از روی پدال ترمز برداشته و مشاهده کنید که هر ۴ چرخ ترمز روشن می‌ مانند. همچنین زمانی‌ که پس‌ از توقف، خودروی خود را خاموش می‌ کنید، اوتو هولد دیگر عمل نکرده اما در عوض ترمز دستی عملکرد نگه داشتن و توقف خودرو را بر عهده می‌ گیرد.

آیا اتو هولد مخصوص تمامی خودرو ها است؟

در پاسخ به این سوال باید گفت که خیر. سیستم اتو هولد مختص به خودرو های اتومات بوده و در خودرو هایی که دارای کلاج و ترمز دستی سنتی هستند به کار نمی ‌روند. همچنین می‌ توان گفت که حدود ۸۳ درصد از خودرو های جدید دارای ترمز دستی الکترونیکی بوده و با استفاده از این فناوری، شما می‌ توانید از این سیستم به‌ عنوان دستیار حرکت در هنگام رانندگی در سرازیری و سربالایی و همچنین در خودکار نگه‌ داشتن خودکار اتومبیل خود برخوردار شوید.

نحوه عملکرد سیستم اتو هلد در سر بالایی‌ ها

یکی دیگر از مهم‌ ترین ویژگی‌ های سیستم اتو هولد در خودرو های امروزی، عملکرد مناسب آن در هنگام رانندگی در سراشیبی ها و سربالایی‌ ها است. همانطور که ممکن است بدانید در خودرو هایی که دارای دنده دستی هستند، برای حرکت در شیب‌ های تند، باید با استفاده از نیم کلاج بر حرکت خودرو مسلط شده و بتوانید با ایجاد تناسب بین کلاج و گاز در سر بالایی و همچنین تناسب بین کلاج و ترمز در سر پایینی به حرکت خود ادامه دهید. اما در خودرو های دنده اتومات نیازی به برقراری این تعادل بین پدال‌ ها نبوده و با استفاده از سیستم اتو هولد، می‌ توانید به‌ راحتی به حرکت خود ادامه دهید. سیستم اتو هولد در خودرو های اتومات در حین رانندگی در سربالایی‌ ها و سر پایینی ها، میزان شیب جاده را سنجیده و به واسطه دستورالعملی که از کامپیوتر خودرو به سنسور های ABS انتقال داده می‌ شوند، نیروی لازم جهت ترمز و توقف خودرو را به چرخ‌ ها وارد کرده و سبب متوقف شدن خودرو می‌ شود. همچنین جهت جلوگیری از عقب رفتن خودرو در سربالایی‌ ها، سیستم اتو هولد فشار بیشتری را به نیروی ترمز روی چرخ‌ ها وارد کرده و در نتیجه از عقب رفتن خودرو در جاده جلوگیری می‌ کند. یکی از مهم‌ ترین مزایای وجود سیستم اتو هولد در خودرو های دنده اتوماتیک این است، زمانی‌ که راننده برای ادامه حرکت پای خود را بر روی پدال گاز می‌ فشارد، نیروی ایجاد شده برای متوقف کردن خودرو کم‌ کم از چرخ‌ ها برداشته شده و خودرو می‌ تواند حرکت کند.

مزایای اتو هولد در خودرو های امروزی

از جمله مزایای سیستم اتو هولد در خودرو های دنده اتومات می‌ توان به موارد زیر اشاره نمود:

 • وجود اتو هولد در خودرو های دنده اتومات سبب عدم استهلاک در جعبه‌ دنده خودرو می‌ شود.
 • این سیستم به حرکت یکنواخت خودرو در سر بالایی ها و سر پایینی ها کمک کرده و از تکان‌ های غیر عادی در خودرو جلوگیری می‌ کند.
 • وجود آپشن اتو هولد در خودرو، سبب راحتی و آسانی در رانندگی می‌ شود.
 • این سیستم از حرکت خودرو در سربالایی ها در زمان توقف به سمت عقب جلوگیری می‌ کند.
 • محل قرار گیری دکمه اتو هولد در خودرو های دنده اتومات.
 • سیستم اتو هولد در خودرو های امروزی به‌ طور عادی غیر فعال بوده و جهت فعال نمودن آن دارای دکمه ‌ای بر روی خودرو می‌ باشد. این دکمه معمولاً در کنار دکمه ترمز دستی قرار داشته و جهت فعال نمودن آن، باید دکمه را فشار داده و چراغی که بر روی آن تعبیه شده‌ است روشن می‌ شود.

نکات مهم در هنگام استفاده از سیستم اتو هلد

از جمله نکات مهم در هنگام استفاده از سیستم اتو هولد می توان به موارد زیر اشاره نمود:

 • یکی از مهم‌ ترین نکات در هنگام استفاده از سیستم اتو هولد، این است زمانی‌ که قصد پیاده شدن از خودرو و پارک آن را دارید، بهتر است که سیستم اتو هولد را خاموش کرده و دنده را بر روی حالت پارک قرار دهید.
 • رانندگانی که دارای خودرو های دنده اتومات بوده و از سیستم اتو هولد استفاده می‌ کنند، باید بدانند تنها زمانی می‌ توانند به این سیستم اعتماد کنند که پای خود را از روی پدال ترمز در هنگام توقف کامل خودرو بردارند.
 • آپشن اتو هولد، سیستمی قابل‌ اعتماد در خودرو های امروزی است اما باید گفت که این سیستم در جاده های بسیار لیز و یخ‌ زده و همچنین در شیب‌ های تند دارای عملکرد مناسبی نمی ‌باشد.
 • در زمان استفاده از سیستم اتو هولد، بهتر است که حواستان به حرکت‌ های احتمالی خودرو در هنگام توقف بوده و در صورت لازم از آن جلوگیری نمایید.
 • پس‌ از روشن نمودن اتو هولد، این سیستم به‌ طور خودکار پس‌ از طی مسافتی کوتاه و عدم توقف خودرو خاموش شده ولی تا زمانی‌ که خودرو در ترافیک‌ های سنگین متوقف باشد، روشن مانده و سبب عدم حرکت خودرو می‌ شود.

اینجا بخوانید: سیستم برق خودرو و اجزای آن را بهتر بشناسید

در پایان

امداد خودرو آزمون تمامی خدمات امدادی را به خودرو های در راه مانده در شهر مشهد ارائه داده و دارای تعمیرکاران و تکنسین هایی بسیار ماهر و با تجربه است. این مجموعه از به روز ترین روش‌ های تعمیراتی و مجهز ترین ابزار آلات جهت ارائه خدمات خود استفاده کرده و از جمله این خدمات می‌ توان به پنچرگیری سیار، کفی خودروبر مشهد ، سوخت‌ رسانی سیار ، تعمیر خودرو در محل، جا به‌ جایی و حمل خودرو، تعویض باتری و غیره اشاره نمود. در صورت درخواست تعمیرکار از امداد خودرو آزمون، می‌ توانید با شماره‌ های درج شده در سایت با این مجموعه تماس حاصل کرده و با کارشناسان ما در ارتباط باشید.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *