تشخیص سالم بودن باطری خودرو

یکی از مهم‌ ترین دلایل استارت نخوردن و روشن نشدن وسایل نقلیه، وجود خرابی و مشکل در باطری خودرو است. باطری یکی از حیاتی‌ ترین قطعات در وسایل نقلیه به شمار می‌ رود و به‌ عنوان نیروگاهی مهم برای تأمین برق مورد نیاز خودرو شناخته می‌ شود. در حال‌ حاضر نیز اکثر باطری های استفاده‌ شده در وسایل نقلیه، از نوع سرب اسیدی هستند که نیاز به تعمیر و نگهداری در آن‌ ها نسبت‌ به باطری‌ های دیگر بسیار پایین‌ تر است. اما این بدان معنا نیست که این باطری‌ ها نیاز به مراقبت و بررسی نخواهند داشت. باطری‌ ها نیز همانند بسیاری از قطعات خودرو، دارای طول عمر محدود و مشخصی هستند و پس‌ از گذشت مدتی، می توانند ضعیف و یا قدیمی شده و در نهایت منجر به خرابی‌ های غیرمنتظره‌ ای در خودرو شوند. در این مقاله قصد داریم تا با نحوه تشخیص سالم بودن باطری خودرو آشنا شده و روش‌ های آن را مورد بررسی قرار دهیم. پس در ادامه مقاله با ما همراه باشید.

باطری خودرو چیست؟

قبل‌ از این‌ که به سراغ روش های تشخیص سالم بودن باطری خودرو برویم، بهتر است کمی با عملکرد این قطعه در وسایل نقلیه آشنا شویم. باطری خودرو، وسیله‌ ای قابل شارژ است که انرژی الکتریکی مورد نیاز را برای اجزای الکترونیکی خودرو تأمین و ذخیره می‌ نماید. این قطعه از صفحات سربی متناوب تحت عنوان صفحات مثبت و منفی که در محلول الکترولیتی متشکل از آب مقطر و اسید سولفوریک هستند، تشکیل شده‌ است. زمانی‌ که خودروی خود را استارت می‌ زنید، قطعه باطری، انرژی ذخیره شده را جهت چرخاندن میل لنگ موتور آزاد کرده و پس‌ از استارت خوردن خودرو و به حرکت درآمدن موتور، دینام مجدداً باطری را شارژ می‌ نماید. نگهداری مناسب از باطری، بررسی و تمیز کردن پایانه‌ ها از نظر خوردگی و اطمینان از سطوح کافی الکترولیت، در افزایش طول عمر باطری‌ ها بسیار حائز اهمیت بوده و می‌ تواند در عملکرد صحیح آن نیز بسیار تأثیرگذار باشد.

بنابراین توصیه می‌ شود در انجام سرویس‌ های دوره‌ ای، باطری خودرو را نیز از لحاظ سلامت بدنه و عملکرد مورد بررسی قرار داده و در صورت وجود هرگونه ایراد و خرابی در آن، سریعاً اقدامات لازم را برای رفع خرابی انجام دهید.

علائم خرابی باطری خودرو

باطری خودرو نیز همانند سایر قطعات خودرو، در صورت هرگونه خرابی و ایراد، دارای علائم و نشانه‌ هایی است که رانندگان با اطلاع از این علائم، می‌ توانند از خسارات و پرداخت هزینه‌ های هنگفت برای تعمیر و یا تعویض باطری جلوگیری نمایند. از مهم‌ ترین علائم خرابی باطری خودرو، می‌ توان به موارد زیر اشاره نمود:

 • استارت نخوردن خودرو پس‌ از گذشت مدت طولانی از خواب ماشین
 • عدم استارت و روشن شدن خودرو
 • استارت خوردن سخت خودرو در روز های سرد زمستانی
 • روشن نشدن چراغ‌ ها و پشت آمپر
 • تغییر در شکل ظاهری باطری و یا نشانگر سلامت
 • استارت نامنظم وسایل نقلیه

روش تشخیص سالم بودن باطری خودرو

روش‌ های بسیار متعددی برای تشخیص سالم بودن باطری خودرو در دسترس هستند که از مهم‌ ترین آن‌ ها می‌ توان به موارد زیر اشاره نمود:

تشخیص بدون تجهیزات

یکی از ساده‌ترین روش‌ ها برای تشخیص سالم بودن باطری خودرو، آزمایش باطری بدون استفاده از تجهیزات و ابزارآلات است. برای این نوع تشخیص، موتور خودروی خود را خاموش کرده و سپس چراغ‌ های جلو را روشن کنید. پس‌ از گذشت مدتی، خودرو را روشن کرده و به روشنایی چراغ‌ های جلو دقت کنید. اگر با روشن شدن موتور، نور چراغ‌ های جلوی کمتر شوند، بنابراین باطری با ظرفیت کامل عمل کرده و نمی‌ تواند حداقل ۱۰ الی ۱۵ دقیقه شارژ نگه‌ دارد.

امداد خودرو آزمون

تشخیص با مولتی متر

یکی دیگر از روش‌ های تشخیص سالم بودن باطری خودرو، استفاده از مولتی متر است. در این روش با استفاده از دستکش ایمنی و محافظ چشم، ماشین را خاموش کرده و با باز کردن کاپوت، محل باطری را پیدا کنید. (باطری‌ ها یک جعبه مستطیل شکل با دو پایانه‌ مثبت و منفی هستند). مولتی متر را روشن کرده و برای اندازه‌ گیری ولتاژ DC آن را تنظیم کنید. به طور کلی محدوده ولتاژ را طوری انتخاب کنید که بتواند حداقل ۱۵ ولت را تحمل کند. سیم قرمز و مثبت مولتی متر را به قطب مثبت باطری و سیم سیاه و منفی را به قطب منفی باطری وصل کنید. یک باطری کاملاً سالم و شارژ شده، باید حدود ۱۲٫۶ یا ۱۲٫۸ ولت را نشان دهد. در صورت ولتاژ پایین‌ تر، باطری تخلیه شده و نیاز به شارژ مجدد و یا تعویض خواهد داشت.

دیگر روش‌ های تشخیص سالم بودن باطری خودرو عبارتند از:

 • بررسی نحوه استارت و روشن شدن موتور بلافاصله پس‌ از استارت
 • سالم بودن بدنه و تجهیزات باطری خودرو
 • بررسی سلامت شمع‌ های خودرو
 • بررسی محکم بودن باطری خودرو در جای خود
 • بررسی عملکرد صحیح دینام

در پایان

امداد خودرو آزمون، یکی از معتبرترین مراکز امداد خودرویی در مشهد بوده و خدمات خود را در بالاترین کیفیت و مناسب‌ ترین قیمت به رانندگان از ارائه می‌ دهد. تکنسین‌ ها و تعمیرکاران این مجموعه، در حرفه خود دارای دانش و تخصص لازم هستند و با تسلط کامل بر ایرادات و مشکلات خودرو، آن‌ ها را در سریع‌ ترین زمان رفع می‌ نمایند. رانندگان عزیز می‌ توانید برای بهره‌مندی از خدمات امدادی با کیفیت در کوتاه‌ ترین زمان، با امداد خودرو آزمون در مشهد تماس گرفته و درخواست خود را برای اعزام تعمیرکار ثبت نمایید.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *