نگهداری از خودرو در زمستان

نگهداری از خودرو در زمستان

با آمدن فصل سرما به خصوص فصل زمستان، بسیاری از دارندگان خودرو نگران اتومبیل خود بوده که در هوای سرد قطعات و اجزای ماشین آسیب‌ ندیده و دچار مشکل نشوند. اینجاست که نگهداری از خودرو در زمستان اهمیت ویژه ای پیدا می کند.

کارشناسان شرکت امداد خودرو آزمون در مشهد در این مقاله قصد دارند نکاتی را در ارتباط با چگونگی نگهداری از خودرو در زمستان و آب ‌و هوای سرد و همچنین راه ‌های پیشگیری از یخ ‌زدگی قطعات خودرو به رانندگان محترم آموزش دهند. توصیه می شود در ادامه‌ مطلب با ما همراه باشید.

نکات نگهداری از خودرو در زمستان

ازجمله نکات و مراقبت هایی که لازم است در فصل زمستان برای محافطت از خودرو انجام شود عبارتند از:

  • مراقبت از باتری

باتری یکی از بخش ‌های مهم و ضروری خودرو است، در واقع بدون باتری ماشین روشن نشده و هیچ‌گونه کارایی ندارد. در هوای سرد و پایین آمدن دمای هوا کارایی باتری به نصف و یا حتی کمتر خواهد رسید. به‌ همین دلیل استارت زدن در هنگام صبح در فصل سرما دشوار بوده و ممکن است خودرو بعد از چند استارت به‌ سختی روشن شود.

باتری خودرو اگر شارژ کامل داشته باشد، می‌تواند تا دمای ۵۰- درجه را تحمل کرده ولی اگر ضعیف باشد، به‌ سرعت خالی‌ شده و از کار می ‌افتد. به‌ همین دلیل با توجه به حساس بودن نقش باتری در خودرو، بهتر است قبل‌ از رسیدن به هوای سرد، باتری را به‌طور کامل چک و شارژ نموده و بعد از استارت ماشین اجازه دهید موتور به مدت ۵ تا ۱۰ دقیقه با دنده سنگین حرکت کرده تا باتری عملکرد بهتری داشته باشد.

  • روغن‌ موتور

هوای سرد، روغن‌ موتور را غلیظ کرده و از سرعت گردش آن کاسته و سبب سفت شدگی روغن می ‌شود. به‌ همین دلیل اگر روغن غلیظ شده و به دیگران اجزای خودرو در حین حرکت نرسد، سبب خوردگی و فرسایش قطعات ماشین شده و عملکرد خودرو دچار اختلال می ‌شود. از این ‌رو باید عدد ویسکوزیته روغن‌ موتور (میزان غلیظ یا رقیق بودن روغن) را چک کرده که این اعداد به‌ صورت ۴۰۱۰ و ۵۰۲۰ نمایش داده می شوند و هر چه عدد سمت راست کمتر باشد، روغن رقی ق‌تر بوده و مناسب برای استفاده در فصل زمستان است. البته این نکته را هم باید در نظر داشت که اکثر ماشین‌ های تولید امروز دارای روغن موتو رهای چهارفصل بوده و متناسب با هوای گرم و سرد می‌ باشند.

  • چک کردن لاستیک ‌ها

در فصل سرما برعکس فصل تابستان، فشار داخل تایر ها باید زیاد بوده تا در هنگام حرکت کنترل خودرو از دست راننده خارج نشود. به دلیل سرد بودن آب ‌و هوا در فصل زمستان و امکان یخ ‌زدگی و یا خیس بودن آسفالت و جاده، اگر لاستیک‌ های خودرو دارای عاج نبوده ساییده شده باشد، هنگام ترمز تایر ها با سطح جاده اصطکاک درستی را برقرار نکرده و ماشین سر خورده و به چپ و راست منحرف می ‌شود. همچنین در یخ‌ زدگی شدید جاده حتماً از زنجیر چرخ به‌خصوص برای جاده ‌های سراشیبی یا سربالایی استفاده کرده تا امنیت خودرو و سرنشینان آن تأمین شود.

  • توجه به ضد یخ ماشین

استفاده از ضد یخ در فصل زمستان یک امر ضروری و بسیار حیاتی می‌باشد. در زمستان هوای سرد سبب یخ‌ زدگی موتور شده و به کل خودرو ازکار افتاده می ‌شود. کارشناسان امداد آزمون به رانندگان در فصل زمستان پیشنهاد می‌کنند که برای جلوگیری از یخ‌ زدگی موتور از ۵۰% ضد یخ با ۵۰% آب در رادیات استفاده کرده که این کار سبب جلوگیری از یخ ‌زدگی کامل موتور می شود.

  • توجه به ترمز و ترمز دستی خودرو

سیستم ترمز در خودرو، جزء مهم‌ترین بخش ‌ها بوده و از اهمیت ویژه ای برخوردار است. کوچک‌ترین اختلال پیش‌ آمده در ترمز دستی و پدال ترمز در جاده‌ های خشک می‌تواند حادثه‌ ساز نبوده و مشکلی ایجاد نکند. ولی اگر همین اختلال در جاده‌ های لغزنده و یخ‌زده اتفاق افتد، می‌تواند حادثه ناگوار و حتی مرگباری را به‌دنبال داشته باشد. از این‌ رو قبل‌ از نزدیک شدن به فصل سرما روغن ترمز، لنت ترمز، پدال ترمز و ترمز دستی را به‌طور کامل چک کرده تا خیالتان از رانندگی در جاده های یخ زده و سرد زمستان راحت باشد. همچنین بعد از روشن کردن ماشین بهتر است موتور به مدت ۵ الی ۱۰ دقیقه با دنده سنگین کار کرده تا روغن به‌ خوبی در موتور جریان پیدا کند.

  • بررسی تیغه ‌های برف‌ پاک‌ کن

همانطور که از نام این قطعه پیداست، وظیفه آن کنار زدن برف و آب از شیشه‌ جلویی ماشین برای بهتر شدن دید راننده است. اگر این تیغه ‌ها به‌کندی کار کرده و یا در سطح تیغه ‌های آن ایراداتی چون شکستگی و یا خمیدگی به‌ وجود آمده باشد، سطح شیشه را به‌ خوبی تمیز نکرده و سبب اختلال در دید راننده و بروز حادثه می‌شود. به‌ همین دلیل بهتر است حتماً قبل‌ از شروع برف و باران از صحت و سلامت برف‌ پاک‌ کن های خودرو اطمینان حاصل نمایید.

  • بازبینی مایعات خودرو

در فصل زمستان و هوای سرد، مایعات خودرو در قسمت ‌های مختلف فشرده می‌شوند. به‌ همین دلیل بهتر است قبل‌ از روشن کردن ماشین تمامی مایعات خودرو از قبیل روغن ترمز، ضدیخ، روغن هیدرولیک و روغن گیربکس را چک کرده و همان‌طور که گفته شد اجازه دهید ماشین به‌اندازه ۱۰ دقیقه با دنده سنگین حرکت کرده تا روغن ‌ها به‌ خوبی در سطح موتور گردش پیدا کنند. همچنین در فصول سرد به مایع شیشه‌ شور هم دقت داشته که در مخزن پر باشند. زیرا به دلیل بارندگی برف و باران و نشستن گل و کثیفی بر سطح شیشه، به مایع شیشه برای شست‌ و شوی آن‌ها نیاز پیدا می‌کنید.

  • بررسی چراغ ‌های اتومبیل

چراغ‌ ها یکی از اجزای مهم خودرو در هنگام رانندگی در شب هستند. به‌ طوری‌ که بدون چراغ‌ های خودرو رانندگی در هنگام تاریکی هوا امری بسیار خطرناک و دشوار است. قبل‌ از فرارسیدن برف و کولاک حتماً از سلامت چراغ ‌های مه شکن مطمئن شده و چراغ ‌های جلو و عقب ماشین را چک نمایید. چراغ‌ ها باید تنظیم بوده و سطح طلق شیشه ‌ای آن ‌ها باید کاملاً تمیز باشد تا جاده را در شب به‌ خوبی نمایان کنند.

  • لوازم رانندگی در زمستان و چک کردن کمربند ایمنی

از وسایل مورد نیاز در هنگام رانندگی در فصل زمستان و برف و بوران می‌توان به‌ همراه داشتن زنجیر چرخ، ابزار مربوط به باتری به باتری کردن، جعبه کمک ‌های اولیه، لاستیک زاپاس، جعبه ابزار و .‌‌.. اشاره کرد. همچنین از سالم بودن کمربند ایمنی راننده و سرنشینان خودرو باید مطمئن شد. زیرا به دلیل لغزنده بودن جاده و سر خوردن ماشین، کمربند ایمنی حافظ جان خواهد بود.

  • بررسی سیستم گرمایشی و معاینه فنی

بهتر است قبل‌ از به سفر رفتن و جاده ‌های بین ‌شهری، از سیستم گرمایشی داخل ماشین مطمئن بوده که به‌ خوبی کار کنند و محیط داخل خودرو را گرم نگه دارند. برای این کار نحوه کارکرد ترموستات را چک کرده و داخل مجاری عبور آب را نگاه کنید که نشتی نداشته و بسته نشده باشد. استفاده از ضدیخ و ضد جوش مانع از گرفتگی مجرا ها می‌شود. در سال یکبار باید خودرو را به معاینه فنی برده و از سلامت کامل خودرو مطلع شد. در معاینه فنی کوچکترین ایرادات ماشین برطرف شده و با خیال راحت می‌توانید مسافرت خود را آغاز کنید.

ازدیگر نکات نگهداری از خودرو در فصل زمستان، رانندگی درست و اصولی در جاده‌ های لغزنده و برفی می‌باشد. بر روی جاده ‌های لغزنده و یخ‌بسته با زنجیر چرخ باید آهسته و با دنده سنگین حرکت کرد و سرعت خودرو را به‌طور ناگهانی افزایش و کاهش نداد.

اگر ماشین در جاده سر خورد، به‌ هیچ ‌وجه فرمان را به ‌جهت مخالف بطور یکباره تغییر نداده و سعی کنید اعتماد به ‌نفس خود را حفظ کرده و به ‌آرامی کنترل خودرو را به دست بگیرید. ترمز ناگهانی در جاده ‌های لیز و لغزنده سبب قفل شدن چرخ‌ ها و لیز خوردن بیشتر در جاده م ی‌شود. به‌ همین دلیل باید با دنده سنگین خودرو را مهار کنید.

سخن آخر

در پایان اصلی ترین نکات نگهداری از خودرو در فصل زمستان این است که قبل‌ از شروع حرکت در جاده حتماً سیستم گرمایشی خودرو مطمئن بوده و بگذارید خودرو با دنده یک و سرعت کم کار کرده تا موتور گرم و روغن‌ ها به‌ خوبی در بخش‌ های مختلف موتور به گردش در آیند.

شرکت امداد خودرو آزمون در مشهد، بیش ‌از یک دهه سابقه امدادی به انواع خودرو های داخلی و خارجی را در مشهد دارا می ‌باشد. تعمیرکاران و تکنسین‌های ماهر و کاربلد و با تجربه این تیم در تمامی مناطق و نواحی مشهد آماده خدمت‌رسانی به اتومبیل ‌های در راه مانده بوده و تمامی خدمات امدادی ازجمله سوخت رسانی سیار، پنچرگیری سیار، تعویض روغن، خدمات باتری سیار و …. را طبق استاندارد های تعریف‌ شده، توسط بروزترین و مجهزترین تجهیزات انجام می‌دهند.

در این مجموعه همچنین ارائه خدمات حمل خودرو آسیب دیده توسط خودروبر و یدک کش و کفی خودروبر در مشهد قابل ارائه در سریعترین زمان و با مناسب ترین قیمت می باشد.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *