علت کم شدن روغن موتور خودرو

تمامی خودرو ها نیاز به سرویس‌ های مکرر و بررسی‌ های مداوم داشته و به‌ عنوان صاحب خودرو و یک راننده مسئول، باید به‌ طور حتم چگونگی عملکرد خودروی خود را زیر نظر داشته تا از بروز تصادفات و همچنین تعمیرات هنگفت در آینده جلوگیری نمایید. صنعت خودروسازی در دنیای امروزی بسیار پیشرفت کرده و وجود تجهیزات پیشرفته در خودرو سبب می‌ شود که تشخیص مشکلات آن بسیار راحت‌ تر از زمان گذشته باشد. به‌ عنوان مثال وجود چراغ‌ ها و حسگر هایی در خودرو به ما می‌ گویند که در کدام بخش از خودرو مشکل به‌ وجود آمده و نیاز به تعمیر و بررسی خواهد داشت. یکی از رایج‌ ترین مشکلات خودرو ها که به‌ طور حتم تمامی رانندگان با آن مواجه شده‌ اند، کم شدن روغن موتور خودرو است. در ادامه مقاله با تشریح چند علت کم شدن روغن موتور خودرو با ما همراه باشید.

روغن موتور خودرو چیست؟

یکی از مهم‌ ترین مایعات موجود در خودرو، روغن موتور است که وظیفه اصلی آن روان کردن حرکات قطعات مختلف موتور خودرو در هنگام عملکرد خودرو می‌ باشد. علاوه‌ بر روان کردن قطعات خودرو، روغن موتور ها دارای خواصی چون ضد زنگ و ضد جوش بوده و تمامی آن‌ ها بر پایه نفت خام ساخته‌ شده و با افزودنی‌ های دیگر به بازار عرضه می‌ شوند. وجود روغن موتور در عملکرد صحیح تمامی خودرو ها بسیار الزامی است و این مایع در خودرو نیز همانند سایر تجهیزات و قطعات نیازمند تعویض در فواصل دوره ‌ای معینی می‌ باشد.

دلایل بسیار متفاوتی سبب کم شدن روغن موتور در خودرو می شود که مشکلات بسیار زیادی را نیز در پی خواهد داشت که در ادامه مقاله به آن ها پرداخته ایم.

 علت کم شدن روغن موتور خودرو

از جمله چند علت کم شدن روغن موتور خودرو در انواع خودرو می‌ توان به موارد زیر اشاره نمود:

  • نشتی روغن موتور

نشتی روغن یکی از رایج ترین دلایل کم شدن روغن موتور در خودرو است. در زمانی‌ که ماشین شما از عملکرد ایستاده و خاموش می‌ شود، روغن موتور به جایگاه و در ظرف خود برگشته و در آن ته‌ نشین می‌ شود. همچنین زمانی‌ که در حال رانندگی هستید، روغن از طریق موتور پمپ شده و در میان قطعات خودرو به گردش در آمده و سبب روان کاری آن‌ ها می‌ شود. برای‌ اینکه متوجه شوید که ظرف روغن موتور شما نشتی دارد یا خیر، زمانی‌ که خودروی شما پاک می‌ شود، سطح زیرین خودرو را چک نمایید. اگر متوجه شدید که از زیر ماشین روغن موتور در حال چکیدن است، بنابراین ظرف روغن موتور شما نشتی داشته و باید سریعاً این مشکل را برطرف نمایید.

  • نشتی روغن موتور در قسمت‌ های دیگر خودرو

تشخیص نشتی روغن موتور در زیر خودرو و در جایگاه ظرف روغن موتور کاری بسیار آسان بوده اما تشخیص نشتی روغن موتور در قسمت‌ های دیگر خودرو کمی با مشکل همراه است. زیرا در هنگام روشن شدن خودرو، روغن موتور در بخش‌ های مختلف موتور در حال گردش بوده و به‌ همین دلیل ممکن است نشتی در هر یک از قسمت‌ های موتور رخ دهد. بهترین راه برای تشخیص نشتی روغن موتور در قسمت‌ های دیگر موتور این است که خودروی خود را به تکنسین‌ ها و تعمیرکاران حرفه‌ ای نشان داده و مشکل نشتی را برطرف نمایید.

  • فرسوده شدن حلقه‌ های پیستون

اگر رینگ‌ های پیستون در خودرو فرسوده شده و عملکرد اصلی خود را از دست دهند، ممکن است روغن در موتور در حال گردش راه خود را به محفظه احتراق پیدا کند. زیرا عملکرد اصلی این حلقه‌ ها، آب‌ بندی پیستون بوده و تا زمانی‌ که پیستون‌ ها در سیلندر بالا و پایین می‌ روند، روغن موتور به‌ هیچ‌ عنوان خارج نمی ‌شود. بنابراین فرسودگی رینگ‌ های پیستون سبب خروج روغن موتور و کم شدن آن در خودرو می ‌شود.

  • نحوه رانندگی

نحوه رانندگی نادرست و غیر اصولی نیز می‌ تواند سبب کم شدن غیر عادی روغن موتور در خودرو شود. اعمال فشار بسیار زیاد بر روی واشر ها و همچنین آب بندی ها در اثر افزایش دور موتور در هنگام رانندگی می‌ تواند سبب مصرف بیشتر روغن موتور در خودرو و به‌ دنبال آن کاهش روغن شود. به‌ طور کلی هر چه دور موتور خودرو افزایش یابد، مصرف روغن موتور نیز بیشتر شده و زودتر از موعد سطح آن در خودرو کاهش خواهد یافت.

  • استفاده از روغن موتور بی کیفیت

استفاده از روغن موتور های بی‌کیفیت علاوه‌ بر آسیب به قطعات موتور خودرو، موجب سوختن و هدر رفت روغن شده و یکی از شایع‌ ترین دلایل کم شدن روغن موتور در خودرو می‌ باشد. بنابراین بهتر است روغن موتوری را که خریداری می‌ نمایید متناسب با نوع و مدل موتور خودرو بوده و از برندی معتبر و شناخته‌ شده باشد. زیرا برند های معتبر در تولید محصولات خود از بهترین و با کیفیت‌ ترین مواد اولیه استفاده کرده و همچنین آن‌ ها را با قیمتی بسیار مناسب نیز عرضه می‌ کنند.


اینجا بخوانید: روغن موتور خوب چه ویژگی هایی دارد؟

  • تبخیر روغن موتور

همان‌ طور که گفته شد تمامی روغن موتور ها بر پایه نفت خام ساخته‌ شده اما افزودنی‌ های دیگری نیز در حین تولید به آن‌ ها افزوده می‌ شود. بنابراین امری طبیعی است که روغن موتور نیز همانند سایر مایعات در دما های گوناگون دچار تبخیر شده و از مقدار اصلی آن کاسته شود. همچنین هر چه دمای خودرو افزایش یابد، روغن موتور خودرو نیز بیشتر تبخیر می‌ شود.

  • روغن‌ سوزی

یکی دیگر از دلایل اصلی کاهش روغن موتور به‌ ویژه در خودرو های فرسوده، روغن سوزی خودرو است. روغن‌ سوزی خودرو مشکلات بسیار زیادی را در پی داشته و سبب کاهش عملکرد صحیح خودرو و قطعات آن خواهد شد. بنابراین بهتر است در هنگام روغن سوزی خودروی خود، سریعاً آن را برطرف نمایید.

  • آسیب‌ دیدگی دریچه PCV

آسیب‌ دیدگی دریچه PCV در برخی خودرو ها نیز می‌ تواند سبب روغن‌ سوزی خودرو و به‌ دنبال آن کم شدن روغن موتور در خودرو شود. وظیفه اصلی دریچه PCV در خودرو این است زمانی‌ که فشار در میل‌ لنگ فعلی بسیار زیاد می‌ شود، هوا را خارج کند. اما اگر این دریچه دچار آسیب شود، فشار در سیستم افزایش یافته و اجازه می‌ دهد که روغن موتور در محفظه‌ های احتراق ورود کرده و بسوزد.

  • ایراد در سوپاپ‌ ها

یکی دیگر از دلایل کم شدن روغن موتور خودرو نیز می‌ تواند وجود مشکل در دریچه‌ های ورودی یا خروجی باشد. سوپاپ‌ های ورودی در خودرو اجازه می‌ دهند که سوخت و هوا در سیلندر ها با یکدگر ادغام شده و احتراق شوند. همچنین سوپاپ‌ های اگزوز اجازه می‌ دهند که تمامی زباله‌ های حاصل از احتراق از طریق سیلندر ها خارج شوند و اگر این قطعات دچار فرسودگی شوند، روغن موتور وارد محفظه احتراق شده و در کنار ترکیب سوخت و هوا، سوخته و سبب کاهش روغن موتور در خودرو می ‌شود.

در پایان

با توجه به علت کم شدن روغن موتور خودرو که در این مقاله به آن‌ اشاره شد، بهتر است که خودروی خود را به‌ طور مکرر بررسی نموده و سرویس‌ های دوره ‌ای آن را در زمان‌ های معین شده انجام دهید تا از بروز مشکلات بعدی در خودرو جلوگیری نمایید.

در صورت وجود هر گونه مشکلی در خودرو خود در مشهد نیز می‌ توانید با امداد خودرو آزمون تماس گرفته و از خدمات این مجموعه بهره ‌مند شوید.

شرکت امداد خودرو آزمون دارای سال‌ ها سابقه در زمینه فعالیت‌ های امداد رسانی به خودرو های در راه مانده بوده و دارای تکنسین‌ ها و تعمیرکاران بسیار حرفه‌ ای و مجرب‌ در این حرفه است. از جمله خدمات این مجموعه نیز می‌ توان به کفی خودروبر مشهد ، پنچرگیری سیار، سوخت‌ رسانی سیار، خدمات باتری، تعمیر خودرو در محل، جا به‌ جایی خودرو های لوکس و پلاک نشده جهت تعویض پلاک، حمل خودرو های در راه مانده توسط یدک کش و کفی خودرو بر و غیره اشاره نمود. در صورت استفاده از خدمات این مجموعه می‌ توانید توسط شماره‌ های درج شده در سایت با امداد آزمون تماس حاصل نمایید.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *