علت کم شدن روغن موتور در خودرو

تمامی اتومبیل‌ ها شامل مجموعه ‌ای از قطعات مکانیکی هستند که این قطعات در کنار هم برای به حرکت درآمدن خودرو با یکدیگر همکاری می‌ کنند.

از مشخصه‌ های اصلی قطعات مکانیکی متحرک خودرو، میتوان به اصطکاک آن ها با یکدیگر اشاره کرد. این اصطکاک سبب گرم شدن قطعات شده و در زمان طولانی باعث زنگ زدگی آن ها می‌شود. به‌ همین دلیل برای جلوگیری از زنگ زدگی می‌ توان از روغن به‌ عنوان روانکاری استفاده کرد.

همان طور که ممکن است بدانید مهمترین قطعه مکانیکی خودرو، موتور است که از روغن موتور نیز برای روانکاری آن استفاده‌ شده ولی در برخی مواقع عواملی سبب می شود که سطح این روغن در موتور کاهش یافته که دارای علت ها و علایم گوناگونی می باشد. در ادامه این مطلب با بررسی علت کم شدن روغن موتور در خودرو با ما همراه باشید.

روغن موتور خودرو چیست؟ 

روغن ماشین یا همان روغن موتور خودرو یک ترکیب ضد اکسید، ضد زنگ، ضد جوش و ضد کف است. از دیگر عملکرد های آن می ‌توان به خنک کردن موتور و جلوگیری از نفوذ آب اشاره کرد. دلیل اصلی استفاده از این روغن در خودرو ها، جلوگیری از ساییدگی بین قطعات خودرو و همچنین کاهش صدای آن ها در هنگام فعالیت است. اگر برای خودرو از روغن ماشین نامرغوب و بی ‌کیفیت استفاده‌ شده و یا میزان آن در خودرو از حد استاندارد کاهش یابد، قطعات به دلیل افزایش اصطکاک به یکدیگر ساییده شده و سریع‌ تر دچار فرسودگی خواهند شد.

بنابراین توجه به میزان روغن موتور و همچنین توجه به جلوگیری از کم شدن آن از جمله مواردی است که صاحبان خودرو باید به آن دقت ویژه ‌ای داشته باشند.

عوامل بسیار زیادی سبب کم شدن روغن موتور در خودرو شده و این کاهش روغن دارای علائمی است که در ادامه مطالب به بررسی هر یک از آن ها خواهیم پرداخت. پس در ادامه با ما همراه باشید.

علت های کاهش روغن موتور در خودرو 

اگر سطح روغن موتور بیش‌ از حد نرمال کاهش یابد، باید به‌ دنبال علت آن بوده و آن را برطرف نمایید. به‌ همین دلیل بهتر است که ابتدا با این دلایل آشنا شده و سپس اقدام به عیب‌ یابی نمایید. علت کم شدن روغن موتور در خودرو می‌ تواند هر یک از موارد زیر باشد:

  1. سوختن روغن موتور

زمانی‌ که روغن به محفظه احتراق وارد شود، سوختن روغن موتور اتفاق می ‌افتد. یکی از مسائل مهم در این موضوع میزان روغن‌ سوزی در ماشین است. در واقع می ‌توان گفت که در ازای هر هزار کیلومتر، در حدود ۱۵۰ سانتی ‌متر مکعب روغن وارد محفظه‌ی احتراق می ‌شود که نباید نگران بود. اما اگر خروج و ورود روغن به سیلندر و همچنین محفظه احتراق خودرو بیش‌ از این میزان بوده و با خروج دود غلیظ از اگزوز همراه باشد، به‌ معنای این است که ماشین روغن‌ سوزی داشته و می‌تواند علت کم شدن روغن موتور باشد. از دیگر علت‌ های روغن سوزی در خودرو، زیاد بودن روغن است. اگر روغن بیش‌ از حد لازم در خودرو ریخته شود، به دلیل خروج روغن از موتور میزان روغن سوزی نیز افزایش خواهد یافت.

  1. استفاده از روغن موتور بی‌کیفیت

از جمله مشخصات یک روغن موتور مناسب، کم شدن میزان استاندارد آن است به‌ گونه ‌ای که یکی از روش‌ های تشخیص روغن موتور استاندارد و مرغوب، علایم کم شدن تدریجی روغن است. در صورتی‌ که پس‌ از اضافه کردن روغن موتور در خودرو، متوجه شدید که از حجم روغن موتور به‌ هیچ‌ عنوان کاسته نشده است، به‌ معنای این است که روغن موتور نامرغوب و غیر استاندارد است.

همچنین اگر روغن موتور از کیفیت مناسبی برخوردار نباشد، ممکن است موجب مصرف بیشتر روغن موتور شده و بنابراین دو عامل مصرف نشدن روغن موتور و یا مصرف بیش‌ از حد آن از علایم مهم روغن موتور غیراستاندارد هستند.  به‌ طور کلی برای هر هزار کیلومتر، کاهش روغن موتور باید در حدود ۲٫۱ یا ۲٫۵ لیتر باشد.

روغن موتور مناسب دارای علایم ظاهری همچون رنگ روشن بوده و همچنین ویسکوزیته متفاوت نسبت‌ به روغن نامرغوب دارد و استفاده از روغن موتور نامرغوب سبب کاهش سریعتر روغن موتور و در نتیجه سبب کم شدن توان موتور و همچنین آسیب‌ های جدی‌ تر به آن می ‌شود.

  1. نشت روغن از موتور

یکی دیگر از مشکلات رایج که بسیاری از رانندگان و صاحبان خودرو با آن در حال دست‌ و پنجه نرم کردن هستند، نشت روغن موتور از خودرو است. به‌ همین دلیل امکان دارد که یکی از اصلی‌ ترین دلایل کم شدن روغن موتور نشتی آن از زیر خودرو باشد. در این‌ صورت می ‌توانید علایم نشتی خود را به‌ راحتی تشخیص داده و کف زمین در مکان‌ هایی که مدت طولانی خودرو در آنجا ساکن است را بررسی کرده و به‌ دنبال اثری از ریزش روغن موتور باشید.

  1. تبخیر روغن موتور

همان طور که ممکن است بدانید همه مایعات اگر در معرض هوا قرار بگیرند، شروع به تبخیر خواهند کرد. روغن موتور ماشین نیز از این قاعده مستثنی نبوده و اگر تا حد استانداردی تبخیر صورت بگیرد می‌تواند منطقی باشد. اما اگر این میزان بیش‌ از حد مجاز باشد، لازم است که برای یافتن مشکل اقدام نمایید.

  1. سبک رانندگی

میزان فشاری که به موتور خودرو در رانندگی وارد می‌شود، می‌تواند علاوه‌ بر افزایش مصرف سوخت، بر میزان کم شدن روغن موتور نیز تأثیر گذار باشد. در واقع می‌توان گفت که هرچه موتور در دور های بالاتر کار کند، داغ‌ تر شده و در نتیجه روغن بیشتری نیز تبخیر می‌شود.

  1. فرسودگی رینگ پیستون

رینگ پیستون یکی از قطعات موتور خودرو بوده و اگر این قطعه دچار فرسودگی شود، میزان بیشتری روغن وارد محفظه‌ سیلندر ها و احتراق شده و هدر رفت موتور بالا می ‌رود. به‌ همین دلیل بهتر است که به‌ طور مداوم این قطعات مورد بررسی قرار گرفته و از سلامت آن ها اطمینان حاصل شود.

  1. مشکل در قطعات پیشرانه

اگر آب بندی موتور خودرو و همچنین سوپاپ‌ ها دچار ایراد شده و یا در گاید ها و سوپاپ‌ ها چسبندگی ایجاد شود، ما شاهد کم شدن روغن موتور خودرو خواهیم بود. بهتر است که جهت برطرف ایراد در سوپاپ‌ ها و همچنین مشکلات آب ‌بندی و گاید ها، تعمیرات آن را به مکانیک‌ های متبحر سپرده در صورت تشخیص خرابی، قطعه آسیب‌ دیده و فرسوده باید تعویض شود.

  1. یاتاقان زدن خودرو

استفاده از روغن موتور سبب روانکاری قطعات مختلف موتور مانند یاتاقان و شاتون شده و اگر از روغن موتور بی‌کیفیت در موتور خودرو استفاده شود، سبب تجمع آلودگی و رسوب در این قطعات شده و در نتیجه مسیر های عبوری روغن و یا حتی پمپ روغن نیز مسدود خواهد شد. همین امر سبب فرسودگی یاتاقان ها، شنیده شدن صدای غیر طبیعی ضربه از موتور خودرو و همچنین قفل شدن موتور شده و می‌ توان گفت که خودرو یاتاقان زده است.

  1. روشن شدن چراغ چک خودرو

روشن شدن هر یک از چراغ‌ های چک خودرو نشان‌ دهنده دلایل مختلفی بوده و اگر روغن موتور خودرو کمتر از حد استاندارد باشد، چراغ چک روغن موتور روشن خواهد شد که در صورت مشاهده حتماً باید آن را بررسی و مشکل را برطرف نمایید.

اینجا بخوانید: رایج ترین دلایل روشن شدن چراغ چک خودرو

  1. کاهش توان موتور خودرو

اگر اصطکاک بین قطعات موتور افزایش یابد، به دلیل کم شدن روغن موتور در خودرو بوده و به‌ دنبال آن شتاب خودرو نیز از حد نرمال کمتر خواهد شد. در برخی مواقع نیز کاهش روغن موتور و افزایش ساییدگی قطعات موتور می‌تواند سبب روشن نشدن خودرو شود.

از دیگر علایم کاهش روغن موتور در خودرو می‌توان به استهلاک خودرو، افزایش مصرف بنزین، افزایش میزان آلایندگی‌ های خودرو و همچنین جمع شدن آلودگی‌ ها در موتور خودرو اشاره کرد.

در صورت مشاهده هر کدام از مواردی که تحت عنوان علت کم شدن روغن موتور در خودرو مطرح شد، بهتر است که هر چه سریعتر خودروی خود را به یک تعمیرگاه معتبر و مجاز برده و به‌ سرعت ایراد به‌ وجود آمده را برطرف کرده و از مشکلات بعدی پیشگیری نماید.

شرکت امداد خودرو آزمون واقع در استان خراسان، تمامی خدمات مرتبط با خودرو های داخلی و خارجی را به مشتریان خود ارائه داده و از تجهیزات، ابزارآلات و روش‌ های نوین تعمیراتی برخوردار است.

این مجموعه دارای تکنسین‌ ها و تعمیرکاران بسیار ماهر، حاذق و آموزش دیده بود که در حرفه خود تجربه کافی داشته و از جمله خدمات امداد خودرو آزمون می‌توان به پنچرگیری سیار، تعویض روغن موتور خودرو، تعمیر موتور خودرو، تعویض باتری، سوخت‌ رسانی سیار، جابجایی انواع خودرو و غیره اشاره کرد. در صورت نیاز به تمامی خدمات نامبرده تنها کافیست با شماره 091522239514 تماس حاصل نمایید.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *