وسیله نقلیه مناسب یدک کشی

در شرایط خرابی و از کار افتادن و یا تصادف خودرویتان که ادامه مسیر ممکن نباشد، یا باید درخواست مکانیک سیار و یا یدک کش از شرکت های امدادی داشته باشید. حقیقت این است که هر خودرویی توانایی و صلاحیت حمل خودروهای آسیب دیده را ندارد و باید از یک وسیله نقلیه مناسب یدک کشی برای جابجایی خودرو استفاده کرد.

 یدک‌ کش‌ خودروهایی هستند که ماشین ‌های درراه‌ مانده و ماشین ‌های نو را تا مقصد موردنظر حمل می ‌کنند و وسیله نقلیه مناسب یدک کشی  هستند. یدک‌ کش­ ها نوعی خودروی وانت ‌بار هستند که وزن آن‌ها بیش ‌از ۲ تن بوده و شباهت بسیار زیادی با جرثقیل دارند. این ماشین‌ها دارای یک اهرم بسیار قوی بوده و یک هیدرولیک دارند که زیر ماشین خراب‌ شده قرار گرفته و با بالا بردن چرخ‌های جلویی، خودرو را حمل می ‌کنند.

ماشین های یدک ‌کش دارای انواع متفاوتی هستند که در ادامه به بررسی هر یک از آن‌ها خواهیم پرداخت.

انواع ماشین‌ های یدک‌ کش

از انواع خودروهای یدک ‌کش می ‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • خودروبر مدل زنجیره‌ای
 • خودروبر مدل کامیون
 • خودروبر بلند کننده چرخ
 • خودروبر مدل زنجیری

در این نوع خودرو یدک ‌کش یک کابل سیم مانند وجود داشته که به اهرم جلویی خودروی آسیب دیده نصب شده و خودرو را تا محل موردنظر حمل می‌نماید. امروزه از این نوع ماشین یدک ‌کش جهت حمل ‌ونقل خودروهای فرسوده و اوراقی استفاده می‌شود. زیرا یکی از معایب بزرگ این خودروها در هنگام حمل ‌ونقل، آسیب ‌رساندن به سپر ماشین می‌باشد.

 • خودروبر کامیونی

خودروبر مدل کامیونی یکی از پراستفاده ترین یدک کش ها می‌باشد. این کامیون‌ ها در جاده‌ها و محل تردد خودروها وجود داشته و شیوه حمل ‌ونقل آن به این صورت است که ابتدا سطح جدا کننده بلند و طولانی این کامیون‌ ها بر روی زمین قرار گرفته و سپس ماشین تصادفی یا نو بر روی آن منتقل شده و تخت بازوهای هیدرولیکی ماشین، صفحه را بلند کرده و بر روی پشت کامیون منتقل و تا  مقصد مورد نظر حمل می‌نماید.

 • خودروبر بلند کننده چرخ

این نوع از خودروهای یدک ‌کش توسط اهرمی که دارند، آن‌ها را زیر چرخ‌های خودروی آسیب ‌دیده قرار داده و ماشین را به‌ دنبال خود می‌ کشند. خودروهای بلند کننده چرخ جزء کاربردی ترین خودروهای یدک ‌کش بوده و هیچگونه آسیبی به خودروی موردنظر نرسانده و از لحاظ هزینه بسیار مقرون‌ به‌ صرفه می‌باشند.

قطعات تشکیل‌ دهنده خودرو یدک ‌کش

تجهیزات یدک‌ کش از قسمت‌ها و اجزای مختلفی تشکیل شده‌ اند که از جمله مهم ترین آن‌ها عبارتنداز:

 • کابل یدک ‌کش خودرو

یکی از اجزای مهم خودروهای یدک ‌کش، کابل یدک ‌کش خودرو است. این کابل باید از مقاومت بسیار بالایی برخوردار باشد تا بتواند وزن زیاد ماشین‌ها را بدون آسیب ‌رساندن به آن‌ها حمل نماید. همچنین این کابل باید در مقابل ساییدگی، سرما و پوسیدگی از خود مقاومت نشان داده و عملکرد بالایی به‌ خصوص در فصل زمستان داشته باشد. از دیگر مشخصات کابل یدک ‌کش خودرو می‌ توان به انعطاف‌ پذیری آن و ایمن بودن آن اشاره کرد که مشخصات ذکرشده تنها در صورتی می‌باشد که کابل از متریال مرغوب و باکیفیت ساخته‌ شده باشد.

 • زنجیر تحت بار

زنجیر های تحت بار یا زنجیرهای گالوانیزه که دارای گرید ۸۰ می‌باشند از کیفیت بسیار بالایی برخوردار بوده و محصول کشور ژاپن هستند. مقاومت بالای این زنجیره‌ها به دلیل قابلیت و توانایی آن‌ها در حمل بارهای سنگین بسیار حائز اهمیت است.

از دیگر قطعات تشکیل‌ دهنده خودروهای یدک‌کش می‌توان قطعات جک هیدرولیکی، داشتن انواع چکش، جعبه ‌ابزار، کپسول آتش‌ نشانی، چراغ هشدار دهنده، تجهیزات یدکی، شبرنگ و انواع بالابر را نام برد.

مشخصات بهترین خودرو مناسب یدک‌ کشی

یک خودرو یدک ‌کش عالی و باکیفیت بالا دارای جرثقیلی است که نیروی کششی و قدرت آن بسیار بالا بوده و بتواند انواع خودروهای آسیب ‌دیده را با خود حمل نماید. همچنین موتور خودروهای یدک ‌کش باید توان بالایی داشته و از فاکتورهای مهم دیگر می ‌توان به جنس بدنه خودرو و شاسی نیز اشاره نمود.

 در کشور ایران به‌ طور معمول از خودروهای نیسان و وانت جهت خودروهای یدک‌ کش استفاده می ‌شود و این خودروها دارای تجهیزاتی هستند که در قسمت بار ماشین نصب‌ شده و از جمله این تجهیزات می‌توان به زنجیر اتصال اشاره کرد که در زیر خودرو متصل شده و با بلند کردن قسمت جلویی ماشین آن را به ‌دنبال خود می ‌کشد.

 نکات مهم در هنگام یدک کشی خودرو

در هنگام یدک خودرو، لازم است که برخی نکات را رعایت کرده تا علاوه‌ بر آسیب نرساندن به ماشین، مشکل و ایرادی نیز برای خودروی یدک ‌کش اتفاق نیفتد.

ازجمله این نکات اساسی می‌توان به موارد زیر اشاره نمود:

 • تنظیم فشار باد لاستیک‌ها

تنظیم بودن باد لاستیک‌های خودرو یدک‌ کش در هندلینگ و توانایی خودرو در حمل تاثیر چشمگیری داشته و از اهمیت ویژه‌ ای برخوردار است. تنظیم بودن فشار باد لاستیک‌های خودرو یدک‌ کش به‌ خصوص در زمان سوار شدن خودروی معیوب بر روی آن بسیار حائز اهمیت بوده و باید باد تمام لاستیک‌ها استاندارد و یکسان باشند.

 • وسعت دید مناسب راننده یدک‌ کش

از دیگر نکات بسیار مهم در هنگام رانندگی با خودرو یدک‌کش، داشتن وسعت دید مناسب به مسیر و اطراف راننده است. هر گونه اشتباه راننده یدک‌ کش در جاده ممکن است خطرات جبران‌ ناپذیری را برای خود و یا سایر خودروهای درون جاده ‌ای به وجود آورد. به‌ همین دلیل راننده باید دارای دید بسیار مناسبی در هنگام رانندگی در جاده‌های صاف، سبقت گرفتن از ماشین‌های دیگر و همچنین در دور زدن در پیچ جاده‌ها داشته باشد.

 • کنترل حرکت در پیچ جاده‌ها

کنترل کردن خودروی یدک‌کش و همچنین کنترل ماشین آسیب‌ دیده در هنگام عبور از پیچ‌ های خطرناک بسیار مهم می‌باشد. به ‌عنوان مثال اگر خودروی یدک‌کش در یک پیچ تند در سربالایی قرار داشته و خودرو را به ‌دنبال خود می‌کشد، باید طوری به‌ پیچ جاده مسلط باشد که علاوه‌ بر عبور سالم خود از پیچ، خودروی آسیب ‌دیده را بدون هیچگونه خطری از آن بگذراند.

 • ذخیره تایر زاپاس

همان ‌طور که آگاه هستید، تمامی خودروها دارای یک زاپاس و یا تایر کمکی در صندوق عقب خود می‌باشند. خودروهای یدک‌ کش که وسیله نقلیه مناسب یدک کشی هستند نیز از این شرایط مستثنی نبوده و داشتن تایر یدک یکی از اساسی‌ترین نکاتی است که نمایندگی‌های مربوط به یدک‌کش‌ها به‌ هیچ‌ عنوان این‌ مورد را فراموش نخواهند کرد.

 • سیستم ترمز استاندارد

به‌ عنوان مثال تصور کنید که خودروی یدک ‌کش دارای سیستم ترمزی قوی و استاندارد نمی‌باشد. این خودرو در هنگام عبور از جاده‌های خطرناک، سراشیبی و پیچ‌های تند دچار آسیب شده و سبب ایجاد خسارت‌های جبران‌ناپذیری می‌شود. به‌ همین دلیل خودروهای یدک‌کش باید دارای سیستم ترمزی عالی و سالمی باشند تا راننده بتواند در مواقع اضطراری سرعت‌ عمل داشته و فاصله استاندارد را رعایت نماید.

از دیگر موارد مهم در رعایت نکات ایمنی یدک خودروهای آسیب دیده، تسلط راننده خودرو یدک‌ کش و مهارت آن در رانندگی است. راننده این خودروها باید تسلط کافی بر جاده و نحوه کار با خودروی یدک‌کش را داشته و بتوانند بهترین عملکرد و واکنش را در حمل خودرو از خود نشان دهند.

قوانین خودروهای یدک ‌کش

هر زمانی که نیاز به حمل و جایجایی خودرویتان با انواع یدک کش را داشتید نیاز است که این چند نکته را در مورد آن بدانید.

 • خودروی یدک‌ کش نمی ‌تواند بیش ‌از یک ماشین را با خود حمل کند
 • وسیله‌ای که قرار است حمل شود چه آسیب‌دیده و چه نو باید دارای راننده مستقل بوده و حتما راننده دارای گواهینامه باشد
 • یدک خودرو در زمانی امکان‌پذیر است که نور کافی وجود داشته باشد
 • خودروی یدک‌کش باید از لحاظ فنی و بدنه سالم بوده و توان و قدرت حمل خودروهای سنگین را داشته باشد

با توجه به توضیحات گفته‌ شده، از ویژگی‌های بهترین وسیله نقلیه جهت یدک‌ خودروها می‌توان به توان و قدرت خودرو یدک ‌کش، سالم بودن بدنه و فنی خودرو، داشتن تجهیزات به‌روز، سالم و کافی جهت حمل خودرو و همچنین تسلط راننده خودرو یدک ‌کش اشاره کرد.

شرکت امداد خودرو آزمون واقع در استان خراسان، تمامی خدمات امدادی ازجمله پنچرگیری سیار، خودروبر و یدک کش مشهد، مکانیکی سیار، تعویض باتری، خدمات برق خودرو و غیره را به مشتریان خود ارائه داده و دارای تعمیرکارانی بسیار ماهر و مجرب است. رانندگان می‌توانند در هنگام استفاده از هر گونه خدمات امداد آزمون، با این شرکت تماس گرفته و درخواست خود را ثبت نمایند. پس‌ از ثبت درخواست، تعمیرکار به محل خودرو اعزام‌ شده و مشکل را در کوتاه‌ترین زمان برطرف خواهد کرد.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *