نگهداری خودرو

یکی از مهم‌ترین دغدغه‌های رانندگان و مالکین خودرو، نحوه و دانستن نکات نگهداری خودرو است. این مسئله به‌خصوص برای کسانی که به‌ تازگی ماشین خریده و یا در رانندگی تازه‌وارد هستند از اهمیت بیشتری برخوردار بوده و باید نسبت به نگهداری خودرو حس مسئولیت بیشتری داشته باشند. چه در یک شهر کوچک زندگی کنید و چه در یک شهر بزرگ، خودرو یکی از ضروریات زندگی هر فردی بوده و رفت‌وآمد بدون آن تقریباً غیرممکن است.

در ادامه مقاله قصد داریم تا مهم‌ترین نکات در نگهداری و حفظ اصولی انواع خودرو آشنا شده و هر کدام از آن‌ها را به‌طور مجزا مورد بررسی قرار دهیم.

۱۵ نکته مهم در نگهداری از انواع خودرو 

نگهداری اصولی از خودرو به اندازه‌ای مهم است که هرگونه سهل‌انگاری در آن می‌تواند به قیمت جان مالک و سرنشینان خودرو تمام‌ شده و رانندگان می‌توانند با رعایت چند نکته نه‌ تنها از خودروی خود محافظت کرده، بلکه از بروز بسیاری از حوادث مرگ‌بار و جبران‌ناپذیر نیز جلوگیری کنند.

 • بررسی روغن ترمز

روغن ترمز موجود در خودرو دارای خاصیت جذب رطوبت بوده و حتی اگر سیستم ترمز کاملاً در محیط بسته‌ای قرار داده‌شده باشد نیز قابلیت جذب رطوبت از محیط را خواهد داشت. جذب رطوبت توسط روغن ترمز، سبب کاهش دمای جوش سیستم شده و ازاین‌رو امکان خوردگی و زنگ‌ زدگی در سیستم را افزایش می‌دهد. به‌طور معمول کارخانجات سازنده در چندین مقطع زمانی جهت از بین بردن آثار مخرب تبخیر روغن ترمز را در نظر می‌گیرند. اما اگر کارخانه این عمل را انجام نداده بود، رانندگان باید پس‌ از طی مسافت ۵۸ هزار کیلومتر و به‌طور میانگین هر ۳ سال یک‌بار این عمل را در نظر بگیرند.

 • مایع خنک‌ کننده

مایع خنک‌کننده در گذر زمان و با تغییرات دما و تعادل PH تغییر کرده و نیاز به تعویض خواهد داشت. بهترین فاصله زمانی برای تعویض مایع خنک‌کننده هر ۶۴ هزار تا ۹۶ هزار کیلومتر است. تعویض به‌ موقع مایع خنک‌کننده سبب می‌شود که PH به حالت تعادل خود رسیده و خنک‌کنندگی سیستم خودرو به حالت ایده‌آل بازگردد.

 • روغن گیربکس اتوماتیک

کارخانجات خودروسازی به‌منظور کاهش هزینه‌های نگهداری از خودرو، از روغن‌ هایی استفاده می‌کنند که نیاز به تعویض نخواهند داشت. این ادعا صحت نداشته و تمامی روغن‌های مصرفی در خودرو پس‌ از مدتی استفاده نیاز به تعویض خواهند داشت. روغن گیربکس پس‌ از طی ۹۶ هزار کیلومتر نیاز به تعویض داشته و رانندگان باید در نگهداری از خودرو و تعویض به‌ موقع روغن ها را در نظر بگیرند.

 • باتری خودرو

تمامی باتری‌ خودرو ها به دلیل فعالیت مداوم و همیشگی آن‌ها در هنگام عملکرد ماشین ممکن است پس‌ از مدتی استفاده دچار برخی مشکلات مانند تخلیه در هنگام فعالیت و یا دشارژ شوند. به‌طور معمول هر ۵ هزار کیلومتر میزان آب اسید باتری باید بررسی شود. همچنین سلامت خود باتری نیز باید توسط کارشناس مربوطه هر ۲ یا ۳ سال مورد بررسی قرار گرفته و از سلامت آن مطمئن شد.

امداد باتری در مشهد توسط تیم امداد خودرو آزمون در هر نقطه از مشهد آماده خدمت رسانی به مشتریان گرامی است.

 • فیلتر هوای کابین

مسئولیت پاکسازی هوای خارج خودرو به داخل کابین بر عهده‌ی فیلتر هوا بوده و مسافرین و سرنشینان را تحت تاثیر قرار خواهد داد. برخی از فیلتر های خودروهای داخلی تمامی گرده ها و گرد و خاک را فیلتر کرده اما برخی از خودروها از کربن فعال درست شده که علاوه‌بر جذب گرد و خاک، تمامی بوهای بد و آلاینده‌های هوا را نیز جذب می‌کنند. تعویض این فیلترها در زمان‌های مشخص هزینه‌ای نداشته و می‌تواند تاثیر بسیار زیادی در هوایی که سرنشینان خودرو تنفس می‌کنند داشته باشد.

 • لاستیک‌ ها

همان‌طور که می‌دانید یکی از مهم‌ترین بخش‌های خودرو، لاستیک‌های خودرو هستند. اگر رانندگان نسبت‌ به سلامت لاستیک‌ها و چرخ‌ها بی‌اهمیت بوده و به‌ موقع ایرادات آن را برطرف نکنند، با گذشت زمان خودرو دارای مشکلات بسیاری خواهد شد. لاستیک‌های خودرو باید همواره دارای باد مناسب، دارای بالانس و اندازه‌ی استاندارد و همچنین عاج مناسب باشند.

درصورتی‌که هر کدام از این موارد دچار مشکل شده باشند، مصرف سوخت خودرو افزایش‌ یافته و تعادل خودرو در سرعت‌های بالا بر هم خورده و دچار لرزش شده و رانندگان در هنگام عبور از دست‌ اندازها خشکی ماشین را احساس می‌کنند. آسیب به پلاستیک‌ها می‌تواند به سایر قطعات خودرو نیز صدمه رسانده و به سیستم تعلیق آسیب وارد کند.

 • بررسی ترمزها

ترمزها نیز بخش اصلی ضریب اطمینان و عملکرد خاطر راننده بوده و رانندگان باید لنت‌ های ترمز ها را هر ۸ هزار الی ۱۰ هزار کیلومتر به متخصصین نشان داده و از سلامت آن‌ها مطلع شوند. سلامت ترمز خودروها بسیار بستگی به نحوه رانندگی، میزان حرکت در سرازیری و غیره دارد. همچنین توجه به اتصالات شلنگ‌ها، لوله‌ها و سیستم ترمز در هر ۱۲ هزار کیلومتر نیز ضروری بوده و همان‌طور که گفته شد روغن ترمز نیز باید هر ۲ تا ۳ سال یک‌بار مورد توجه واقع شود.

 • شاخص‌ های نور

در تمامی خودروها تعدادی چراغ نشانگر وضعیت درونی خودرو بوده که رانندگان باید همیشه به هشدارهای این چراغ‌ها توجه بسیار زیادی کنند. رنگ نور هر یک از این چراغ‌ها نشانگر مشکلات گوناگونی در خودرو بوده که باید در اولین فرصت به آن‌ها رسیدگی شود. به‌عنوان مثال رنگ قرمز نشان‌دهنده مشکلات جدی بوده که باید فورا بررسی شوند. رنگ زرد یا نارنجی نیز نشان‌دهنده خطرات جدی بوده و رنگ سبز به‌ معنای فعال بودن یک تابع می‌باشد.

 • سطح روغن در موتور

در مبحث نگهداری اصولی از خودرو، کنترل روغن موتور آن از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است. سطح روغن‌ موتور زمانی‌ که خودرو گرم است باید اندازه‌گیری شود. به این صورت که میله روغن سنج را از جایگاه خود خارج کرده، تمیز کنید و درون محفظه روغن قرار داده و سپس مجدداً آن را خارج نمایید و بعد از افقی نگه‌داشتن میله، اگر روغن در بین Add و full باشد، سطح روغن دارای حد استاندارد است.

 • مایع شستشوی خودرو

این‌ مورد در بحث نگهداری خودرو از اهمیت بالایی برخوردار نبوده ولی بازدید هفتگی آن و پر کردن مخزن و اطمینان حاصل کردن از سالم بودن شلنگ‌ها می‌تواند به‌ شفافیت همیشگی شیشه‌ها و دید مناسب راننده کمک کرده و شیشه‌ شوی بهتر عمل کرده و از ایجاد رسوب و قطع جریان جلوگیری نماید.

 • شستشوی بدنه خودرو

این نکته در نگهداری از خودرو بسیار مهم است. زیرا گردوخاک و چربی ها نباید به مدت طولانی بر روی بدنه خودرو باقی بمانند. جهت صرفه‌جویی در مصرف آب، شست‌وشوی خودرو را هر ۲ هفته یک‌بار انجام داده و داخل خودرو را نیز توسط مواد شوینده و دستمال مناسب و نرم تمیز نمایید. زیرا قسمت‌های داخلی چون دنده و فرمان محل تجمع باکتری بوده و بهتر است که مرتباً تمیز و ضدعفونی شوند.

 • تعویض تسمه تایم

تسمه تایم خودرو با برخورد پیستون و سوپاپ‌ها دچار پارگی می‌شوند. اگر رانندگان می‌خواهند از این پارگی و خطرات حاصل از آن جلوگیری نمایند، باید در زمان‌های معین شده اقدام به تعویض آن کنند. به‌عنوان مثال زمان تعویض تسمه تایم پراید هر ۱۰۰ هزار کیلومتر بوده و برای خودروهای مگان هر ۶۰ هزار کیلومتر می‌باشد.

 • شستشوی رادیاتور

سرد کننده‌ای که در داخل رادیاتور قرار دارد برای همیشه ثابت باقی نمانده و در طول استفاده از خودرو خراب‌ شده و سبب خوردگی رادیاتور می‌شود و به‌دنبال خود تعمیر رادیاتور را خواهد داشت. شستشوی سالیانه رادیاتورها کاری ارزان‌قیمت بوده و از تعمیرات جدی خودرو جلوگیری خواهد کرد.

 • تعویض برف‌ پاک‌کن

بارش برف شدید ممکن است به برف‌ پاک‌کن های خودرو آسیب وارد کرده و عملکرد آن‌ها را دچار مشکل کند. رانندگان می‌بایست در ابتدای هر تابستان برف‌ پاک‌کن های خودروی خود را تعویض کرده تا خیال آن‌ها آسوده شود.

 • توجه به اگزوز

رنگ دودی که از اگزوز خودرو خارج می‌شود نشان‌دهنده پیام‌های مهمی از چگونگی عملکرد خودرو می‌باشد. خروج دود آبی‌رنگ نشان‌دهنده روغن‌ سوزی، دود خاکستری نشان‌دهنده ورود آب و یا روغن به داخل محفظه سوخت، دود سفید همراه با بخار آب نشان‌دهنده خرابی واشر سرسیلندر و دود سیاه‌رنگ نشان‌دهنده ترکیب نادرست هوا و سوخت و ایراد در سنسور اکسیژن است. توجه به رنگ دود اگزوز بسیار مهم بوده و باید به‌طور مرتب توسط رانندگان بررسی شده و از سلامت عملکرد موتور مطمئن شوند.

با توجه به توضیحات ارائه‌شده، به‌طور مرتب خودرو خود را از لحاظ فنی و ظاهری چک کرده و سرویس‌های دوره‌ای آن‌ها را سر وقت خود انجام داده تا از بروز مشکلات جدی‌تر و بروز حوادث ناگوار در حین رانندگی جلوگیری نمایید.

رانندگان می‌توانند در صورت بروز هر مشکلی در خودروی خود، با امداد خودرو آزمون تماس گرفته و ایراد به‌ وجود آمده را برطرف نمایند. رانندگان در هر نقطه ‌ای از شهر مشهد که قرار داشته باشند، تکنسین‌ها و تعمیرکاران آزمون در اسرع وقت به محل فرستاده‌ شده و تمامی خدمات تعمیراتی را به مشتریان ارائه می‌دهند. جهت درخواست تعمیرکار سیار از امداد خودرو آزمون، با کارشناسان این شرکت تماس گرفته و درخواست خود را ثبت نمایید.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *