ویژگی روغن موتور خودرو

آشنایی با ویژگی روغن موتور خوب از آنجایی بسیار ضروری است که روغن موتور خودرو یکی از مهم‌ ترین عوامل و اجزای موجود در خودرو ها جهت عملکرد و افزایش طول عمر موتور است. به زبان ساده‌ تر می‌ توان گفت که روغن موتور ها روان‌ کننده هایی هستند که مانع از بریدگی و صدمه دیدن تمامی قطعات فلزی خودرو شده و بدون وجود روغن موتور در خودرو، موتور ماشین پس‌ از استارت در عرض چند ثانیه از بین خواهد رفت. به‌ طور کلی روغن موتور خودرو از ۲ جزء اساسی روغن‌ های پایه و مواد مواد افزودنی تشکیل شده‌ است. روغن‌ های پایه بیشترین بخش روغن موتور خودرو را تشکیل داده و قطعات متحرک داخلی را روغن‌ کاری می‌ کنند. همچنین این روغن‌ ها گرما را به خود جذب کرده و حلقه‌ های پیستون را آب‌ بندی می‌ کنند. روغن های پایه روغن موتور خودرو از نفت، مواد شیمیایی سنتز شده و یا ترکیبی از مواد مصنوعی و نفت تشکیل شده ‌اند. روغن موتور ها در انواع مختلف و در برند های متفاوت عرضه شده و دارای ویژگی‌ های منحصر به‌ فردی می‌ باشند.

در ادامه این مقاله قصد داریم تا با ویژگی‌ روغن موتور خوب و بهترین روغن موتور های موجود در داخل کشور آشنا شده و مزایای آن‌ ها را مورد بررسی قرار دهیم. پس در ادامه مطالب با ما همراه باشید.

ویژگی های روغن موتور خوب

روغن موتور هایی که در ساخت آن‌ ها از مواد اولیه با کیفیت و مرغوب استفاده‌ شده و در شرکت‌ ها و برند های معروف و شناخته‌ شده تولید می‌ شوند دارای ویژگی‌ های خاصی هستند که از جمله ویژگی‌ روغن موتور خوب می‌ توان به موارد زیر اشاره نمود:

  • ویسکوزیته یا گرانروی

ویسکوزیته یا گرانروی یکی از مهم‌ ترین ویژگی‌ روغن موتور خوب است. استاندارد ویسکوزیته روغن موتور همیشه بر روی بسته‌ بندی آن مشخص شده و به معنای اندازه‌ گیری مقاومت سیال در برابر جریان می‌ باشد. در واقع ویسکوزیته روغن موتور خودرو، نشان‌ دهنده غلظت روغن و یا به بیان ساده‌ تر شاخص جهت عدم تمایل روغن برای جاری شدن است. از سال ۱۹۱۱ میلادی، ویسکوزیته روغن، پایه و اساس اولین سیستم طبقه‌ بندی در روغن‌ های موتور خودرو بوده و در سیستم‌ های طبقه‌ بندی انجمن مهندسین خودرو قرار گرفته است. بیشتر روغن موتور هایی که امروزه استفاده می‌ شوند، روغن موتور های چند درجه هستند.

از آن‌ جایی‌که مولکول‌ های سیال تا حدی به یکدیگر جذب می‌ شوند، جهت جدا نمودن آن‌ ها و ایجاد جریان به یک انرژی نیاز می‌ باشد. به‌ طور کلی مولکول‌ های بزرگ‌ تر جاذبه بیشتری را در بین خود داشته و به‌ همین دلیل ویسکوزیته بالاتری را خواهند داشت. به‌ همین علت نیز، انرژی مورد نیاز جهت غلبه بر این جاذبه مولکول به مولکول و همچنین تولید جریان سیال را می‌ توان به نوعی اصطکاک در نظر گرفت. بنابراین ویسکوزیته شکل و حالتی از اصطکاک مولکولی بوده و از میان تمامی ویژگی‌ های فیزیکی و شیمیایی روغن موتور های خودرو، ویسکوزیته در هنگام استفاده، جزء مهم‌ ترین خصوصیات آن در نظر گرفته می‌ شود.

  • ویسکوزیته و جلوگیری از سایش

وجود اصطکاک مولکولی در روغن موتور ها، از خروج روغن در زمانی‌ که ۲ سطح موتور در حرکت نسبی و تحت فشار به یکدیگر نزدیک می‌ شوند جلوگیری می کند.به این فرآیند روانکاری هیدرو دینامیکی گفته‌ شده و هرچه ویسکوزیته روغن موتور بیشتر باشد، جذب مولکول‌ های روغن نیز بیشتر و محافظت در برابر سایش نیز افزایش می‌ یابد. ویسکوزیته دینامیک در واقع نشان‌ دهنده‌ مقاومت روغن موتور در برابر جریان در دما های پایین است. روغن موتور استاندارد و با کیفیت، باید بتواند سبب روشن شدن خودرو در دمای بسیار پایین و همچنین حفظ تعادل خودرو در دما های بسیار بالا شود. همچنین شاخص ویسکوزیته دینامیکی در روغن‌ های موتور خودرو، بر روی سرعت استارت هنگام سرد بودن موتور تأثیر گذار است. هر چه شاخص ویسکوزیته سرد کمتر باشد، هنگام راه‌ اندازی خودرو در دمای پایین، موتور راحت‌ تر روشن می‌ شود.

  • اصطکاک جنبشی

ویسکوزیته سینماتیکی بر خلاف ویسکوزیته دینامیکی، ضخامت روغن موتور خودرو را در دمای معین توصیف می‌ کند. کلاس‌ های ویسکوزیته تابستانی غلظت در دمای آزمایشی را حدود ۱۰۰ درجه سانتی‌ گراد طبقه‌ بندی کرده و سایر کلاس‌ های ویسکوزیته معمولی بین ۲۰، ۳۰، ۴۰، ۵۰ و ۶۰ درجه سانتی‌ گراد طبقه‌ بندی می‌ شوند.

  • قابلیت ترکیب روغن موتور

بر اساس یک قانون کلی، روغن‌ های موتور را می‌ توان بدون توجه به این‌ که از روغن‌ های مصنوعی و یا روغن‌ های معدنی تشکیل شده ‌اند، با یکدیگر ترکیب کرد. روغن های موتور با برند ها و ترکیبات مختلفی در شرکت‌ ها تولید شده و ترکیب آن‌ ها با یکدیگر نیز توسط شرکت‌ های موتور سازی انجام می‌ شود. به این نکته نیز توجه داشته باشید که ترکیب کردن روغن موتور های مصنوعی و یا نیمه مصنوعی با روغن موتور هایی که مبتنی بر روغن معدنی هستند به‌ هیچ‌ عنوان توصیه نمی ‌شود. زیرا این عمل، استاندارد کیفی موجود در روغن موتور را کاهش داده و در عملکرد آن اختلال ایجاد می‌ کند.

  • ایمنی

یکی دیگر از مهم‌ ترین ویژگی‌ روغن موتور خوب، روان‌ کاری صحیح تمامی اجزای موتور در طول مدت استفاده است. یک روغن موتور خوب از تمامی عملکرد های موتور محافظت کرده و در نتیجه سبب ایمنی در خودرو در هنگام رانندگی در جاده‌ ها می‌ شود.

  • پایداری اکسیداسیون

اکسیداسیون به‌ معنای ایجاد واکنش شیمیایی بین روغن موتور خودرو و اکسیژن بوده و یکی از مهم‌ ترین ویژگی روغن موتور خودرو از لحاظ کیفیت، پایداری در اکسیداسیون می‌ باشد. روغن موتور های خوب و با کیفیت، هیچ گونه واکنشی با اکسیژن نشان نداده و با آن ترکیب نمی ‌شوند. زیرا اگر اکسیداسیون به مقدار قابل‌ توجهی افزایش یابد، روغن موتور خودرو عملکرد صحیح خود را از دست داده و طول عمر آن نیز کاهش یافته و خسارات بسیار بالایی را ایجاد می‌ کند.

نکات مهم قبل‌ از خرید روغن موتور خودرو

امروزه روغن موتور ها در انواع مختلف اصلی و تقلبی در بازار عرضه می‌ شوند که اطلاع از برخی نکات مهم قبل‌ از خرید روغن‌ ها، می‌ تواند از انتخاب روغن موتور های تقلبی جلوگیری کنند.

  • اولین نکته در هنگام خرید روغن موتور خودرو، توجه به نحوه بسته‌ بندی و بر چسب های موجود در ظرف روغن موتور است. روغن موتور هایی که دارای برند های معتبر هستند، هیچ‌ گونه صدمه و آسیبی بر روی بسته‌ بندی و ظرف روغن خود نداشته و حالتی بسیار استاندارد و یکپارچه دارند. همچنین شرکت‌ های معتبری که روغن موتور های خود را تولید می‌ کنند، از بر چسب‌ های بزرگ به‌ همراه لوگوی برند خود در بسته‌ بندی روغن‌ ها استفاده کرده و از طراحی‌ های خاص و منحصر به فرد شرکت خود استفاده می‌ کنند. در صورت عدم وجود هر یک از بین ویژگی‌ ها بر روی بسته‌ بندی روغن موتور، آن روغن تقلبی می‌ باشد.
  • یکی دیگر از نکات قابل‌ توجه در ویژگی روغن موتور خوب، توجه به شفافیت روغن موتور است. روغن موتور های با کیفیت و اصل، دارای رنگ و حالتی شفاف هستند و روغن موتور های تقلبی، به‌ هیچ‌ عنوان شفاف نبوده و مانند روغن‌ های کار کرده کثیف به‌ نظر می‌ رسند.
  • همچنین تمامی روغن موتور های اصل و با کیفیت، بدون بو بوده و در هنگام باز کردن درب ظرف آن، هیچ بویی به مشام شما نمی ‌رسد. اما بر خلاف آن‌ ها، روغن موتور های بی‌ کیفیت و تقلبی، دارای بوی ناخوشایندی هستند و این یکی از علایم روغن موتور تقلبی است.

اینجا بخوانید: علت کم شدن روغن موتور در خودرو

در پایان

امداد خودرو آزمون در مشهد دارای تکنسین‌ ها و تعمیرکاران بسیار حاذق، ماهر و با تجربه بوده و از بهترین روش‌ های تعمیراتی و نوین‌ ترین تجهیزات و ابزارآلات در ارائه خدمات خود استفاده می‌ کند. از جمله خدمات این مجموعه در استان خراسان می‌ توان به پنچر گیری سیار ، جا به‌ جایی خودرو توسط خودروبر و یدک کش مشهد و کفی بر خودرو، تعویض باتری، تعویض روغن موتور خودرو، بررسی مشکلات برقی خودرو و غیره اشاره نمود. عزیزانی که قصد استفاده از خدمات شرکت امداد خودرو آزمون را دارند، می‌ توانند توسط شماره‌ های موجود در سایت با این مجموعه تماس گرفته و با کارشناسان ما در تماس باشند.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *