علائم خرابی گیربکس

 گیربکس، از جمله مهم‌ ترین قطعات موجود در خودرو است و شامل جعبه‌ ای از چرخ‌ دنده‌ ها می‌ باشد. گیربکس در خودرو، نقش بسیار مهمی در عملکرد صحیح رانندگی و ایمنی وسیله نقلیه داشته و وظیفه اصلی آن در خودرو، تبدیل گشتاور موتور به کشش چرخ و غلبه بر مقاومت حرکتی خودرو می‌ باشد. گیربکس‌ ها دارای سیستم بسیار پیچیده با قطعات و اجزای بسیار مختلف هستند که با هماهنگی هر یک از این قطعات، نیروی لازم برای به حرکت درآمدن خودرو تأمین می‌ شود. وجود هرگونه مشکل و ایراد در هر یک از قطعات و تجهیزات گیربکس در خودرو مانند ساییدگی و یا پارگی، می‌ تواند منجر به مشکلاتی در تعویض دنده در تمامی خودرو های دستی و اتومات شود و بنابراین باید به‌ سرعت تعمیر و یا تعویض شوند.

در این مقاله قصد داریم تا با علایم خرابی گیربکس در خودرو و معتبر ترین امداد خودرو در مشهد جهت دریافت خدمات تعمیر گیربکس آشنا شده و هر یک از آن‌ ها را به‌ طور مجزا مورد بررسی قرار دهیم. پس در ادامه مقاله با ما همراه شوید.

مهم‌ ترین علائم خرابی گیربکس چیست؟

از جمله مهم‌ ترین علائم خرابی گیربکس در خودرو می‌ توان به موارد زیر اشاره نمود:

وجود نشتی در خودرو

یکی از مهم‌ ترین علائم نشان‌ دهنده خرابی گیربکس در خودرو، نشت مایع از خودرو می‌ باشد. روغن‌ ها کاربرد های بسیار متفاوتی در اجزای خودرو دارند و هر کدام با توجه به کاربرد، از ویژگی‌ ها و رنگ‌ های گوناگونی نیز برخوردار هستند. روغن به‌ کار رفته در گیربکس خودرو جهت بهبود در کیفیت عملکرد آن، به رنگ قرمز است و در هنگام پارک خودرو، می‌ توانید با قرار دادن چند تکه کاغذ در زیر ماشین، متوجه شوید که مایع نشتی از ماشین می‌ تواند مرتبط با کدام روغن در قطعات خودرو باشد.

انتشار صدای غیر عادی

انتشار صدا های غیرعادی از خودرو در هنگام تعویض دنده و یا حرکت در دنده‌ های پایین، می‌ تواند نشان‌ دهنده وجود خرابی در گیربکس خودرو باشد. بنابراین زمانی‌ که دنده خودرو را تعویض کرده و متوجه صدای غیر عادی از خودرو می‌ شوید، می‌ توانید متوجه شوید که گیربکس خودرو دچار ایراد شده و نیاز فوری به تعمیر و یا تعویض خواهد داشت.

تعمیر گیربکس

انتشار بوی سوختگی

یکی دیگر از مهم‌ ترین علائم وجود مشکل در گیربکس خودرو، انتشار بوی سوختگی می‌ باشد. انتشار بوی سوختگی در خودرو، می‌ تواند نشان‌ دهنده سوختن روغن گیربکس باشد که در این صورت باید فوراً به یک متخصص جهت بررسی مراجعه نمایید.

درگیر نشدن دنده

درگیر نشدن دنده در خودرو، یکی دیگر از نشانه‌ های مهم وجود خرابی در گیربکس و یا کلاج است. در چنین شرایطی بهتر است از وسیله نقلیه خود کم‌ تر استفاده کرده و در اولین فرصت آن را به یک تعمیرکار متخصص جهت رفع مشکل نشان دهید.

چراغ های هشدار دهنده

یکی دیگر از نشانه‌ های خرابی گیربکس در خودرو، روشن شدن چراغ چک موتور است. در چنین شرایطی هشدار چراغ چک موتور را بسیار جدی گرفته و به‌ طور حتم سطح مایع خنک‌ کننده، روغن و مایع گیربکس‌ ها بررسی نموده و آن را به یک تعمیرگاه معتبر نشان دهید.

مشکل در تعویض دنده

اگر دارای یک وسیله نقلیه اتومات هستید، ممکن است متوجه شوید که وسیله نقلیه شما برای مدت زمان طولانی در دنده پایین حرکت کرده و یا اگر دارای وسیله نقلیه با گیربکس دستی هستید، ممکن است متوجه تأخیر و یا مشکل در تعویض دنده و همچنین افزایش دور موتور شوید. در چنین شرایطی می‌ توانید دریابید که گیربکس خودرو دچار مشکل شده و نیاز به تعمیر و یا تعویض خواهد داشت.

تکان‌ های شدید خودرو

اگر در هنگام حرکت خودرو و تعویض دنده، متوجه لرزش و یا تکان‌ های غیر عادی خودرو شدید، می‌ توانید متوجه شوید که گیربکس دچار مشکل شده و جهت رفع آن باید سریعاً اقدام نمایید.

عدم حرکت خودرو

این مشکل در خودرو های دنده اتومات بسیار شایع است. در چنین شرایطی رانندگان خودرو های اتومات، خودرو را روشن کرده و با قرار دادن آن در دنده، اقدام به حرکت می‌ نمایند اما خودرو از جای خود تکان نخورده و حرکت نمی‌ کند. چنین مشکلی می‌ تواند به‌ دلیل کاهش سطح روغن گیربکس باشد و جهت رفع آن بهتر است به یک تعمیرکار متخصص مراجعه نمایید.


اینجا بخوانید: نکات مهم در نگهداری از گیربکس اتومات

امداد خودرو آزمون در مشهد

امداد خودرو آزمون در مشهد، با بهره‌ مندی از تکنسین‌ ها و تعمیرکاران بسیار متخصص و باتجربه خود، مفتخر است که خدمات امدادی خود را به مشتریان خود در سرتاسر مشهد ارائه دهد. این مجموعه علاوه‌ بر حمل خودرو توسط یدک کش و کفی خودروبر مشهد، خدمات دیگری نیز همچون پنچرگیری سیار، سوخت رسانی سیار، تعمیر خودرو در محل، تعویض گیربکس، خدمات باتری به باتری و غیره را نیز به مشتریان ارائه می دهد.

در پایان

شما عزیزان می‌ توانید در هر ساعتی از شبانه‌ روز، جهت اعزام تعمیرکار به محل با این مجموعه تماس حاصل نموده و با کارشناسان ما در ارتباط باشید.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *