نکات مهم نگهداری از گیربکس اتومات

وجود گیربکس های اتوماتیک در خودرو های امروزی و مدرن، نه‌ تنها رانندگی با وسیله نقلیه را در ترافیک‌ های سنگین آسان‌ تر کرده است، بلکه فناوری پیشرفته موجود در آن‌ ها، خودرو های اتومات را قادر می‌ سازند تا نسبت‌ به سایر خودرو ها سریع‌ تر شتاب بگیرند، زودتر ترمز کنند و در تمامی این فرایند ها در مصرف بنزین نیز بسیار صرفه‌ جویی کنند. تمامی گیربکس های دستی و اتومات، از وظیفه بسیار مهم و حساسی در خودرو برخوردار هستند و وظیفه اصلی آن‌ ها انتقال قدرت نیروی موتور به چرخ‌ ها می‌ باشد. بنابراین گیربکس‌ های اتومات نیز همانند سایر قطعات موجود در ماشین، نیاز به مراقبت و نگهداری‌ های ویژه خواهند داشت تا بتوان در حد چشمگیری از هزینه‌ های سنگین و هنگفت تعمیراتی جلوگیری نمود. همچنین تعمیر گیربکس اتومات نیز نسبت‌ به گیربکس های دستی بسیار گران‌ تر و سنگین‌ تر است و با رعایت برخی نکات مهم می‌ توانید از این هزینه‌ ها جلوگیری نمایید. در این مقاله قصد داریم تا با نکات مهم نگهداری از گیربکس اتومات آشنا شده و همه آن‌ ها را مورد بررسی قرار دهیم. پس در ادامه با ما همراه باشید.

مهم‌ ترین نکات در مراقبت از گیربکس اتومات

از جمله نکات مهم در نگهداری از گیربکس اتومات، می‌ توان به چند مورد زیر اشاره نمود:

بررسی روغن گیربکس اتومات

یکی از مهمترین راه‌ های نگهداری از گیربکس اتومات، بررسی مداوم روغن آن است. وجود سطح نرمال در گیربکس اتومات، نشان‌ دهنده وضعیت سالم گیربکس بوده و بهتر است در شرایط عادی هر ۶۰ هزار کیلومتر روغن آن را تعویض نمایید. سطح پایین روغن گیربکس نیز نشان دهنده نشتی آن است.


اینجا بخوانید: بهترین زمان تعویض روغن گیربکس

بررسی رنگ روغن گیربکس اتومات

روغن گیربکس های اتومات اگر در وضعیت مناسب و استانداردی قرار داشته باشند، دارای رنگی بسیار شفاف و روشن هستند. وجود بوی سوختگی در روغن گیربکس اتومات، تغییر رنگ آن به رنگ‌ های تیره و یا شیری مانند، می‌ تواند نشان‌ دهنده وجود مشکل در آن بوده و بهتر است سریعاً جهت تعویض روغن گیربکس اتومات خود برای مراقبت از گیربکس اقدام نمایید.

استفاده از حالت دستی گیربکس در ترافیک

یکی دیگر از نکات مهم در نگهداری از گیربکس اتومات، تغییر حالت گیربکس اتومات به دستی در هنگام ماندن در ترافیک‌ های سنگین است. زیرا هنگام استفاده از گیربکس های اتومات در ترافیک‌ های سنگین، استهلاک تجهیزات داخلی گیربکس اتومات به‌ دلیل کاهش فشار بر روی پدال گاز و همچنین تعویض سریع دنده های سبک، بسیار افزایش یافته و می‌ تواند سبب بالا رفتن دمای روغن گیربکس اتومات و ایجاد مشکل در عملکرد آن شود. بنابراین بهتر است در هنگام ماندن در ترافیک، گیربکس اتومات را به حالت دستی تغییر دهید.

شرکت امداد خودرو آزمون در مشهد

توجه به سیستم خنک‌ کننده موتور

عملکرد صحیح سیستم‌ خنک‌ کننده خودرو، تأثیر بسیار مستقیمی بر روی سلامت گیربکس اتوماتیک و موتور ماشین داشته و از داغ شدن بیش‌ از حد موتور نیز جلوگیری می‌ نماید. همچنین این سیستم خنک‌ کننده، روغن گیربکس اتومات را نیز در وضعیت مناسب و خنک قرار می دهد و بنابراین توجه به عملکرد صحیح سیستم خنک‌ کننده خودرو، در مراقبت و نگهداری از گیربکس های اتومات بسیار حائز اهمیت است.

انجام سرویس‌ های دوره‌ ای

همان‌ طور که گفته شد تعمیر گیربکس اتومات نسبت‌ به نوع دستی خود، بسیار بالاتر و سنگین‌ تر است و بنابراین با انجام سرویس‌ های دوره‌ ای این قطعات، می‌ توانید از بروز مشکلات جدی‌ تر و صرف هزینه‌ های هنگفت جلوگیری نمایید.

توجه به نحوه تعویض دنده

یکی دیگر از نکات مهم در نگهداری و مراقبت از گیربکس اتوماتیک، توجه به تعویض به‌ موقع دنده اتومات است. در هنگام تعویض دنده R به D و یا بالعکس، به‌ طور حتم خودرو را در حالت ایست کامل قرار داده و سپس دنده را تعویض نمایید. زیرا در غیر این صورت فشار بسیار زیادی به گیربکس اتومات خواهد وارد خواهد شد.

دیگر نکات شامل موارد زیر است:

  • قبل‌ از تغییر حالت به دنده دستی، حتماً ترمز بگیرید
  • در هنگام تغییر وضعیت از حالت دنده اتومات به دنده دستی، به‌ طور حتم خودرو را در حالت پارک و ایست قرار داده و سپس شروع به تغییر وضعیت نمایید.

از دیگر نکات مهم در نگهداری از گیربکس اتومات می‌ توان به موارد زیر اشاره نمود:

  • جلوگیری از شتاب‌ گیری های ناگهانی
  • عدم خلاص کردن دنده اتومات در هنگام ترافیک‌ های روان
  • گرم کردن خودرو در روز های سرد و زمستانی
  • عدم استفاده از دنده خلاص در جاده
  • عدم استفاده از دنده P در هنگام توقف کامل

در پایان

شرکت امداد خودرو آزمون، در زمینه امداد رسانی به انواع خودرو های داخلی و خارجی، مشغول به سال‌ ها فعالیت بوده و دارای تیم تعمیراتی و تکنیسین‌ های بسیار متخصص و کارآزموده است. این مجموعه انواع خدمات امدادی همچون پنچرگیری سیار، باتری به باتری، تعویض باتری، تعمیر گیربکس های اتومات و دستی، تعمیر خودرو در محل، حمل خودرو توسط یدک کش و کفی خودروبر مشهد و غیره را به رانندگان ارائه می دهد و شما عزیزان می‌ توانید جهت استفاده از خدمات این مجموعه، با شرکت آزمون در مشهد تماس حاصل نموده و با کارشناسان این مجموعه در ارتباط باشید.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *