زمان تعویض دیسک و صفحه کلاچ

یکی از اجزای مهم اتومبیل‌ ها دیسک و صفحه ‌کلاچ است و  جزو قطعات مصرفی خودرو هستند که عمر مفیدی دارند و هر چند وقت یکبار نیاز به تعویض دارند. بنابراین مهم است که دارندگان خودرو زمان تعویض دیسک و صفحه کلاچ را بدانند. در این مقاله قصد داریم تا شما را با نشانه ‌های تمام شدن صفحه کلاچ و زمان مناسب تعویض دیسک و صفحه‌ کلاچ آشنا کرده و هر کدام از نشانه ‌ها را به‌ صورت مجزا مورد بررسی قرار دهیم.

دیسک و صفحه کلاچ

دیسک و صفحه‌ کلاچ قسمتی از گیربکس خودرو است که وظیفه آن‌ انتقال نیروی موتور است که سبب می ‌شود دنده خودرو تعویض شده و خودرو شروع به حرکت کند.صفحه کلاچ به‌ صورت دایره ‌ای بوده و از هر دو سمت خود دارای ضریب اصطکاک بالایی است. دیسک نیز دارای شکل حلقوی بوده و در داخل بدنه کلاچ توسط چندین زبانه، فنر کلاچ و خار ثابت شده‌ است. دیسک و کلاچ وظیفه افزایش سرعت خودرو و انتقال نیرو را داشته و یکی از مهم‌ ترین اجزا و قطعات خودرو محسوب می ‌شود. به ‌طور معمول و براساس آمارهای جمع ‌آوری ‌شده، کلاچ خودروهای دنده ‌ای باید بعد از طی مسافت چند هزار کیلومتر بررسی شده و تعویض شود.

نشانه‌ های زمان تعویض دیسک و صفحه ‌کلاچ

اگر با اجزای خودرو و قطعات آن کمی آشنایی داشته باشید، متوجه خواهید شد که مشاهده دیسک و صفحه‌ کلاچ بدون باز کردن دیفرانسیل امکان ‌پذیر نیست و تنها توسط تعمیرکاران ماهر این امکان فراهم می ‌شود. ولی با این‌ حال اتمام صفحه ‌کلاچ و دیسک دارای نشانه‌ هایی است که با دانستن این نشانه‌ ها می ‌توانید متوجه شوید که این قطعات به پایان عمر خود رسیده و باید تعویض شوند.

ازجمله نشانه‌ ها و تشخیص زمان تعویض دیسک و صفحه ‌کلاچ می‌ توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • لرزش خودرو

اگر زمانی‌ که ماشین را در دنده ۱ گذاشته و پای خود را از روی کلاچ برمی ‌دارید، ماشین شروع به لرزش‌ های غیرطبیعی و شدید کرده که این نشان‌ دهنده اتمام دیسک و صفحه ‌کلاچ است.

 • عدم شتاب گیری در هنگام گاز دادن

اگر در اتومبیل خود بوده و هنگام فشردن پدال گاز بر سرعت شما افزوده نشد و خودرو شتاب نگرفت، می‌ توانید متوجه شوید که زمان دیسک و صفحه‌کلاچ فرا رسیده ‌است. همان ‌طور که گفته شد وظیفه دیسک و صفحه ‌کلاچ انتقال نیروی موتور به چرخ‌ ها را داشته و زمانی‌ که این قطعه، کار خود را به‌ درستی انجام ندهد، نیروی کافی برای سرعت بیشتر به چرخ‌ ها منتقل نشده و علاوه ‌بر اینکه موتور به‌ درستی کار می ‌کند، اما در سرعت خودرو بیشتر نشده و بیشتر نیروی موتور در هرز گردی بین دیسک و صفحه و همچنین فلایویل از دست می ‌رود.

 • آزمایش با دنده دو

 یکی دیگر از راه‌های تشخیص تمام شدن دیسک و صفحه‌کلاچ، امتحان کردن با دنده ۲ خودرو است. برای این تشخیص، قبل‌ از شروع به حرکت با خودرو، ماشین را در حالت دنده ۲ قرار داده و به‌ سرعت پای خود را از روی کلاچ بردارید. اگر مشاهده کردید که ماشین خاموش نشده و شروع به حرکت کرده ‌است باید بدانید که عمر دیسک و صفحه به پایان رسیده و باید سریعاً تعویض شود.

 • کارنکردن دنده سبک در سربالایی

اگر در یک سربالایی درحال رانندگی بوده و برای حرکت ماشین در سربالایی به‌ جز دنده‌های ۱ و ۲ از دنده‌ های دیگری نمی ‌توانید استفاده کنید، باید بدانید که زمان تعویض دیسک و صفحه فرا رسیده‌ است.

 • مشکل در تعویض دنده

در استفاده از خودروهای دنده‌ ای، اگر متوجه شدید که تعویض دنده از ۱ به ۲ به‌ سختی انجام ‌شده و یا دنده ۲ با مشکل جا می‌خورد، نشان ‌دهنده این است که دیسک و صفحه ‌کلاچ به پایان رسیده‌ است. ‌این موضوع در تغییر دنده، از دنده ۱ به دنده عقب نیز صدق کرده و باید این قطعه تعویض شود. در چنین شرایطی به‌ صورت معمول مشاهده خواهید کرد که هنگام تعویض دنده ها ماشین سروصدایی زیاد و غیرطبیعی را راه انداخته و خبر از تعویض دیسک و صفحه‌ کلاچ خواهد داد.

 • مقاومت پدال کلاچ

از آخرین نشانه‌ های تعویض صفحه‌کلاچ و دیسک، زمانی است که شما می‌ خواهید پای خود را از روی پدال کلاچ بردارید و پدال‌ پای شما را به عقب هل می ‌دهد. در این زمان بهتر است که به یک تعمیرگاه معتبر مراجعه کرده کلاچ خودرو را تعویض نمایید.

عوامل مؤثر در کاهش عمر دیسک و صفحه ‌کلاچ

عوامل و دلایلی وجود دارند که سبب کاهش طول عمر صفحه‌ کلاچ و دیسک می ‌شوند که با شناخت این عوامل می ‌توان آنها را در هنگام رانندگی با خودرو تکرار نکرده و به افزایش طول عمر این قطعه کمک کرد. ازجمله این عوامل می ‌توان به موارد زیر اشاره نمود:

 • انتخاب غلط دنده

در هنگام رانندگی، اگر در سربالایی در حال‌ حرکت با خودرو هستید، بهتر است که از دنده ‌های سنگین مانند دنده ۱ و ۲ استفاده نمایید. استفاده از دنده‌ های بیشتر در سربالایی به خودرو و موتور آن فشار آورده و یکی از دلایل مهم کاهش طول عمر دیسک و صفحه‌ کلاچ محسوب می ‌شود.

 • اشتباه در تعویض دنده

در هر زمانی‌ که می ‌خواهید برای افزایش و یا کاهش سرعت خود در حین رانندگی با اتومبیل دنده را عوض کنید، باید پایتان را بر روی پدال کلاچ تا انتها فشار دهید. عدم این کار سبب فشار آمدن به صفحه‌ کلاچ شده و در تخریب این قطعه ایفای نقش می ‌کند. همچنین در حین رانندگی پس‌ از تعویض دنده پای خود را به‌ سرعت از روی کلاچ برداشته و به ادامه رانندگی بپردازید تا مشکلی برای صفحه‌ کلاچ به وجود نیاید.

 • شتاب‌ گیری شدید در حین رانندگی

شتاب‌ گیری زیاد در هنگام رانندگی سبب آسیب جدی به دیسک و صفحه ‌کلاچ می ‌شود. خودروهایی که دارای شتاب‌ گیری پی‌ درپی باشند، زودتر از سایر خودروها دچار خرابی در دیسک و صفحه‌ کلاچ می ‌شوند.

 • رانندگی مداوم در ترافیک

یکی دیگر از عواملی که سبب کاهش طول عمر صفحه ‌کلاچ می ‌شود، رانندگی در ترافیک‌ های سنگین است. زمانی‌ که در ترافیک رانندگی می‌ کنید مجبور هستید که پای خود را به‌ صورت مداوم بر روی پدال کلاچ نگه‌ داشته و هر چقدر هم که رانندگی استانداردی داشته باشید، بازهم مجبور هستید که در ترافیک‌ های درون ‌شهری از پدال کلاچ بیشترین استفاده را بکنید. به‌ همین دلیل عمر صفحه ‌کلاچ به پایان رسیده و باید تعویض شود.

 • سنگین کردن خودرو

تمامی خودروها دارای استانداردهایی برای تحمل وزن بوده و با تجاوز از این استانداردها و رعایت نکردن آنها، به صفحه کلاچ فشار آمده و زمان تعویض آن به ‌زودی فرا خواهد رسید. بنابراین سعی کنید بار خودرو را در حد زیادی سنگین نکرده و از حمل مسافران بیشتر از حد مجاز با خودروی خودتان پرهیز نمایید.

ازجمله عوامل دیگر مؤثر در کاهش طول عمر صفحه ‌کلاچ ها می ‌توان به استفاده از صفحه کلاچ نامرغوب و بی ‌کیفیت و همچنین تاب برداشتن فلایویل اشاره کرد.

هزینه تعویض دیسک و صفحه‌ کلاچ

تمامی خودروهای دنده‌ ای دارای قطعه دیسک و صفحه کلاچ بوده و در زمان به پایان رسیدن این قطعه باید به یک تعمیرگاه معتبر و مطمئن مراجعه کرده و آن را تعویض نمایند. قطعه دیسک صفحه کلاچ در هر خودروی دارای انواع مختلفی بوده و نمی ‌توان هزینه مشخصی را برای تعویض این قطعه و دستمزد تعمیرکار در نظر گرفت.

شرکت امداد خودرو آزمون  یک شرکت معتبر و بزرگ در زمینه امدادرسانی به خودروها در مشهد بوده و دارای تکنسین ‌ها و تعمیرکاران بسیار حاذق و ماهر می ‌باشد. این شرکت سال‌ ها تجربه در این حرفه را داشته و علاوه ‌بر امداد خودروهای جاده ‌ای، به اتومبیل‌های درون ‌شهری نیز جهت حمل‌ ونقل آنها خدمات خود را ارائه می ‌دهد. در صورت هر گونه مشکل در خودروی خود مانند تمام شدن عمر دیسک و صفحه‌کلاچ، می‌ توانید با این مجموعه تماس گرفته و پس‌ از ثبت درخواست تکنسین مکانیک سیار در هر نقطه ای از شهر مشهد که قرار داشته باشید فرستاده خواهد شد و ایراد را برطرف خواهد کرد. تمامی قطعات استفاده‌ شده در این شرکت همگی اصل و ارجینال بوده و دارای ضمانت خدمات و تضمین قطعه می‌ باشد.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *