نشت مایعات از خودرو

شاید برای شما هم اتفاق‌ افتاده باشد زمانی که می‌ خواهید سوار اتومبیل خود شوید، متوجه شوید که از زیر ماشین مایعاتی به بیرون ریخته که این مایعات می ‌توانند آب و یا روغن باشند. در صورت مشاهده همچین صحنه ‌ای بهتراست اتومبیل خود را به نزدیک‌ ترین تعمیرگاه ببرید.

مشاهده نشت مایعات از خودرو نشان‌ دهنده خرابی و ایراد در ماشین بوده که با بی ‌توجهی به آن ممکن است مشکلات بزرگتری را به وجود آورد. دراین مقاله راه تشخیص و انواع مایعات و علل نشت از ماشین را به صورت کامل ارائه داده ایم.

راه های تشخیص محل نشتی خودرو

گاهی اوقات با مشاهده مایعات خارج‌ شده از ماشین و بررسی قطعات و موتور اتومبیل متوجه می ‌شوید که هیچ مشکل خاصی در خودرو به وجود نیامده و این نشتی از سرریز شدن روغن‌ موتور اضافه است. ولی با این‌ حال به‌ هیچ ‌وجه نشتی مایعات از اتومبیل را جزء مسائل بی ‌اهمیت قرار نداده و به‌ سرعت علت و دلیل آن را جویا شوید .برای تشخیص محل نشتی از زیر ماشین، اتومبیل خود را به‌ صورت چند ساعت و بدون حرکت بر روی یک سطح صاف قرار دهید. برای تشخیص بهترمی ‌توانید ماشین را روی چال برده و از زیر تمامی قسمت ‌های اتومبیل را مشاهده کنید. در مرحله بعد می ‌توانید با استفاده از یک تکه کاغذ و یا مقوای سفید و قرار دادن آن در زیر اتومبیل، محل نشتی و رنگ و نوع مایع را تشخیص دهید.

دلایل نشت مایعات از خودرو

عوامل متعددی وجود دارند که در نشت روغن و آب از خودرو تاثیر داشته و با فهمیدن این دلایل می ‌توان علت نشتی را پیدا کرده و آن را برطرف نمود.ازجمله علت ‌های نشت مایعات از خودرو می ‌تواند مشکل یکی از موارد زیر باشد.

  • سیستم تهویه

سیستم تهویه یکی از دلایل نشت آب از زیر ماشین است. با روشن کردن کولر در فصول گرما مقدار کمی رطوبت در اتاقک ایجاد شده و این رطوبت از طریق لوله تخلیه اپراتور به‌ صورت آب تخلیه‌ شده و زیر ماشین قطراتی از آب به بیرون نشتی پیدا می ‌کند.

  • فرسودگی قطعات

یکی دیگر از دلایل نشت خودرو، فرسودگی و خرابی در قطعات خودرو است. با گذشتن از عمر مفید قطعات و فرسودگی آنها این قطعات در هنگام فعالیت خودرو بر اثر سرما و گرما به یکدیگر ساییده‌ شده و موجب نشتی مایعات می ‌شوند.

  • تصادف

یکی دیگر از دلایل نشتی مایعات در خودرو، تصادف در قسمت جلویی خودرو است. با تصادف خودرو رادیاتور دچار ضربه و آسیب شده و آب از رادیاتور به بیرون نشت پیدا کرده و با ادامه این روند، کم ‌کم آب رادیاتور کاهش پیدا کرده و دمای موتور افزایش می‌ یابد. بی ‌توجهی به آن می ‌تواند خسارات جبران ‌ناپذیری را به موتور ماشین وارد نماید که باید سریعا بررسی و رفع ایراد شود.

انواع نشت مایعات از خودرو

نشت مایعات از خودرو می ‌تواند از روغن‌ های مصرفی ماشین و یا آب باشد. انواع مایعاتی که از خودرو بیرون میریزد و مشخصات ظاهری آن عبارتنداز:

  • نشت روغن‌ موتور

روغن‌ موتور در داخل خودرو به رنگ قهوه ‌ای روشن بوده که نشان از روغن‌ موتور تازه و سلامت دارد. رنگ روغن‌ موتور نسبت‌ به کارکرد آن و نزدیک شدن به زمان تعویض روغن، تغییر رنگ پیدا می‌ کند. برای شناسایی روغن موتور می‌ توانید از طریق رنگ، بو و چرب بودن آن تشخیص دهید که نشتی مربوط به کدام مایع است.از عوامل مؤثر در نشتی روغن‌ موتور می ‌توان به ایراد در تسمه تایم، مخزن روغن، فیلتر روغن و واشر سرسیلندر اشاره کرد. اگر نشتی مایعات را در زیر سیستم موتور خودرو مشاهده کردید، مطمئن باشید که نشتی از روغن موتور بوده و برای پیشگیری از نشتی آن می ‌توانید به‌ صورت مداوم روغن‌ موتور را اندازه ‌گیری کرده و از میزان استاندارد آن در داخل خودرو مطمئن شوید.

  • نشت روغن ترمز

نشتی روغن ترمز و با نشتی سایر مایعات از خودرو متفاوت بوده و رنگ آن آبی روشن و زرد است که به‌ صورت غلیظ در زیر خودرو قابل‌ تشخیص است. به ‌طور معمول خودروهای مدرن نشتی روغن ترمز نداشته و در صورت بروز همچین مشکلی، می ‌تواند ایراد در واشرهای سیستم ترمز، لوله‌ های حاوی روغن ترمز، سیلندر اصلی و یا چرخ‌ ها باشد.برای پیشگیری از نشتی روغن ترمز از اتومبیل خود می ‌توانید از روغن ترمز با کیفیت و با برند معتبر استفاده نمایید.

  • نشت مایع خنک‌ کننده موتور

یکی دیگر از مایعات نشت‌ کننده از خودرو، مایع خنک ‌کننده موتور است. مایع خنک ‌کننده نقش مهمی را در عملکرد موتور داشته و با کاهش این مایع در خودرو، قطعات خودرو دچار آسیب شده و ممکن است مشکلات بزرگ ‌تری را هم به‌ وجود آورند. نشتی مایع خنک‌ کننده به رنگ سبز بوده و دارای بوی تندی است. همچنین این مایع بسیار رقیق بوده و در هنگام نشتی بر سطح زمین جاری می ‌شود. نشتی مایع خنک‌ کننده می ‌تواند از بخش‌ های جانبی موتور، واشر سرسیلندر، واتر پمپ و یا رادیاتور باشد. برای جلوگیری از نشتی مایع خنک‌ کننده بهتر از در بازه‌ های زمانی مشخص و به ‌طور مداوم میزان مایع موجود در مخزن را چک کرده و از میزان اندازه استاندارد آن در مخزن مطمئن شوید.

  • نشت روغن هیدرولیک فرمان

رنگ روغن هیدرولیک فرمان به رنگ قرمز بوده و دارای بوی خاصی است. در زمان کاهش این روغن از خودرو، سیستم فرمان دچار اختلال شده و دیگر مثل قبل دارای عملکرد راحتی نیست. نشتی روغن هیدرولیک فرمان در خودروهای امروزی به‌ ندرت اتفاق‌ افتاده و برای جلوگیری از آن باید به‌ طور مداوم میزان این روغن در خودرو را چک کرده و از میزان استاندارد آن اطمینان حاصل کرد.

  • نشت روغن گیربکس

رنگ روغن گیربکس در طیف صورتی تا قهوه ‌ای بوده و رنگ آن بسیار تحت تاثیر برند و کارکرد روغن قرار دارد. لغزندگی روغن گیربکس همانند روغن موتور است و به‌ همین دلیل در برخی مواقع با روغن‌ موتور اشتباه گرفته می ‌شود. رنگ روغن گیربکس در طول استفاده به رنگ قرمز درآمده و از اصلی ‌ترین عامل نشت روغن گیربکس می ‌توان به ایراد در درزگیرهای آن اشاره کرد. همچنین گیربکس‌ های اتوماتیک در خودروها نشت روغن  فراوانی داشته که در صورت مشاهده این نشتی باید اتومبیل خود را به نزدیک‌ ترین تعمیرگاه برده و مشکل را برطرف نمایید.

  • نشت بنزین از باک

عوامل بسیار زیادی سبب نشت بنزین از باک خودرو می‌ شوند. یکی از این دلایل خرابی انژکتور اتومبیل است. همچنین ممکن است در طول رانندگی و قرار گرفتن خودرو در جاده ‌های غیراستاندارد، باک بنزین سوراخ شده و بنزین از باک به بیرون نشت کند. در بعضی از مواقع هم ایراد در لوله‌ های انتقال‌ دهنده سوخت و نصب نادرست این لوله‌ ها و همچنین استفاده از لوله های نا مرغوب سبب نشتی بنزین می‌ شود. استفاده از بنزین بیش‌ از حد گنجایش باک هم از دیگر عاملان نشتی بنزین بوده که ممکن است خطر آفرین باشد.

  • نشت آب شیشه‌ شوی

یکی دیگر از نشتی‌ های خودرو، آب شیشه‌ شوی ماشین است. در هنگام آغاز عملکرد شیشه‌ شوی ممکن است مقداری از قطره‌ های آب به بخش‌ های زیرین اتومبیل نفوذ کرده و سبب نشتی آب شود. مایع شیشه‌ شوی آب بی ‌رنگ بوده و هیچگونه بویی ندارد.

همان ‌طور که گفته شد سیالات و مایعات نقش بسیار مهمی را در نحوه عملکرد درست موتور و قطعات خودرو داشته و در واقع بدون مایعات و روغن‌ ها، قطعات خودرو دچار فرسایش شده و کارکرد خودرو دچار اختلال می ‌شود. رانندگان می ‌توانند با بررسی ‌های دوره ‌ای مایعات خودرو، از میزان استاندارد آنها آگاه شده و از نشتی سیالات پیشگیری کنند.اگر در مشهد در حال رانندگی بوده و متوجه نشتی مایعات از اتومبیل خود شده و عملکرد خودرو دچار اختلال شده و دسترسی به تعمیرگاه را نداشتید نگران نباشید.

شرکت امداد خودرو مشهد آزمون در تمامی مناطق مشهد به‌ طور گسترده آماده خدمت ‌رسانی به اتومبیل ‌های درراه‌ مانده است و دارای تکنسین‌ ها و تعمیرکاران بسیار ماهر و مجرب است. در صورت بروز هرگونه مشکل در خودروی خود و عدم توانایی ادامه راه، می‌توانید توسط راه های ارتباطی با مجموعه تماس گرفته و در زمانی بسیار کوتاه مکانیک سیار در محل شما حاضر شده و اقدام به حل مشکل خواهد کرد. تمامی قطعات و روغن‌ های استفاده‌ شده در مجموعه آزمون همگی بسیار با کیفیت و از برندهای مطرح بوده و دارای ضمانت‌ نامه اصلی می‌ باشند.تعمیرکاران در صورت تعمیر و حل مشکل در محل، خودرو را تعمیر کرده و در غیر این صورت خودرو را با ماشین‌ های یدک ‌کش و یا کفی خودروبر به نزدیک ‌ترین تعمیرگاه برده و ایراد را بر طرف می‌ نمایند.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *