کاهش قدرت موتور خودرو

یکی از مشکلاتی که بسیاری از رانندگان پس‌ از مدت‌ ها استفاده از خودروی خود با آن مواجه می ‌شوند، کاهش قدرت موتور خودرو است. زمانی‌ که قدرت موتور خودرو دچار افت می ‌شود، شتاب و توان خودرو نیز کاهش یافته و یکی از عوامل تأثیر گذار در کاهش قدرت موتور، افزایش سن خودرو و استفاده بیش‌ از حد از موتور خودرو است. شاید برای شما نیز در حین رانندگی اتفاق افتاده باشد زمانی‌ که پای خود را بر روی پدال گاز فشار می ‌دهید، خودرو شتاب نگرفته و بر سرعت آن افزوده نمی ‌شود.

عوامل و فاکتور های بسیار زیادی در کاهش شتاب و قدرت موتور خودرو تأثیر گذار است که در ادامه مطالب به بررسی هر یک از آن ها خواهیم پرداخت. پس در ادامه مطالب با ما همراه باشید.

دلایل اصلی کاهش قدرت موتور خودرو

از جمله دلایل اصلی کاهش شتاب و قدرت موتور خودرو می ‌توان به موارد زیر اشاره نمود:

 • ایراد در سنسور

یکی از دلایل افزایش قدرت موتور و شتاب‌ گیری خودرو، تنظیم درست و استاندارد نسبت سوخت به هوا است. زمانی‌ که سنسور های هوا دچار کثیفی و هر گونه ایراد شده باشند، نسبت استاندارد سوخت به هوا دچار اختلال شده و در نتیجه قدرت موتور کاهش می ‌یابد.

 • ایراد در شمع ‌ها

یکی دیگر از دلایل کاهش قدرت خودرو، ایراد و خرابی در شمع ها است. شمع‌ ها دارای طول عمر بسیار کوتاهی بوده و به دلیل قرار گیری مداوم در معرض حرارت، باید به‌ طور مرتب بررسی شده و در زمان تعیین‌ شده عوض شوند. ایراد در شمع ها، سبب جرقه زنی خفیف و احتراق های بسیار کوچک شده و به‌ همین دلیل توان موتور کاهش می ‌یابد.

 • ایراد در پمپ بنزین

همان طور که ممکن است بدانید قطعه پمپ بنزین، یکی از مهم ترین قطعات برای سوخت رسانی در خودرو محسوب می‌ شود. تمامی قطعات خودرو به‌ علت نگهداری نا مناسب و یا استفاده طولانی مدت دچار ایرادات و مشکلاتی می شوند، که قطعه پمپ بنزین نیز از این شرایط مستثنی نبوده و پس‌ از مدتی ممکن است دچار ایرادات و عیوبی شود و در سوخت رسانی به خودرو دچار مشکل شود. در چنین شرایطی عدم سوخت رسانی کافی به خودرو در سر بالایی ها و شتاب‌ های با دور تند احساس می شود که از دیگر عوامل افت توان موتور خودرو است.

 • سیم گاز

در زمانی که سیم گاز بیش از اندازه شل شود و ریگلاژ آن از حالت استاندارد خارج شود، با فشار دادن پدال گاز به علت خلاصی ایجاد شده، دریچه گاز به اندازه کافی باز نمی شود و هوا رسانی به موتور دچار اختلال شده، در نتیجه توان موتور کاهش می یابد.

 • مبدل کاتالیست

برای‌ اینکه خودرو بتواند به‌ درستی حرکت کرده و شتاب مناسبی داشته باشد، باید دارای تنفس استاندارد نیز باشد. قطعه مبدل کاتالیست در خودرو، در قسمت اگزوز خودرو وجود داشته و گاز های خروجی از این مسیر از خودرو خارج می ‌شوند. اگر به هر دلیلی مبدل کاتالیست توسط گرد و غبار و یا جمع شدگی ذرات مسدود شده باشد، این گاز ها از خودرو خارج نشده، راه تنفس خودرو را گرفته و به‌ همین ترتیب قدرت و توان موتور خودرو نیز کاهش می ‌یابد.

 • پیستون

یکی از نکات بسیار مهم در نگهداری درست از خودرو، استفاده از روغن موتور های استاندارد و مناسب با خودرو و تعویض آن در زمان‌ های مشخص شده‌ است. این امر سبب می ‌شود که از هر گونه فرسودگی و خرابی در رینگ پیستون‌ ها جلوگیری نمایید. زیرا با خراب شدن رینگ پیستون‌ ها، موتور دچار کمپرس روغن شده، روغن از فضای زیر پیستون به فضای بالای پیستون نشت می کند، در عمل احتراق مشکل ایجاد شده، خودرو دچار روغن سوزی و کم شدن روغن و پایین آمدن کیفیت روغن شده و در ادامه سبب کاهش توان موتور خواهد شد.

 • ایراد در انژکتور

قطعه ‌ای در خودرو که وظیفه اصلی آن تزریق سوخت و همچنین کنترل میزان استاندارد سوخت می ‌باشد انژکتور نامیده می‌ شود. این قطعه نیز پس‌ از مدتی دچار گرفتگی شده و سبب کاهش قدرت موتور خواهد شد.

 • سوپاپ‌ ها

زمانی‌ که سوپاپ ها دچار هر گونه ایراد و خرابی می‌ شوند، در هوا رسانی به موتور مشکل و اختلال به‌ وجود آمده و به‌ همین دلیل نیز زمانی که سوپاپ ها رسوب گرفته یا پوسیده شوند، در عمل مکش هوا و خروج محصولات احتراق (دود) اختلال ایجاد شده و موتور تنفس و تخلیه خوبی نخواهد داشت.

 • زمان بندی

وقتی که زمان بندی عملکرد موتور دچار اختلال شده و عملکرد احتراق زود تر یا دیر تر انجام شود، و یا جرقه با تاخیر زده شود باعث کاهش قدرت موتور خودرو می شود.

علایم کاهش قدرت موتور خودرو

از جمله علایم کاهش قدرت خودرو می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • خروج دود بیش‌ از حد از اگزوز خودرو

زمانی‌ که دود بیش‌ از حد از اگزوز خودرو خارج شده و یا سوخت به‌ درستی نسوزد، نشان‌ دهنده‌ ی این است که شمع‌ ها دچار ایراد شده و یا سوخت بیش‌ از حد به موتور خودرو تزریق می‌ شود که همه این عوامل سبب احتراق ناقص و در نتیجه مصرف بالای سوخت و دود کردن و کاهش قدرت موتور خواهد شد. بنابراین در زمان‌ هایی که دود به‌ شدت از اگزوز خودرو خارج شده و یا دود به شکل سیاه‌ رنگ بوده و بوی خاصی داشته باشد، بهتر است که به‌ سرعت خودروی خود را به یک تعمیرگاه معتبر برسانید و ایراد و مشکل به‌ وجود آمده را برطرف نمایید.

 • عدم شتاب خودرو

گاهی اوقات متوجه می ‌شوید که در حین رانندگی هر چقدر پای خود را بر روی پدال گاز فشار می ‌دهید، ماشین گاز خورده ولی به اندازه شتاب نگرفته و در حد انتظار بر سرعت آن افزوده نمی ‌شود. در چنین شرایطی باید متوجه شوید که سوخت رسانی خودرو دچار مشکل شده و از جمله قطعاتی که در سوخت رسانی خودرو وجود داشته و ایراد در آن ها سبب کاهش توان خودرو می‌ شود، می‌ توان به قطعه پمپ بنزین و انژکتور اشاره نمود. در صورت عدم آگاهی از تعمیرات قطعات سوخت رسانی، بهتر است که خودرو را به تعمیرکاران ماهر و متخصص در این زمینه بسپارید.

 • روشن شدن چراغ چک خودرو

روشن شدن چراغ چک خودرو نیز از علایم کاهش توان موتور خودرو است و از جمله دلایل روشن شدن آن می ‌توان به ایراد در تسمه تایم، نشتی خلأ و همچنین ایراد در سنسور هوا اشاره نمود.

 • عدم کشش خودرو در سر بالایی ها

زمانی‌ که فیلتر بنزین دچار گرفتگی شده و توسط گرد و خاک و کثیفی مسدود شده باشد، خودرو در هنگام سر بالایی بیش‌ از حد زور زده و فشار زیادی به موتور وارد خواهد شد. بنابراین باید فیلتر بنزین را در زمان‌ های مقرر تعویض کرده تا از کاهش قدرت موتور جلوگیری نمایید.

 • لرزش خودرو در هنگام توقف

زمانی که خودرو پس از حرکت توقف می کند، راننده متوجه می شود که خودرو دچار لرزش شده است‌. از جمله دلایل لرزش خودرو می توان به عملکرد نادرست موتور خودرو، ایراد در شمع ها، عدم سوخت رسانی مناسب، مشکلات برقی و غیره اشاره کرد که تمامی این عوامل سبب کاهش قدرت موتور خواهند شد.

در صورت هر یک از ایرادات پیش آمده می توانید با شرکت امداد خودرو آزمون تماس گرفته و در خواست تعمیرکار نمایید.

لازم به ذکر است که علاوه بر ایرادات و مشکلاتی که ممکن است به دلایل مختلف مثل بالا رفتن عمر خودرو برای قطعات مختلف خودرو و عملکرد آن به وجود آید، بسیاری از مشکلات دیگر به دلیل اشتباهات نا خواسته ما در رانندگی به وجود آید، برای اطلاع از این نکات مقاله عادات و اشتباهات رایج در رانندگی را مطالعه کنید.

در پایان

شرکت امداد خودرو آزمون واقع در استان خراسان، دارای تعمیرکاران و تکنسین های بسیار ماهر و آموزش دیده بوده که قادر به رفع تمامی ایرادات خودرو های خارجی و داخلی می باشند. از جمله خدمات ارائه‌ شده توسط شرکت آزمون می ‌توان به یدک کش و خودرو بر ،پنچر گیری سیار، سوخت‌ رسانی سیار ، تعمیرات برقی خودرو، تعمیر خودرو در محل، تعمیر موتور خودرو و غیره اشاره نمود. شما می ‌توانید برای جابجایی و حمل خودروی خود و همچنین تعمیر خودرو در محل با شرکت امداد خودرو آزمون در مشهد تماس گرفته و درخواست خود را ثبت نمایید.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *