جا نرفتن دنده خودرو

حتماً برای شما نیز اتفاق افتاده‌ است که در هنگام رانندگی در تعویض دنده دچار مشکل شده و با جا نرفتن دنده خودرو و سخت جا رفتن آن مواجه شده اید. در چنین شرایطی هرچقدر که سعی کرده و پا بر روی پدال کلاچ فشار می‌دهید، بازهم دهنده جا نخورده و یا به‌سختی و به‌ دشواری جا می‌خورد. جا نرفتن دنده از جمله مشکلات رایجی است که بسیاری از رانندگان با آن دست‌وپنجه نرم کرده که در بعضی مواقع می‌تواند سبب ایجاد حوادث بسیار ناگوار و جبران‌ ناپذیری شود.

جا رفتن دنده و یا جا نخوردن آن به زمانی گفته می‌شود که دنده با اختلالاتی همچون تولید صدای گوش‌خراش و غیرعادی، بیرون آمدن دنده از جای خود و تعویض آن و سفت حرکت کردن دنده همراه باشد. جا نخوردن دنده جزء اتفاقات بسیار ناخوشایندی است که می‌تواند سبب آسیب به سایر قطعات خودرو نیز بشود. در این مقاله قرار است دلایل این نقص در خودرو  را بررسی کنیم.

دلایل بد جا رفتن یا جا نرفتن دنده خودرو

علت جا نرفتن دنده ماشین و یا سخت جا خوردن آن می‌تواند دلایل گوناگونی داشته و به عوامل مختلفی وابسته باشد که از جمله این عوامل می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 1. وجود نقص فنی در سیستم کلاچ
 2. مشکل در سنسور کلاچ
 3. صحیح عمل نکردن دهنده‌ها
 4. کم شدن واسکازین و گیربکس
 5. اشتباه راننده و صحیح جا نخوردن دنده
 6. کم غلظت بودن و یا بی‌کیفیت بودن واسکازین
 7. آستین توپی و جا نرفتن دنده
 8. شرایط آب‌ و هوا
 9. حلقه همگام ساز
 10. تنظیم‌کننده چرخ‌دنده
 11. آسیب به ماهک های دنده
 12. فرسودگی فلایول
 • وجود نقص فنی در سیستم کلاچ

یکی از اصلی‌ترین و مهم‌ترین دلایل جا نخوردن دنده در خودرو، وجود نقص فنی در سیستم کلاچ است. مشکلاتی ازجمله خشک و یا سفت بودن سیستم کلاچ می‌تواند از دلایل عدم کارکرد درست دنده باشد. پائین بودن کیفیت سیستم کلاچ، تمام شدن دیسک صفحه‌ کلاچ و نشتی مایع هیدرولیک در درون سیلندر کلاچ از دیگر دلایل سخت جا رفتن دنده در خودرو است.

 • مشکل در سنسور کلاچ (سنسور الکترونیکی )

انتقال قدرت در خودرو های پیشرفته و مدل‌ بالا توسط سیستم‌ های رایانه‌ای کنترل‌ شده و اگر این سیستم به هر دلیلی دچار نقص فنی و اختلال در عملکرد شود در فعالیت گیربکس نیز مشکل ایجاد کرده و سبب سخت جا رفتن دنده می‌شود. در چنین شرایطی بهتر است خودرو را به یک تعمیرکار متخصص نشان داده و درخواست تعمیر نمایید.

 • صحیح عمل نکردن دنده‌ ها

یکی دیگر از دلایل سخت جا رفتن دنده‌ها، به‌ درستی عمل نکردن دنده است. یکی از علت‌ ها، برهم خوردن تنظیم چرخ‌دنده‌ها است که اگر در حین رانندگی و تعویض دنده، صدای عجیبی به گوشتان رسید، باید سریعاً به تعمیرگاه مجاز مراجعه نمایید. در هنگام تعویض دنده اگر دنده بازگشته و به حالت خلاص خود رسید، احتمال این می‌رود که مشکل در علاف کشویی و یا ساییدگی دنده خودرو باشد و یا بلبرینگ و بوش‌های داخلی دچار نقص فنی و مشکل شده‌اند. همچنین امکان نقص در اهرم دنده نیز می‌تواند از دیگر دلایل سخت جا رفتن دنده باشد که همراه با صدای عجیبی در هنگام تعویض همراه است.

 • کم شدن واسکازین و گیربکس

اگر سطح واسکازین و گیربکس از حد استاندارد خود پائین‌ تر باشد، دنده به‌ سختی عملکرد و جا نمی‌خورد. با گذشت زمان و استفاده مداوم از خودرو، سطح واسکازین به‌ ندرت کاهش می‌یابد. به همین علت زمانی‌که واسکازین را به‌ موقع شارژ یا تعویض و رفع نشتی نکنید، مشکلات بزرگتری را در پیش خواهید داشت. برای این حل مشکل ابتدا نوار گیربکس را خارج کرده و سطح روغن و کیفیت آن را مورد بررسی قرار دهید. اگر روغن تیره شده و بوی سوختگی می‌داد، به‌ سرعت آن را تخلیه کرده و روغن جدید را جایگزین نمایید و همچنین اگر سطح روغن کاهش‌یافته بود، آن را مجدداً شارژ کنید.

 • اشتباهات رانندگی

اشتباهات رایج رانندگی و صحیح جا نخوردن دنده یکی از عمده‌ترین مشکلات دلایل جا نرفتن دنده خودرو به‌خصوص برای رانندگان تازه‌وارد، اشتباهات رانندگی در صحیح جا نزدن دنده است. در چنین شرایطی راننده پای خود را به‌ درستی و به‌طور کامل بر روی پدال کلاچ فشار نداده که در این‌ صورت دنده ماشین نیز به‌سختی جا می‌خورد و صدای عجیبی از خود بروز می‌دهد.

 • کم غلظت بودن و یا بی‌کیفیت بودن واسکازین

خرید واسکازین را از شرکت‌ های شناخته‌ شده و برند های معتبر انجام دهید. زیرا استفاده از واسکازین های بی‌کیفیت و غیر استاندارد سبب می‌شود که دنده ماشین به‌ درستی عمل نکرده و در هنگام تعویض دنده دچار مشکل شوید.

 • آستین توپی و جا نرفتن دنده

وظیفه درگیر نمودن دنده‌های خودرو با چرخ‌دنده برعهده آستین توپی ماشین است. آستین توپی در هنگام تعویض دنده وابسته به محل تغییر دهنده ممکن است که سمت چپ یا به سمت راست حرکت کند. در واقع می‌توان گفت که آستین توپی تحویل‌ دهنده درگیری است که میان دنده توپی و دنده اصلی  قرار داده شده‌است. بر روی این قطعه دنده‌های کوچک قرار دارد که هم‌ زمان با تعویض دنده در سیستم انتقال قدرت، با دندان‌ های حلقه synchro هماهنگ می‌شوند. با توجه به تعریفات گفته‌شده فرسودگی یا خرابی آستین توپی در خودرو می‌تواند از علل‌ های جا نرفتن دنده باشد.

 • شرایط آب ‌و هوایی

شرایط آب‌ و هوایی مختلف می‌تواند از دیگر دلایل جا نرفتن دنده خودرو باشد. در مکان‌ های بسیار سرد که دمای هوا به زیر ۰ می‌رسد، در اغلب اوقات سیستم انتقال نیروی خودرو دچار مشکل می‌شود. زیرا در این آب‌ و هوا سلونوئید دچار یخ‌زدگی شده و عملکرد آن‌ها با مشکل مواجه می‌شود. به‌ همین دلیل دنده به‌ راحتی جا نخورد و یا اصلا جا نمی‌افتد. به‌ همین‌ جهت توصیه می‌شود که در شرایط آب‌ و هوایی سرد خودروی خود را در پارکینگ و مکان‌ های سرپوشیده پارک نمایید.

 • حلقه همگام ساز

حلقه همگام ساز و یا هماهنگ‌کننده در ارتباط با آستین توپی قرار دارد و در صورت خراب شدن و یا از کار افتادن این قطعه، عملکرد دنده با مشکل مواجه شده و از علت‌های جا نرفتن دنده خودرو است.

 • تنظیم‌ کننده چرخ‌ دنده

به‌طور معمول در اتومبیل‌ها میان دو چرخ‌ دنده مختلف یک‌ دنده توپی قرار دارد. که وظیفه اصلی آن‌ها درگیر کردن دو چرخ‌دنده به یکدیگر است. این قطعه همچنین میان دنده سوم و چهارم نیز قرار داشته و به‌عنوان پلی میان چرخ‌ دنده‌ها عمل می‌کند. این توپی به شافت گیربکس منتقل شده و نمی‌تواند به‌صورت آزاد بچرخد اگر به هر دلیلی این قطعه دچار ایراد و خرابی‌ هایی شود، در عملکرد دنده مشکلی ایجاد کرده و به‌ راحتی جا نمی‌ خورد.

 • آسیب ماهک های دنده

ماهک دنده به بخش‌ هایی گفته می‌شود که در گیربکس قرار داشته و وظیفه آن جابجایی کشویی دنده است که عملکرد نادرست آن می‌تواند از سبب جا نرفتن دنده خودرو شود. در اصل می‌توان گفت که این کشویی ها با حرکت ماهک دنده حرکت کرده و وضعیت دنده را به‌ طوری‌ که راننده می‌خواهد تنظیم می‌نمایند. در صورتی‌ که این ماهک ها دچار ساییدگی و یا شکستگی و خوردگی شوند، دنده‌ به‌ راحتی سر جای خود قرار نگرفته و راننده در هنگام تعویض آن‌ها با مشکل مواجه خواهد شد.

 • فرسودگی فلایول

یکی دیگر از قطعات دنده خودرو، فلایول است که اگر در هر صورتی دچار مشکل و ایراداتی شود، در عملکرد صحیح دنده مشکل ایجاد کرده و در سیستم، تخلخل ایجاد می‌کند. بنابراین در پی یافتن علل‌ های سخت جا رفتن دنده حتماً این قطعه را نیز در نظر داشته باشید.

از دیگر دلایل سخت جا رفتن دنده می‌توان به خوردگی دنده برنجی ها، ایراد در اهرم تعویض دنده و آسیب‌دیدگی صفحه سلکتور اشاره کرد.

در صورت مشاهده هر کدام از دلایل جا نرفتن دنده خودرو، تنها کافیست با مجموعه امدادی آزمون تماس گرفته و درخواست تعمیرکار و امداد خودرو مشهد نمایید. مجموعه آزمون دارای تعمیرکاران و تکنسین‌ های بسیار ماهر و کارآزموده بوده که به‌طور سالیانه تمام دوره‌ های نوین تعمیراتی را گذرانده و عملکرد و وظایف خود را بهبود می‌بخشد. این شرکت تمامی خودروهای داخلی و خارجی را در سرتاسر استان خراسان تعمیر کرده و دارای خدمات دیگری از جمله تعویض باتری، مکانیک سیار، مشکلات فنی خودرو، پمپ‌بنزین سیار و کفی خودروبر و غیره است. شما می‌توانید در صورت درخواست تعمیرکار با شرکت آزمون تماس گرفته و با کارشناسان ما در ارتباط باشید

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *