ابزارهای ضروری خودرو

زمانی‌ که قصد سفر با خودرو خود را دارید، بهتر است که لیست ابزارهای ضروری خودرو و یک جعبه ابزار کامل را در ماشین خود به‌ همراه داشته باشید. در واقع می‌توان گفت یکی از مهم‌ترین کارها بعد از انتخاب و خرید ماشین، خرید لوازم ضروری برای خودرو است.

 جعبه ‌ابزار ماشین جزء وسایل مهمی است که هر راننده باید در داخل ماشین خود به‌ همراه داشته و ضرورت این لوازم به‌خصوص در سفرهای جاده‌ای الزامی است. زیرا ممکن است در برخی مواقع ایرادات کوچکی برای خودرو به وجود آید که راننده به تعمیرگاه دسترسی نداشته و یا زمان کافی برای رسیدن امداد خودرو را نداشته باشد. به‌عنوان مثال ایراد کوچکی مانند پاره شدن تسمه دینام، در صورت آشنایی راننده با اصول اولیه کار می‌تواند توسط ابزار ضروری ایراد را برطرف کند.

ابزار و لوازم مورد نیاز خودرو

ازجمله لوازم و ابزارهای مورد نیاز خودرو می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

کپسول آتش‌نشانی، نوارچسب، ست ابزار و آچار و پیچ‌گوشتی، زنجیر چرخ، بیل تاشو، چاقوی معمولی، فشارسنج تایر ماشین، چراغ‌ قوه، آچار چرخ چهارپر و جک، چکش، اسپری رفع پنچری لاستیک، مثلث خطر شبرنگ، دستمال، کابل باطری به باطری، جعبه کمک‌های اولیه، دبه بنزین، بطری آب، بست، دفترچه راهنمای خودرو، کابل بکسل و برخی موارد دیگر.

 • کپسول آتش‌ نشانی

در انواع خودرو اجزای بسیار زیادی وجود دارند که قابل‌ اشتعال هستند، مانند روغن، اجزای پلاستیکی و بنزین که جزء این موارد بوده و وجود یک نقص فنی کوچک در سیم برقی خودرو می‌تواند سبب آتش‌سوزی در ماشین شود. در چنین مواقعی وجود کپسول آتش‌نشانی الزامی است.

 • نوار چسب

این نوع نوار چسب ها جهت محافظت دسته سیم های خودرو مورد مصرف قرار گرفته و به دلیل بکار رفتن آن‌ها در داخل ستون‌ها، درب‌ ها و داخل محفظه موتور دارای مقاومت حرارتی بالایی هستند. چسب برق نواری یکی از مدل‌های بسیار پرمصرف در سیم‌کشی انواع خودرو است.

 • ست ابزار و آچار و پیچ‌گوشتی دستی

رانندگان با استفاده از ابزار و آچار می‌توانند به‌ راحتی پیچ‌های شل شده را سفت کرده و یا پیچ‌هایی که لازم است باز شوند را بازکنند. در برخی اوقات به‌خصوص در مواقع مسافرت با خودرو به دلیل نبود پیچ‌گوشتی و آچار ساده در داخل خودرو و یا یک نقص کوچک، راننده مجبور به مراجعه به تعمیرگاه می‌شود. این در صورتی‌ است که با وجود ست ابزار در خودرو در زمانی بسیار کم ایراد و نقص به‌ وجود آمده به‌ سرعت برطرف خواهد شد.

 • زنجیر چرخ

یکی دیگر از لوازم بسیار ضروری در سفر به‌خصوص در فصل زمستان و بارش برف، زنجیر چرخ است. زیرا اگر در جاده دچار برف و یخ‌بندان شوید، زنجیر چرخ می‌تواند از لیز خوردن و تصادف جلوگیری کند.

 • بیل تاشو

بیل تاشو یا بیلچه کوچک برای رانندگانی ضرورت دارد که به وسیله خودروهای خود به طبیعت‌گردی و مسافرت می‌پردازند. به‌عنوان مثال با گیر کردن چرخ‌های خودرو در داخل گل‌ولای در یک محیط گلی، راننده به‌ راحتی می‌تواند به وسیله بیل تاشو چرخ‌های ماشین را از گل درآورده و به مسیر خود ادامه دهد.

 • چاقوی معمولی

چاقو نیز از دیگر ابزارهای مهم در خودرو بشمار رفته و می‌توان از آن در بریدن سیم و یا کابل در صورت نبود سیمچین استفاده کرد.

 • فشارسنج تایر

به‌ همراه داشتن فشارسنج‌های تایر کوچک علاوه‌بر قیمت مقرون‌ به‌ صرفه، می‌تواند خیال شما را در هنگام رانندگی‌ های طولانی مدت و مسافرت‌ها از جهت سوراخ بودن یا نبودن لاستیک‌ها راحت کند.

 • چراغ‌ قوه

همان‌طور که می‌دانید چراغ‌ قوه فضای اطراف خود را روشن کرده و برای رانندگان این امکان را فراهم می‌کند که بتوانند در شب لاستیک خود را تعویض و یا پنچرگیری نمایاند. از طرفی همچنین باعث می‌شود که دیگر رانندگان به‌ راحتی خودرو را در فاصله دور تشخیص دهند.

 • آچار چرخ چهارپر و جک

اکثر خودروها مجهز به لاستیک زاپاس بوده و رانندگان به‌ راحتی می‌توانند با به‌ همراه داشتن لوازم یدکی مانند آچار چرخ و جک، لاستیک پنچر شده خود را تعویض کنند. وجود آچار چرخ و جک به‌خصوص در مواقع مسافرت در خودرو اضطراری است.

 • چکش

در مواقعی که پیچ‌هایی در خودرو گیر کرده‌اند و می‌خواهید آن ها را بیرون بکشید، استفاده از چکش کامپوزیت شکن راه‌حل مناسبی است. چند ضربه توسط این چکش می‌تواند هر پیچی را شل کند.

 • اسپری رفع پنچری لاستیک

اگر به هر دلیلی خودرو مجهز به لاستیک زاپاس نبود، به‌ همراه داشتن یک قوطی اسپری برای پنچرگیری بسیار ضروری است.

 • مثلث خطر شبرنگ

اگر خودرو به‌هنگام شب در جاده خراب‌ شده و چراغ‌ قوه در دسترس نبود، به‌ همراه داشتن مثلث خطر شبرنگ در چنین شرایطی بسیار واجب است. این وسیله هشدار توقف ماشین را در فواصل ۱۰۰ الی ۲۰۰ متری به سایر رانندگان اطلاع می‌دهد.

 • کابل باطری به باطری

از جمله مهمترین و ضروری‌ترین وسیله‌ای که باید در تمامی خودروها وجود داشته باشد، کابل باطری به باطری است. بهتر است در زمان خرید این وسیله با کیفیت‌ترین آن همراه با گارانتی را خریداری نمایید.

 • جعبه کمک‌های اولیه

یکی دیگ از ضروری‌ترین وسایل در هر خودرو به‌ همراه داشتن کیت بقا و یا کیت کمک‌های اولیه است. رانندگان می‌توانند با پرداخت مبلغ اندکی، ایمنی خود و سایر سرنشینان را در جاده تضمین کنند.

 • دبه بنزین

یکی از بدترین اتفاقاتی که میتواند برای رانندگان در جاده پیش بیاید، تمام شدن بنزین و عدم دسترسی به جایگاه سوخت است‌. وجود دبه بنزین در چنین مواقعی میتواند مشکل را برطرف کرده و خودرو را تا نزدیکترین جایگاه برساند.

 • بطری آب

همیشه یک بطری آب در خودرو خود قرار داده و در مواقع لزوم از آن استفاده نمایید.برای مثال در زمان جوش آوردن خودرو میتوانید از بطری آب کمک بگیرید.

 • بست

بست های پلاستیکی جهت جمع کردن کابل ها و سیم هل بسیار کاربردی بوده و به وسیله آن میتوان سیم ها را از قطعات داغ فاصله داد.بست ها در اندازه های مختلفی در بازار وجود داشته و میتوانید آن ها را بر حسب نیاز تهیه کنید.

 • دفترچه راهنمای خودرو

دفترچه راهنما تمامی اطلاعات لازم از خودرو را در اختیار رانندگان قرار داده و میتوان توسط آن با کوچکترین اجزای خودرو آشنا شده و آن ها را تعمیر نمود.

 • کابل بکسل

وظیفه سیم بکسل کشیدن ماشین آسیب‌دیده و انتقال آن توسط خودرویی دیگر به تعمیرگاه، پارکینگ و یا نمایندگی‌های مجاز است.

وجود تمامی لوازم و تهیه تجهیزات ذکرشده در انواع اتومبیل‌ها ضروری بوده و هر راننده‌ای حداقل باید هر یک از آن‌ها را در خودروی خود به‌ همراه داشته باشد.

شرکت امداد خودرو آزمون تمامی خدمات امدادی و تعمیر خودروها را در مشهد به رانندگان ارائه داده و دارای تعمیرکاران باتجربه و کارآزموده است. رانندگان می‌توانند در صورت نبود تجهیزات در خودروی خود و به‌هنگام آسیب دیدگی ماشین و نیاز به امداد خودرو در مشهد و یا مکانیک سیار و خودروبر و یدک کش مشهد، با امداد خودرو آزمون تماس گرفته و درخواست تعمیرکار نمایند.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *