مشکلات سیستم برقی خودرو

همان‌ طور که مطلع هستید، خودرو های امروزی برای عملکرد صحیح خود به‌ شدت به سیستم‌ های الکتریکی وابسته هستند. قطعاتی همچون باتری، دینام و دیگر اجزای سیستم الکتریکی، عملکرد اصلی خودروی شما را کنترل می‌ کنند و چه در حال رانندگی با خودرو های قدیمی و یا با خودرو های جدید باشید، وجود هرگونه نقص و مشکلات سیستم برقی خودرو، می‌ تواند مشکلات بسیار متعددی همچون از کار افتادن وسیله نقلیه را به وجود آورد.

عوامل و فاکتور های متعددی نیز سبب ایجاد خرابی در سیستم‌ برقی خودرو می‌ شوند که در ادامه با این فاکتور ها آشنا شده و راه‌ حل‌ های آن را نیز مورد بررسی قرار خواهیم داد. پس در ادامه مقاله با ما همراه باشید.

ایرادات سیستم برقی و راه‌ حل آن

از مهم‌ ترین مشکلات سیستم برقی خودرو و راه‌ حل‌ های آن، می‌ توان به موارد زیر اشاره نمود:

مشکل در باتری

یکی دیگر از ایرادات رایج در خودرو، مشکل در قطعه باتری و اجزای آن است. باتری در واقع به‌ عنوان قلب سیستم الکتریکی خودرو شناخته شده و وظیفه اصلی آن تأمین انرژی مورد نیاز برای استارت و به حرکت درآمدن خودرو است. هنگامی‌ که باتری دچار مشکل می‌ شود، به‌ هیچ‌ عنوان شارژ نشده و خودرو نیز قادر به استارت و روشن شدن نخواهد بود.

راه‌ حل

برای رفع مشکلات باتری، ابتدا بدنه، پایانه و دیگر اجزای باتری را به‌ طور کامل بررسی نموده و از تمیز بودن پایانه‌ ها و محکم وصل شدن باتری در جایگاه خود اطمینان حاصل کنید. برای بررسی ولتاژ نیز می‌ توانید با استفاده از مولتی متر هنگام خاموش بودن خودرو، باتری را تست نمایید. در صورت ولتاژ پایین‌ تر از ۱۲٫۶ ولت، باتری نیاز به شارژ و یا تعویض خواهد داشت.

مشکل در دینام

یکی دیگر از مهم‌ ترین قطعات موجود در خودرو، قطعه دینام است. اگر باتری خودرو سالم باشد اما تجهیزات و قطعات الکتریکی به‌ درستی عمل نکنند، ممکن است قطعه دینام دچار مشکل و ایراد شده باشد. از مهم‌ ترین علائم خرابی دینام نیز می توان به کم نور شدن چراغ‌ های جلویی خودرو و یا سو سو زدن آن‌ ها اشاره نمود.

راه‌ حل

برای بررسی دینام، می‌ توانید در هنگام روشن بودن موتور، ولتاژ باتری را تست نمایید. در صورت سالم بودن دینام، ولتاژ باتری باید بین ۱۳٫۷ تا ۱۴٫۷ ولت باشد و در غیر این‌ صورت، باید برای رفع مشکل، به نزدیک‌ ترین تعمیرگاه مجاز مراجعه نمایید.

امداد خودرو آزمون

مشکل در جعبه فیوز

فیوز ها و رله‌ ها، از مدار های الکتریکی خودرو محافظت می‌ کنند و در صورت از کار افتادن یک قطعه الکترونیکی در خودرو، ایراد در رله و یا سوختن فیوز می‌ تواند مهم‌ ترین علت آن باشد. به طور معمول نیز هر یک از سیم‌ های الکتریکی دارای یک فیوز در جعبه فیوز وسایل نقلیه می‌ باشند.

راه‌ حل

تمامی خودرو های امروزی دارای دفترچه راهنمای خودرو برای محل قرارگیری جعبه فیوز و رله‌ های خاص مرتبط با انواع قطعات به‌ کار رفته در خودرو هستند. با مراجعه به این دفترچه، می‌ توانید فیوز های سوخته و یا رله‌ های معیوب را پیدا کرده و آن‌ ها را تعویض نمایید.

مشکل در سیم‌ کشی خودرو

با گذشت زمان و استفاده مکرر از وسایل نقلیه، سیم‌ کشی خودرو ممکن است دچار خوردگی و یا قطع شدگی در اتصالات خود شود. خالی شدن ناگهانی باتری خودرو، سوختگی پی‌ در پی فیوز، انتشار بوی سوختگی از داخل کابین خودرو و همچنین تعویض مکرر چراغ‌ های ماشین، از جمله مهم‌ ترین نشانه‌ های وجود نقص و مشکل در سیم‌ کشی خودرو هستند.

راه‌حل

برای رفع مشکل در سیم کشی خودرو، سیم‌ کشی‌ های قابل‌ مشاهده را جهت وجود آسیب و یا خوردگی بررسی کرده و در صورت شل شدگی و یا جدا شدن سیم، آن‌ ها را دوباره به یکدیگر متصل نمایید. در صورت روشن نشدن خودرو و مشکلات تخصصی در سیم‌ کشی داخلی کابین نیز می‌ توانید با مراکز امداد خودرویی معتبر تماس گرفته و درخواست خود را جهت اعزام تعمیرکار ثبت نمایید.

مشکل در سیستم جرقه زنی

یکی دیگر از ایرادات رایج در سیستم برقی خودرو، مشکل در استارت خوردن خودرو است که نشان‌ دهنده وجود ایراد در سیستم جرقه زنی می‌ باشد. خرابی سوئیچ استارت، سیم‌ پیچ، آرمیچر، موتور استارت و غیره می‌ توانند سبب ایجاد مشکل در سیستم جرقه زنی خودرو شوند.

راه‌ حل

جهت رفع مشکل، باید سیستم استارت و مغزی سوئیچ توسط تعمیرکار به‌ طور کامل بررسی شده و در صورت وجود هرگونه خرابی در سیم‌ های سوییچ و یا دنده استارت، آن‌ ها را برطرف سازد.

در پایان

امداد خودرو آزمون، در زمینه ارائه خدمات امداد خودرویی و جاده‌ ای در مشهد مشغول به فعالیت بوده و یکی از معتبرترین و شناخته‌ شده‌ ترین مراکز امدادی در مشهد می‌ باشد. خدمات سوخت‌ رسانی سیار، پنچرگیری سیار، تعمیر خودرو در محل، تعویض باتری و غیره از مهم‌ ترین خدمات این مجموعه هستند که توسط تعمیرکاران و کارشناسان بسیار ماهر و متخصص در این حرفه به شما ارائه می‌ شوند. رانندگان عزیز می‌ توانید در هر ساعتی از شبانه‌ روز برای استفاده از بهترین خدمات امداد خودرویی در مشهد، با امداد خودرو آزمون تماس گرفته و درخواست خود را برای اعزام تکنسین ثبت نمایید.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *