نحوه رانندگی در شرایط آب‌ و هوایی زمستانی بسیار متفاوت از نحوه رانندگی در شرایط عادی است و بهترین نکته برای رانندگی در این شرایط، اجتناب از آن است. اما اگر مجبورید که به محل کار، مدرسه و یا سفر بروید، تمام تلاش خود را بکنید که خود را در معرض خطر قرار نداده و با استاندارد های موجود رانندگی کرده و خود و سرنشینان را سلامت به مقصد برسانید. شرایط موجود در آب‌ و هوای زمستانی می ‌تواند رانندگان را با چالش‌ های قابل‌ توجهی مواجه کرده و به دلایل وجود دمای یخ‌ زدگی، شرایط لغزنده جاده و همچنین دید نا مناسب، ممکن است که راننده کنترل خودرو را از دست داده و منجر به تصادف شود. به‌ همین دلایل بهتراست وقتی‌ که هوای برفی فرا میرسد، اقدامات احتیاطی مناسب را برای خود، سرنشینان خودرو و همچنین وسیله نقلیه انجام داده و از بروز خسارات جبران‌ ناپذیر جلوگیری کنید.

در این مقاله ما قصد داریم که شما عزیزان را با نکات مهم رانندگی در برف و یخ آشنا کنیم و هر کدام از آن ها را به‌ طور مجزا بررسی نماییم. پس در ادامه مطالب با ما همراه باشید.

نکات مهم رانندگی در برف و یخ

از جمله نکات مهم رانندگی در برف و یخ می ‌توان به موارد زیر اشاره نمود:

 • بررسی لاستیک ها

قبل‌ از استارت خودرو و شروع به حرکت در زمستان، ابتدا سلامت لاستیک‌ های خودرو را چک کنید. عاج لاستیک ها از نظر سایش باید به‌ طور مرتب بررسی شده و اگر آج آن ها کوتاه شده و یا از بین‌ رفته باشد، باید در صورت لزوم تعویض شوند. زیرا در جاده‌ های لغزنده یا پوشیده از برف، عملکرد ترمز به‌ تدریج با عمق کمتر عاج کاهش یافته و همچنین در جاده‌ های لغزنده خطر کم شدن عمق آج ها نیز افزایش می ‌یابد. علاوه‌ بر بررسی عاج، باد لاستیک‌ ها را نیز تنظیم نمایید. باد لاستیک‌ ها در فصول سرد و زمستانی کمتر از فصول گرم و رانندگی در جاده‌ های خشک بوده و باید انعطاف‌ پذیر با سطح جاده باشد.

 • در یخبندان به‌ آرامی رانندگی کنید

یکی از نکات کلیدی جهت رانندگی ایمن در جاده‌ های برفی، ایجاد تعادل در فرمان، پدال گاز و همچنین ترمز است. زیرا حرکات تند و ناگهانی، کنترل دور لاستیک ها را به دلیل چسبندگی ضعیف در جاده‌ های لغزنده از بین برده و بنابراین چرخش ناگهانی چرخ‌ ها و فشار دادن سریع ترمز ها می ‌تواند منجر به حوادث ناگواری شود.

 • دقت خود را در رانندگی افزایش دهید

در فصول پاییز و زمستان، هر چه جاده لغزنده تر و یخ‌ زده تر باشد، باید به مسیر دور تری در جاده نگاه کرده و آنچه که در مرحله بعد باید انجام دهید را پیش ‌بینی کنید. همچنین سرعت خودرو را برای تغییر جهت کاهش داده و زمانی‌ که میزان برف یا یخ در جاده بیشتر می ‌شود، فاصله‌ خود با خودروی جلویی را دو برابر کنید. همچنین اگر احساس می ‌کنید ماشین شما شروع به لغزش می ‌کند، همیشه به‌ جایی که قرار است بروید نگاه کنید نه جایی‌ که ماشین در آن لحظه در حال حرکت است. شما باید در جاده‌ های لغزنده نقطه‌ ای که قرار است خودرو به آنجا برسد را نگاه کرده و سعی کنید دید محیطی خود را افزایش دهید.

 • با نقشه راه از قبل آشنا شوید

قبل‌ از شروع به حرکت در جاده‌ های برفی، به دلیل عدم دید در جاده و وجود مه و یا بوران، بهتر است که یک نقشه کلی از جاده‌ پیش رو داشته باشید تا بتوانید با احتیاط بیشتری به رانندگی خود ادامه دهید.

 • تجهیزات مناسب هنگام رانندگی در برف و یخ را به‌ همراه داشته باشید

در زمان رانندگی در جاده‌ های یخ‌ زده، بهتر است لوازم و تجهیزات ایمنی را به‌ همراه داشته باشید. یکی از مهم‌ ترین تجهیزات ایمنی، داشتن زنجیر چرخ است. بدون زنجیر چرخ، رانندگی در جاده‌ های یخ‌ زده کاری کاملاً اشتباه و خطرناک بوده و ممکن است منجر به حوادث ناگواری شود. به‌ همین دلیل در چنین جاده‌ هایی حتماً باید زنجیر چرخ را به‌ همراه خود داشته و از نحوه بستن آن نیز آگاهی داشته باشید. از دیگر تجهیزات ضروری در هنگام رانندگی در جاده‌ های برفی نیز می ‌توان به حداقل دو لاستیک زاپاس، طناب مناسب، نمک، بیلچه، جعبه کمک‌ های اولیه، وسایل گرمایشی مانند پتو و یا لباس‌ های گرم، مقداری غذا، کیف ابزار، فندک و همچنین هیزم اشاره کرد.

 • بررسی ضد یخ

یکی دیگر از نکات مهم در هنگام رانندگی در جاده‌ های برفی، بررسی ضدیخ خودرو است. زیرا امکان گیر کردن در جاده‌ های برفی و ثابت ماندن خودرو در مدت طولانی وجود داشته و به‌ همین دلیل اگر ضد یخ به اندازه‌ کافی در خودرو موجود نباشد، ممکن است موتور و قطعات آن یخ‌ زده و خودرو دیگر قادر به حرکت نخواهد بود. به‌ همین دلیل قبل‌ از حرکت، ضد یخ خودرو را چک کرده و اگر رو به اتمام بود، حتماً از یک ضد یخ با کیفیت استفاده کرده و سپس به حرکت خود ادامه دهید.

 • بررسی برف‌ پاک‌ کن ها

قبل‌ از روشن کردن خودرو، از حرکت خودکار برف‌ پاک‌ کن های خود مطمئن شوید. زیرا برف‌ پاک‌ کن های خودرو باید بتوانند به‌ خوبی عمل کرده و شیشه‌ جلو را برای دید بهتر راننده تمیز کنند.

 • خونسردی خود را در هنگام رانندگی در یخبندان حفظ کنید

زمانی‌ که هوا برفی و یخبندان است به‌ هیچ‌ عنوان روی ترمز نزنید. اگر نیاز به توقف سریع در جاده لغزنده دارید، پمپ کردن ترمز به شما کمک می ‌کند که سریع‌ تر و بدون لیز خوردن توقف نمایید. اگر خودرو دارای سیستم‌ های ترمز مدرن باشد، به شما کمک می ‌کند که در شرایط لغزنده با کم کردن سریع ترمز ها بتوانید خودرو را نگه‌ دارید. در هنگام رانندگی در شرایط برفی، هرگز به‌ شدت ترمز نکرده و یا به‌ هنگام پیچیدن سرعت نگیرید. به‌ عنوان مثال اگر در هنگام ترمز کردن به گوشه‌ ای شروع به لغزیدن کردید، پای خود را از روی پدال ترمز برداشته و فرمان خودرو را در جهتی که می ‌خواهید بروید بر گردانید. در چنین شرایطی رانندگان باید برای کنترل بیشتر خودرو، خونسردی و آرامش خود را حفظ کرده و بتوانند شرایط را به حالت ثابتی برگردانند.

 • با چراغ روشن رانندگی کنید

در شرایط آب‌ و هوایی زمستانی حتی در روز روشن نیز به دلیل وجود برف و مه دید بسیار کاهش یافته و باید چراغ‌ های جلو و عقب به‌ خصوص چراغ‌ های مه شکن را برای دید خود و سایر رانندگان روشن نمایید. همچنین سعی کنید تا حد امکان فاصله خودرو با خودروی جلویی حفظ کرده و آرام و آهسته رانندگی کنید.

 • با دنده سنگین حرکت کنید

اگر وسیله نقلیه شما در یک جاده یخ‌ زده شروع به لیز خوردن کند، اگر با دنده سنگین ‌تر حرکت کنید احتمال بسیار کمتری وجود دارد که خودرو شتاب گرفته و منجر به حادثه شود. به‌ همین دلیل سعی کنید به‌ هیچ‌ عنوان از دنده‌ های بالا تر در چنین جاده‌ هایی استفاده نکنید.

 • تعمیرات اساسی خودرو را انجام دهید

قبل‌ از حرکت، اگر خودرو دچار ایراد و هرگونه مشکلاتی مانند مشکلات برقی، ایراد در موتور، لاستیک‌ ها، بخاری و یا غیره است، به‌ سرعت آن ها را برطرف کرده و از پر بودن باک بنزین مطمئن شده و سپس شروع به حرکت نمایید.

از دیگر نکات مهم رانندگی در برف و یخ می ‌توان به چند مورد زیر اشاره نمود:

 • در هنگام رانندگی از نور های پایین استفاده کنید
 • به‌ آرامی شتاب گرفته و سعی کنید آرامش خود را در هنگام رانندگی حفظ نمایید
 • در هنگام عبور از سربالایی در جاده، فاصله‌ خود را تا حد امکان از خودروی جلویی حفظ کنید
 • در هنگام رانندگی در سرازیری از دنده پایین استفاده کرده و تا حد امکان از ترمز گرفتن پرهیز نمایید
 • در هنگام لیز خوردن خودرو، آرامش خود را از دست نداده و سعی کنید پاهای خود را از روی پدال گاز بردارید
 • در هنگام نزدیک شدن به پیچ، قبل‌ از چرخش فرمان، ترمز کنید
 • در زمان بارش برف و بوران شدید در جاده، اگر امکان توقف در کنار جاده وجود داشت، به‌ طور حتم سرعت خود را کاهش داده و در کنار جاده توقف کرده تا شرایط آب‌ و هوایی مساعد شود
 • استفاده از عینک‌ های آفتابی نیز می‌ تواند به کاهش تابش نور خورشید در زمستان بر روی برف در هنگام رانندگی کمک کند
 • در صورت بروز هرگونه مشکل در خودرو در جاده‌ های برفی، می‌ توانید با شرکت امداد خودرو آزمون در مشهد تماس گرفته و درخواست امداد نمایید.

اینجا بخوانید: اقدامات صحیح پس از تصادف یا نقص فنی خودرو

در پایان

امداد خودرو آزمون در مشهد تمامی خدمات امدادی از جمله تعمیر خودرو در محل، رفع مشکلات برقی خودرو، کفی خودروبر، پنچر گیری سیار، تعویض باتری، خودروبر و یدک کش و غیره را ارائه داده و دارای تکنسین‌ ها و تعمیرکارانی بسیار ماهر و مجرب است. شما می ‌توانید جهت درخواست امداد از شرکت آزمون، با این مجموعه تماس گرفته و با کارشناسان ما در ارتباط باشید.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *