موتور توربو شارژ

در حال‌ حاضر با پیشرفت تکنولوژی، خودروسازان فناوری‌ ها و تجهیزات بسیار مدرن و نوینی را به صنعت خودروسازی اضافه کرده‌اند که هر کدام سبب بهبود سیستم‌ های مختلفی در وسایل نقلیه می‌ شود. به‌ عنوان مثال برخی از فناوری ها، سیستم‌ های ایمنی خودرو را بهبود بخشیده، برخی دیگر راحتی در سواری و رانندگی را ایجاد کرده و بعضی دیگر نوآوری‌ هایی برای افزایش عملکرد موتور و بهبود کارایی آن هستند. توربوشارژ ها یکی از مهم‌ ترین نوآوری‌ ها در عملکرد موتور هستند و فناوری جدیدی نیز محسوب نمی‌شوند.

در ادامه مقاله با موتور توربو شارژ، مزایا و معایب استفاده از آن در وسایل نقلیه بیشتر آشنا خواهیم شد.

معرفی موتور توربو شارژ

سیستم توربو شارژ برای اولین‌ بار در سوئیس توسط یک مهندس خودرو به‌ نام آلفرد بوچی در دهه ۱۹۰۰ اختراع شده و نخستین بار در دهه ۱۹۲۰ میلادی در موتور های ۱۲ سیلندر خورجینی هواپیما ها از آن استفاده شد. توربو شارژ ها اساساً سیستمی هستند که به موتور وسایل نقلیه اضافه شده و به‌ منظور افزایش قدرت و بهبود عملکرد موتور استفاده می‌ شوند. توربو شارژ ها قابل استفاده در موتور های بنزینی و یا دیزلی برای افزایش قدرت موتور در طیف گسترده‌ ای از وسایل نقلیه مانند اتوبوس، سواری، کامیون و غیره هستند و علاوه‌ بر بهبود عملکرد موتور، سبب کاهش آلودگی محیط‌ زیست می‌ شوند. همان‌ طور که می‌ دانید، دود خارج‌ شده از لوله اگزوز وسایل نقلیه، علاوه‌ بر آلوده کردن محیط‌ زیست، سبب اتلاف حجم عظیمی از انرژی می‌ شود. توربوشارژ ها به کنترل مشکل آلاینده‌ های خودرو کمک کرده و به‌ عنوان یک دستگاه القایی اجباری توربین، هوای فشرده اضافی را به داخل محفظه احتراق وارد کرده و سبب افزایش توان خروجی موتور احتراق داخلی می‌ شوند.

استفاده از توربو شارژ در وسایل نقلیه، عملکرد موتور را بهبود بخشیده و می‌ تواند در پاکسازی آلاینده‌ های خودرو نیز بسیار مؤثر واقع شود. به‌ همین دلیل است که امروزه بسیاری از خودروسازان مدرن، خودرو های خود را همراه با توربوشارژ طراحی و تولید می‌ کنند.

عملکرد موتور توربو شارژ

اکنون که با این سیستم در خودرو آشنا شدید، بهتر است با عملکرد آن نیز آشنا شوید.

 • موتور توربو از یک چرخه توربین و یک چرخه کمپرسور در داخل محفظه ای حلزونی شکل با درگاه اگزوز که توسط شفت به یکدیگر متصل هستند، تشکیل شده‌ است.
 • درگاه ورودی به گاز های خروجی تولید شده توسط موتور، اجازه می‌ دهد تا با فشار بالا وارد توربو شارژ شده و سبب چرخش توربین شوند.
 • با چرخیدن توربین نیز چرخ کمپرسور به حرکت درآمده و مقدار زیادی از هوا را به بیرون می‌ کشد.
 • با چرخیدن کمپرسور، هوا بسیار فشرده شده و سپس از طریق درگاه خروجی خارج می‌ شود.
 • این هوا از طریق لوله به داخل سیلندر ها جریان یافته و در نتیجه ترکیب با سوخت، انفجار بسیار قوی‌ تری در محفظه‌ احتراق ایجاد می‌ شود.
 • سیستم توربو شارژ برای افزایش عملکرد و قدرت موتور، نیاز به نیروی اضافی از موتور نداشته و تنها از گاز های خروجی موتور استفاده می‌ کند.
 • در نهایت نیز عملکرد، کارایی و قدرت موتور بدون مصرف سوخت بالا، بهبود یافته و افزایش می‌ یابد.

لازم به ذکر است که این سیستم‌ ها در هنگام عملکرد، دمای بسیار بالایی را تولید می‌ کنند و اغلب حاوی یک اینتر کولر جهت خنک کردن هوای فشرده قبل‌ از رسیدن به سیلندر ها هستند.

امداد خودرو آزمونمزایای موتور توربو شارژ

از مهم‌ ترین مزایای این سیستم، می‌ توان به موارد ذیل اشاره نمود:

 • امکان استفاده در موتور های دیزلی و موتور های بنزینی
 • جلوگیری از اتلاف انرژی
 • افزایش قدرت خروجی در موتور های کوچک
 • بهبود عملکرد و کارایی موتور در خودرو
 • کمک به سوخت بهینه و کاهش آلایندگی
 • افزایش راندمان و توان خروجی موتور

معایب موتور توربو شارژ

مهم‌ ترین معایب موتور های توربو شارژ عبارتند از:

 • پیچیدگی طراحی و هزینه بالاتر نگهداری نسبت‌ به موتور های تنفس طبیعی
 • تأخیر کار توربو و تحویل نیرو
 • کاهش طول عمر تجهیزات موتور به‌ دلیل افزایش گرما
 • نیاز به تعمیر و نگهداری بیشتر نسبت‌ به موتور های تنفس طبیعی
 • امکان فرسودگی زود هنگام تجهیزات موتور
 • امکان نیاز به سوخت اکتان با قیمتی بالاتر از سوخت‌ های معمولی

آیا موتور توربو شارژ برای خودرو مناسب است؟

برای‌ اینکه بدانید موتور های توربو شارژ یا توربو شارژر برای خودروی شما مناسب هستند یا خیر، باید به نیاز ها و ترجیحات فردی خود از خودرو توجه کنید. به‌ عنوان مثال اگر به‌ دنبال خودرویی با شتاب و توان خروجی بالا بدون کاهش مصرف سوخت هستید، موتور های توربو شارژ می‌ توانند گزینه‌ ای بسیار ایده‌آل برای وسیله نقلیه شما باشند. همچنین  اگر به‌ دنبال خودرویی هستید که دارای نگهداری بسیار آسان و ارزان‌ تر باشد، ممکن است موتور های بدون توربوشارژ و موتور های تنفس طبیعی برای شما مناسب‌ تر باشند.

در هنگام خرید خودرو با این سیستم نیز توصیه می‌ شود به برند، مدل، دوام و قابلیت اطمینان موتور توجه کرده و هزینه‌ های نگهداری و تعمیر آن را نیز بررسی نمایید.

در پایان

امیدواریم که این مقاله از کارشناسان امداد آزمون در رابطه با موتور های توربو شارژ، برای شما عزیزان مفید و مختصر بوده باشد.

امداد خودرو آزمون، تحت عنوان امداد خودرو شبانه‌ روزی مشهد، انواع خدمات امداد جاده‌ ای را به رانندگان ارائه می دهد و دارای سال‌ ها سابقه و تجربه حرفه‌ ای در این زمینه است. تعمیر خودرو در محل، امداد باتری، پنچرگیری سیار، بنزین رسانی، کفی خودرو بر و غیره از مهم‌ ترین خدمات امدادی این مجموعه در مشهد هستند. شما می‌ توانید برای استفاده از بهترین خدمات امدادی با قیمت‌ های منصفانه، با امداد خودرو شبانه‌ روزی در مشهد تماس گرفته و با کارشناسان ما در ارتباط باشید.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *